
V državi, ki jo še vedno pretresa vsakodnevno nasilje, so tokrat prvič volili parlament s štiriletnim mandatom, katerega cilj bo vzpostaviti polno suverenost Iraka. Volitve predstavljajo zadnjo etapo politične tranzicije po padcu režima Sadama Huseina aprila 2003.
Volišča so zaradi izjemno visokega odziva v številnih iraških provincah ostala odprta uro dlje. Tokrat so se glasovanja množično udeležili tudi suniti, ki so januarske volitve bojkotirali. Zato so bili v veliki meri izključeni iz političnega odločanja prav v času, ko je nastajala nova iraška ustava, te napake pa, poudarjajo njihovi voditelji, ne bodo ponovili. Uporniki, ki so v začetku leta volivcem grozili z napadi, so tokrat obljubili, da jih bodo varovali.
Po prvih podatkih, ki so jih posredovali člani osrednje volilne komisije, je svoj glas oddalo najmanj 67 odstotkov volilnih udeležencev. Na sunitskem severu države naj bi bil odziv volivcev še večji, v Faludži in Ramadiju, kjer imajo uporniki svoja oporišča in veliko podporo med prebivalstvom, je glasovalo več kot 70 odstotkov upravičencev. "Vesel sem, da lahko volim, saj bodo te volitve pripeljale do umika ameriških okupatorjev," je dejal 21-letni Džamal Mahmud Ramadija.
Nasilje tudi na dan volitev
Začetek volitev so zaznamovali manjši napadi in eksplozije, ki pa njihovega poteka niso ovirali. O smrtni žrtvi poročajo iz Mosula na severu Iraka, kjer je bil v eksploziji na volišču ubit varnostnik, dva policista pa sta bila ranjena, življenje pa je zahteval tudi napad v Tal Afarju. V eksploziji v Bagdadu pa sta bila ranjena dva civilista in ameriški vojak.
Dan je sicer minil relativno mirno, k čemur so prispevali tudi močno okrepljeni varnostni ukrepi. 6000 volišč po državi je varovalo 200 tisoč iraških vojakov ob podpori ameriških sil, poleg tega je v Iraku tri dni veljala prepoved prometa.
Znani Iračani na volitvah
Iraška televizija je prikazala posnetke znanih Iračanov, ki so davi v t. i. zeleni coni oddali svoj glas, med njimi tudi predsednik začasne vlade Ibrahim al Džafari. Slednji je poudaril, da Irak svetu pošilja sporočilo, da sta demokracija in volja naroda močnejša od tiranije.
Iraški predsednik Džalal Talabani je volil na kurdskem območju, v mestu Sulejmanija. "To je dober dan in odgovornost Iračanov je, da volijo za boljšo prihodnost. Upam, da bodo Iračani ostali enotni," je dejal Talabani.
Volitve je spremljalo okoli 120.000 predstavnikov nevladnih organizacij, med njimi tudi 800 opazovalcev iz tujine.

Volitve v 275-članski parlament
Na volitvah je lahko dobrih 15 milijonov registriranih volivcev, med njimi tudi izseljenci v 15 državah, volilo skupaj 7655 neodvisnih in strankarskih kandidatov ter kandidatov 19 koalicij.
Novi 275-članski parlament, v katerem morajo najmanj 25 odstotkov sedežev zasesti ženske, bo moral najprej izvoliti predsednika ali, kot po januarskih volitvah, tričlansko predsedstvo, ki bo nato po posvetovanjih izbral oz. izbralo premiera, ta pa bo po potrditvi z dvotretjinsko večino v parlamentu oblikoval vlado.