Voyager 1, ki so ga v vesolje izstrelili pred 33 leti, je dlje, kot so si Nasini strokovnjaki takrat upali predstavljati. Svojo nalogo, raziskovanje Jupitra, Saturna, Urana in Neptuna, je opravil že leta 1989, nato pa pot nadaljeval proti robu osončja. Ves ta čas na Zemljo – ta je zdaj oddaljena že 17,4 milijarde kilometrov – pošilja podatke. Zadnji kažejo, da bo kmalu vstopil v medzvezdni prostor.
Voyager 1 skoraj ne zaznava več Sončevega vetra oziroma se je hitrost delcev iz smeri Sonca zmanjšala praktično na nič. Po drugi strani pa zdaj beleži delce, ki prihajajo s strani, je povedal Edward Stone iz Nasinega laboratorija za reaktivni pogon v Kaliforniji. To pomeni, da se že bliža medzvezdnemu prostoru, torej prostoru, kjer ni nobenega vpliva kake zvezde. "Ob izstrelitvi se nam niti sanjalo ni, kako dolgo bi morali potovati, da pridemo iz našega sončnega sistema. Zdaj pa vemo, da bomo v približno petih letih zunaj," je dodal Stone.
Voyager 1, od nas najbolj oddaljen predmet, ki je delo človeških rok, po vesolju potuje s hitrostjo 61.150 kilometrov na uro. Njegov dvojček Voyager 2, ki so ga izstrelili dva tedna za prvim, je nekoliko počasnejši in po vesolju potuje s hitrostjo 56.300 kilometrov na uro. Skupaj pa sta obiskala Jupiter, Saturn, Uran in Neptun in prva poslala podrobne posnetke teh planetov in njihovih lun nazaj na Zemljo. Nato sta krenila v nasprotnih straneh – Voyager 1 proti severu, Voyager 2 pa proti jugu.
Kljub ogromni razdalji, ki ju loči od Zemlje, poteka pošiljanje podatkov nemoteno. Radijsko sporočilo do nas potuje 16 ur.
Sondi Voyager 1 in 2 sta s seboj ponesli tudi podatke o človeški civilizaciji. Ti so shranjeni na pozlačeni bakreni gramofonski plošči (LP), spravljeni v aluminijasto skrinjo, na kateri so vgravirana navodila za uporabo, priložena pa je še gramofonska igla. Plošča, ki nosi naslov Zvoki Zemlje (The Sounds Of Earth), vsebuje štiri tematske skupine podatkov, med katerimi so zvoki narave in živali, človeški govor (pozdravi v različnih jezikih) glasba (ljudska in umetna) in tudi slike.
Preberite še, kako je velik preboj v vesolju uspel tudi Japoncem.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.