V severnem londonskem predmestju Finsbury Park je voznik ponoči zapeljal v množico, zbrano v bližini tamkajšnje mošeje. Ena oseba je med incidentom umrla, deset je bilo poškodovanih. Osem so jih odpeljali v bolnišnico, dva sta v kritičnem stanju. Še dve osebi, ki sta bili lažje ranjeni, pa so oskrbeli na kraju dogodka.
Policija je takoj po incidentu pridržala 47-letnega moškega, ki so ga na kraju dogodka zadržale priče. Napadalec se je po njihovih besedah na vernike, ki so se vračali z večerne molitve, spravil tudi z nožem, a je policija to kasneje zanikala.
Na posnetkih očividcev na družbenih omrežjih je videti bel kombi, parkiran na pločniku pred mošejo, ter ljudi, ki pomagajo več žrtvam. Ena od prič je za britansko televizijo Skynews povedala, da je voznik kombija po napadu dejal: "Opravil sem nalogo." Drugi očividec pa je za BBC dejal, da je 47-letnik vpil tudi: "Pobiti hočem vse muslimane!"
Priča, ki ji je pred grozečim vozilom v zadnjem hipu uspelo odskočiti, je za BBC povedala: "Peljal je naravnost v nas. Bil sem šokiran, šokiran, šokiran. Ljudje so ležali okoli mene. Hvalabogu sem se uspel rešiti, a vsi okoli mene so bili poškodovani. Vsi so bili poškodovani."
Napadalec je 47-letni oče štirih otrok iz Cardiffa
Policija je sporočila, da je moški, ki je zapeljal v vernike na pločniku, 47-letni Darren Osborne, oče štirih otrok z območja Cardiffa.
47-letnika so aretirali zaradi poskusa umora in ga odpeljali v londonsko policijsko postajo, kjer ostaja v policijskem pridržanju. Obtožen je še naročanja, priprave ali podpihovanja terorizma ter umora in poskusa umora, so sporočili iz londonske policije.
Minister za varnost Ben Wallace je sporočil, da 47-letnega moškega pred tem policija ni obravnavala zaradi hujših kršitev.
Osbornov sosed je za britanski The Guardian povedal, da je bil presenečen, ko je izvedel, kdo je izvedel napad. "Nekdo me je poklical in mi dejal, da je bil on, odgovoril sem, da to ne more biti res. Potem sem videl njegovo fotografijo v poročilih in videl, da je on," je povedal Dave Ashford.
Policija: Nedvomno gre za napad na muslimane
Predstavnica policije Cressida Dick je dejala, da je bil napad na severu Londona "zelo nedvomno napad na muslimane". Na območju bodo povečali varnost in prisotnost policije, še posebej v bližini verskih objektov.
Kot je pojasnil predstavnik londonske policije Neil Basu, je kombi zapeljal v skupino ljudi, ki se je zbrala okoli moškega, ki se je onesvestil. Drugi moški so mu na pločniku nudili prvo pomoč, ko je 48-letnik zapeljal v njih. Moški je umrl, je pa prezgodaj reči, če se je to zgodilo zaradi napada, je dejal Basu. Vsi ranjeni so bili muslimani, je še dodal.
Predstavnik londonske policije je tudi zanikal navedbe nekaterih očividcev, da so iz kombija izstopili trije moški. "Razen voznika v vozilu ni bilo nikogar," je dejal. "Vse kaže, da je napadel sam," je še dodal.
Na vprašanje, ali policija dogodek obravnava kot teroristični napad, je predstavnik policije odgovoril: "Glede na okoliščine napada in glede na vse dogodke v zadnjem času ima tudi ta incident vse značilnosti terorističnega napada. To je tudi razlog, zakaj je bila na kraj poklicana protiteroristična policija."
Premierka May: napad pred mošejo enako odvraten kot vsi ostali napadi v VB
Britanska premierka Theresa May je dogodek označila za "grozljiv incident". Dejala, da je napad pred londonsko mošejo enako "odvraten" kot vsi nedavni teroristični napadi v Veliki Britaniji.
"Moje misli so z vsemi poškodovanimi, njihovimi najbližjimi in reševalci, ki so posredovali na kraju dogodka," je dejala Mayeva, ki je za davi sklicala tudi izredno zasedanje vlade.
Mayeva je napad izkoristila za to, da poudari, kako pomemben je vladni načrt za večjo regulacijo na spletu. "Ta vlada bo izkoreninila ekstremistično in sovražno ideologijo, tako v družbi kot na spletu," je poudarila. "To je opomin, da se terorizem, ekstremizem in sovraštvo pojavljajo v raznih oblikah; in da naša odločnost za boj proti njim mora biti ista, ne glede na to, kdo je zanje odgovoren," je še dejala premierka.
Londonski župan odredil posebno varovanje islamskih skupnosti
"Ne poznamo še podrobnosti, ampak to je bil nedvomno nameren napad na nedolžne Londončane, številni med njimi so končevali molitve med svetim mesecem ramazanom," je sporočil londonski župan Sadiq Khan in zagotovil, da bodo namestili dodatne policiste, sploh za varovanje skupnosti, v katerih praznujejo ramazan.
"Čeprav se zdi, da je bil to napad na določeno skupnost, je prav tako kot grozni napadi v Manchestru, Westminstru in na Londonskem mostu tudi napad na naše skupne vrednote strpnosti, svobode in spoštovanja," je še dodal.
Mošeja nekoč povezana z ekstremistično ideologijo
Omenjena mošeja je bila pred terorističnimi napadi na ZDA 11. septembra 2001 povezana z ekstremistično ideologijo. V njej je med drugim med letoma 1997 in 2003 pridigal njen nekdanji imam Abu Hamza, ki so ga leta 2015 zaradi terorizma v ZDA obsodili na dosmrtno ječo. Mošejo so kasneje zaprli in reorganizirali. Po ponovnem odprtju ni več povezana z radikalnimi stališči.
Ostre obsodbe napada: Dejanje slepega sovraštva
Evropska komisija je napad ostro obsodila, nemška kanclerka Angela Merkel je napad označila kot "dejanje slepega sovraštva".
"Tistim, ki želijo razdvajati naše skupnosti, se moramo zoperstaviti z enotnostjo," je tvitnil evropski komisar za migracije Dimitris Avramopulos.
Tiskovni predstavnik Merklove Steffen Seibert je dejal, da izrekajo sožalje vsem žrtvam, njihovim družinam, pripadnikom skupnosti v tej mošeji in vsem drugim v Londonu in Veliki Britaniji, "ki v zadnjem času ne morejo najti miru".