BiH ne načrtuje nikakršnih pogovorov s Slovenijo o reševanju problema varčevalcev Ljubljanske banke, saj pričakuje, da bo Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu do konca leta sprejelo odločitev o tožbah varčevalcev iz BiH, je dejal pomočnik finančnega ministra BiH Zenit Kelić.
Kelić je dejal, da je vprašanje varčevalcev LB multilateralna zadeva, ki se tiče vseh naslednic nekdanje Jugoslavije. Slovenci so, kot je pojasnil, zadevo vselej obravnavali kot vprašanje nasledstva, medtem ko je Zagreb do nedavnega to vztrajno zavračal.
Spomnil je, da so pod okriljem baselske Banke za mednarodne poravnave potekali pogovori med naslednicami nekdanje Jugoslavije v zvezi z jamstvi nekdanje federacije oziroma njene centralne banke za devizne vloge v komercialnih bankah, a so se končali brez dogovora.
Kelić je dejal, da LB varčevalcem iz BiH dolguje slabih 249 milijonov mark brez pripadajočih obresti.
V BiH gre za vprašanje okoli 165.000 bivših deviznih varčevalcev podružnice LB v Sarajevu, ki naj bi po navedbah slovenske strani zahtevali skupno okoli 90 milijonov evrov. Nekateri so svoje prihranke zahtevali s tožbami na slovenskih sodiščih, mnogi pa so se obrnili tudi na Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu.
Na slovenskih sodiščih naj bi bilo sicer doslej pravnomočnih oziroma izvršljivih od deset do 15 sodb, ki varčevalcem nekdanje LB prisojajo povračilo njihovih deviznih vlog. Vendar LB nima premoženja, saj ga je prenesla na NLB.
Da bi lahko bili za poplačilo teh vlog odgovorni NLB ali slovenska država, pa doslej ni odločilo še nobeno sodišče.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.