V španski Kataloniji so potekale volitve v pokrajinski parlament, ki veljajo za zgodovinske. Med Katalonci namreč vlada nezadovoljstvo zaradi razmer v Španiji, ki kleca pod težo zadolženosti, slabe gospodarske rasti, visoke brezposelnosti in obubožanih bank, zaradi katerih država potrebuje mednarodno pomoč, ta pa ni prišla brez strogih pogojev, ki so Špance pognali v proteste na ulice.
Katalonci tako menijo, da bi bili na svojem bolj uspešni. Pravijo, da so vrsto let pomagali Španiji pri gospodarskem vzponu, da pa je zdaj čas, da jim ta država pusti dihati. Uradnemu Madridu tudi zamerijo, da v državno blagajno vsako leto vplačajo precej višjo vsoto davkov, kot nato dobijo proračunskih sredstev.
Tik pred volitvami pa so se pojavili številni komentarji, da odcepitev za katalonsko gospodarstvo ni najbolj pametna poteza. Kot piše Financial Times, bi novo državo precej izolirala, saj bi naenkrat ostala izven Evropske unije, zapreti bi morala državne meje, vprašanje pa je tudi, kako bi bili katalonskim proizvajalcem nato naklonjeni kupci v drugih delih Španije, ki zdaj pokupijo okoli polovico proizvodov te države.
Tokratne volitve sicer niso neposredno odločale o odcepitvi. A za razpis referenduma je potrebna absolutna večina v katalonskem parlamentu, zato je seveda pomembno, kakšno je tam razmerje moči med strankami, ki neodvisnost podpirajo, in tistimi, ki ji nasprotujejo.
Dan volitev je tako pokazal, da vroči zagovornici projekta, stranki Ciu Arturja Masa, ki je na tem gradila večino svoje kampanje, veliki met – osvojitev absolutne večine poslanskih mest – ni uspel.
Razočaranje za separatiste
Ko so začeli dejansko preštevati glasove, se je izkazalo, da je stanje še slabše. Zanj naj bi bil po mnenju kritikov kriv prav Mas, saj naj bi bile njegove ideje o odcepitvi preveč radikalne, radikalizem pa ljudi plaši in odvrača. Po več kot 90 odstotkih preštetih glasov je namreč Ciu osvojil le 50 sedežev v 135-članskem parlamentu, presenečenje pa je stranka ERC, ki ima 21 sedežev. Na tretjem mestu so z 20 sedeži socialisti (PSC), popularna stranka pa jih ima 19.
Ne glede na razplet volitev je Mas že pred tem napovedal, da bo njegova stranka, če sama ne bo imela večine, za razpis referenduma o neodvisnosti pač sestavila koalicijo podobno mislečih strank. S postopki pa naj bi začeli že januarja prihodnje leto.
A seveda je volilni izid zdaj situacijo vendarle nekoliko zapletel. Mas je napovedoval veliko zmago in pogorel, s tem pa bo manjši tudi njegov vpliv, odvisen bo od koalicijskih partnerjev. Pot do neodvisne Katalonije je tako postala še nekoliko bolj ovinkasta.
Španska vlada premierja Mariana Rajoya referendumu o neodvisnosti Katalonije sicer nasprotuje in poudarja, da v skladu s špansko ustavo lahko referendume razpiše le španska vlada. Madrid zato grozi, da bo v primeru sklica referenduma vložil pritožbo na špansko ustavno sodišče. Katalonija po drugi strani napoveduje, da se bo obrnila na mednarodna sodišča.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.