Zmagovalki šova MasterChef Slovenija Sari Rutar na Instagram profilu sledi skoraj 40 tisoč ljudi. Čeprav to ni njena primarna dejavnost, je namreč kulinarična mojstrica, sama pravi, da je služenje na omenjeni platformi zanjo lep dodatek.
"Ta dodatek je kar visok," pove kulinarična mojstrica in vplivnica, ki brez zadržkov spregovori tudi o dobičku: "Od dva in pol, tri na mesec in več se lahko zasluži od Instagrama, odvisno od tega, koliko se za to zavzameš in koliko imaš sodelovanj."
Prilivi na bančne račune se bodo morda za marsikaterega vplivneža ustavili, saj se na ravni Evropske unije obeta nova zakonodaja, ki bo urejala prav področje vplivništva.
Kot izpostavlja glavna tržna inšpektorica Andreja But, morajo vplivneži pri svojem delovanju upoštevati predvsem to, da so za svojo dejavnost ustrezno registrirani, da imajo urejen status kot samostojni podjetniki oziroma kot d.o.o-ji.
Spoštovati morajo določbe zakona o varstvu potrošnikov, ki določajo pravila oglaševanja. A kako bodo inšpektorji pravzaprav iskali prekrškarje? "Preko njihovega oglaševanja oziroma na osnovi informacij, ki jih sami dajo, bomo do informacij prihajali preko prijav, medijev ali socialnih omrežij," pove Butova.
Nova zakonodaja pa Sare Rutar nikakor ne skrbi. Sama meni, da je skrajni čas, da se tudi to področje ustrezno uredi. "Ker je veliko nekih vprašanj, kaj ja, kaj ne, tako s strani podjetij kot s strani izvajalcev, mislim, da bi moral imeti vsak, ki se loti biznisa, urejene te birokratske stvari, torej da ima svoj s.p., da lahko izdaja račune in plačuje davke. To se mi zdi edino logično," meni Rutarjeva.
Vplivnežem, ki se bodo zakonodaji izogibali, pa se obeta prepoved opravljanja dejavnosti, doleti pa jih lahko tudi globa od pet tisoč evrov naprej.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.