V mestu je še vedno napeto. Red se trudi vzdrževati na tisoče vojaških enot, ob tem pa tako kitajsko večino Han kot muslimansko manjšino Uigur oblasti strašijo s hudimi kaznimi za vpletenost v nasilje, ki je izbruhnilo med etničnima skupinama. Varnostne sile naj bi celo obkolile naselja Uigurov, ki si v strahu pred grožnjami Hanov ne upajo zapustiti svojih domov.
Ukaz o tem, da mošeje danes ne smejo odpreti vrat za petkovo molitev, naj bi bil izdan na podlagi skrbi za javno varnost. "Ljudem so naročili, naj ostanejo doma in molijo,“ BBC navaja svoj vir. Kljub temu naj bi se že odprla vrata vsaj ene od mošej. Zbrala se je namreč tako velika množica ljudi, da so se ustrašili neredov in zato povabili vernike noter. Oblasti so zato spet vzpostavile policijsko uro.
Uradni Peking je celo zatrdil, da ima močne dokaze o tem, da so v nasilju sodelovali nekateri, ki so se udeleževali urjenj tujih terorističnih skupin, vključno z Al Kaido. Zunanje ministrstvo sicer ni navedlo, kakšni naj bi bili ti dokazi, vendar pa naj bi bile v dogajanje v mestu nedvomno vpletene tri "zlobne tuje organizacije“.
Na tisoče ljudi mrzlično zapušča mesto, ker se hočejo izogniti nemirom. Vrste se po poročanju tujih medijev vijejo pred avtobusnimi in železniškimi postajami, ljudje pa celo kampirajo pred hoteli v bližini letališča v upanju, da se bodo čim prej dokopali do karte.
V nasilju najmanj 156 mrtvih
Izbruhi nasilja so se začeli v nedeljo, ko so Uiguri organizirali protest zaradi spopada s Hani v tovarni igrač, ki se je zgodil pred nekaj tedni. Po poročanju oblasti je umrlo 156 ljudi, 90 odstotkov teh naj bi bilo Uigurov. Varnostne sile naj bi se pretirano odzvale na sicer miroljubne proteste. Zaradi nasilja naj bi aretirali več kot 1400 ljudi.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.