
Srbski predsednik Boris Tadić je razpustil parlament in razpisal predčasne parlamentarne volitve. Predčasne volitve bodo v Srbiji tako 11. maja, ko bodo tudi lokalne volitve. Medtem že potekajo dogovarjanja o novi vladni koaliciji in smeri, v katero bo Srbija šla. Strokovjnaki pa pravijo, da bodo na izid volitev vplivale tudi istočasne lokalne volitve. Boj se bo bil predvsem med prozahodnimi liberalci in nacionalisti.
Koštunica za državotvorno in odgovorno vlado
Zelo pomembno je, da državljani izberejo "državotvorno in nacionalno odgovorno vlado", je danes izpostavil srbski premier v odstopu Vojislav Koštunica. Koštunica je v sporočilu za javnost poudaril, da je državotvorna in nacionalno odgovorna edina prava politika, ter ponovil, da je izgubil zaupanje v dosedanja koalicijska partnerja, Demokratsko stranko in stranko G17 plus, oziroma v njuno pripravljenost, da se "iskreno" borita proti neodvisnosti Kosova.
Po besedah Koštunice mora nova vlada imeti dovolj moči, da se bo borila za ohranitev Kosova ter za stabilen in uspešen gospodarski razvoj države. Obenem se bo morala zoperstaviti kriminalu in korupciji ter se enakopravno pogajati z Evropsko unijo o vstopu "celovite države" v to povezavo.
DSS in Nova Srbija
Velimir Ilić je v pogovoru za Večernje novosti iz povolilnih koalicij izključil G17 plus Mlađana Dinkića, Ligo socialdemokratov Vojvodine Nenada Čanka, Liberalno-demokratsko stranko Čedomirja Jovanovića in Demokratsko stranko Borisa Tadića, če bo na volitve šla skupaj z G17 plus, ne pa tudi Srbske radikalne stranke haaškega obtoženca Vojislava Šešlja, ki ga na čelu stranke nadomešča Tomislav Nikolić.
Nikolić je sicer danes dejal, da bo, če bo potrebno, Koštunici ponudil možnost skupnega oblikovanja vlade po volitvah 11. maja. Kot je pojasnil na novinarski konferenci, je pripravljen že "tretjič" Koštunici ponuditi skupno oblikovanje vlade. Obenem je dodal, da Koštunica ne more računati na premiersko mesto, ker da je nemogoče, da bi njegova stranka na volitvah dobila več glasov kot radikalci.
Tadićeva Demokratska stranka naj bi na volitvah nastopila skupaj z Demokratsko stranko Sandžaka Rasima Ljajića. Tadić je omenil tudi možnost predvolilne koalicije s Čankom, zavrnil pa možnost kakršne koli koalicije z Jovanovićem.
Medtem je Dinkić iz G17 plus danes dejal, da vidijo Demokratsko stranko kot partnerico v bodoči vladi, Nikolić pa je poudaril, da se ne vidi v vladi skupaj z Dinkićem, Čankom, Jovanovićem, Ljajićem ali Božidarjem Djeličem.
Brez podpore v VS ZN

V Varnostnem svetu Združenih narodov v New Yorku je Rusija zahtevala mednarodno potrditev celovitosti Srbije, za kar pa ni dobila večine.
Vse članice varnostnega sveta pa so soglašale, da enote UNMIK-a ostanejo na Kosovu in da se še naprej izvaja resolucija 1244. Predsedujoči VS ZN Rus Vitalij Čurkin je članice VS pozval k spoštovanju mednarodnega prava, ki zagotavlja nespreminjanje mej vseh balkanskih držav, med drugim tudi Srbije. Na zaprtem delu seje naj bi predlog Rusije podprla večina oz. osem članic, vendar predlog vseeno ni bil sprejet, ker bi ga moralo podpreti 9 članic.
Ameriški in britanski veleposlanik sta nasprotovala predlogu in še enkrat poudarila, da je neodvisnost Kosova realnost in da se ga ne sme zavirati pri razvoju.
Veleposlaniki so razpravljali tudi o tem, ali naj pred VS nastopi srbski zunanji minister Vuk Jeremić. Veleposlanik Belgije je temu nasprotoval in dejal, da je srbska vlada razpuščena in da s tem Jeremićev nastop ni potreben. Kljub temu so Jeremiću dovolili nastop, belgijskemu veleposlaniku pa so očitali, da je bila Belgija brez vlade celih 10 mesecev in da so lahko njihovi predstavniki nemoteno delovali in nastopali v Varnostnem svetu.
Kot poročajo srbski mediji naj bi Srbija zahtevala novo razpravo o Kosovu že prihodnji mesec, ko bo VS ZN predsedovala Južna Afrika.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.