Sodeč po projekcijah volilnih izidov je na parlamentarnih volitvah v Nemčiji največ, 42,5 odstotka glasov, dobila CDU kanclerke Angele Merkel, sledijo pa ji socialdemokrati (SPD) s 26,5 odstotka glasov, Levica z 8,5 odstotka in Zeleni z 8 odstotki glasov, dosedanji koalicijski partnerji Merklove liberalci (FDP) pa niso prišli v bundestag.
Uniji CDU-CSU Angele Merkel se po napovedih nemške televizijske mreže ZDF nasmiha absolutna večina. Če bi se to uresničilo, bi lahko Merklova vladala brez koalicijskih partnerjev.
Na podlagi glasov, preštetih uro po zaprtju volišč, bi namreč CDU in CSU dobili 304 od skupaj 606 sedežev v parlamentu, poroča ZDF. Medtem pa televizijska mreža ARD poroča, da bi lahko CDU-CSU dobila 302 mandata v bundestagu.
Če bi Merklovi na koncu zares uspelo dobiti absolutno večino v parlamentu, bi bil to vsekakor zgodovinski dogodek. Unija CDU/CSU je imela namreč absolutno večino v bundestagu nazadnje leta 1957 pod kanclerjem Konradom Adenauerjem.
"Nemčija je sedaj dokončno dežela Angele Merkel," piše Spiegel. To je "osebni triumf" Merklove, pa meni tednik Zeit.
A tudi če CDU/CSU dobi absolutno večino, bo ta minimalna in z njo bo le težko vladala. Črno-rumene koalicije z FDP je očitno konec, v medijih se trenutno kot druga možnost omenja velika črno-rdeča koalicija z SPD, ki je tudi doslej veljala za najverjetnejšo alternativo sedanji črno-rumeni navezi.
Kot precej manj verjetna se omenja črno-zelena koalicija z Zelenimi, za katero so dali slednji precej jasno vedeti, da se v njej ne vidijo. Teoretično bi bila mogoča tudi koalicija SPD, Zelenih in Levice, a so tako pri SPD kot Zelenih to možnost že pred volitvami zavrnili.
Merklova zadovoljna s 'super rezultatom'
Merklova je v prvem odzivu izrazila zadovoljstvo s "super rezultatom" svoje CDU-CSU. "Skupaj bomo naredili vse, da bodo to štiri uspešna leta za Nemčijo," je napovedala.
Merklova se je v kratkem nagovoru v Berlinu vsem sodelavcem, posebej vodji sestrske CSU Horstu Seehoferju, zahvalila za sodelovanje, volivcem pa za zaupanje. Besede zahvale je namenila tudi soprogu Joachimu Sauerju.
Napovedala je, da bodo v stranki počakali na končne volilne izide in se nato v ponedeljek pogovorili o nadaljnjem delu.
"Slavimo pa lahko že danes," je zbranim navdušenim strankarskim kolegom dejala široko nasmejana Merklova.
Razočaranje nad rezultati
Voditelji FDP so razočarani. Vodja stranke Philipp Roesler, sicer nemški minister za gospodarstvo, je prevzel osebno odgovornost za poraz, Rainer Bruederle pa je priznal, da so dosegli najslabši rezultat v zgodovini. "To ni konec stranke. Težje bo, ampak delo se bo nadaljevalo," je dodal.
Tudi pri drugouvrščenih socialdemokratih nad izidi niso navdušeni. "Upali smo na več. Volivci nam niso zaupali vodenja pogovorov o vladi," je za nemški radio dejal dosedanji vodja poslanske skupine SPD Thomas Oppermann.
Še bolj so razočarani Zeleni. Predstavnica stranke Steffi Lemke je dejala, da niso izpolnili cilja - zmage rdeče-zelene koalicije, kar "lahko analiziramo le kritično".
Merklova že prejema prve čestitke iz tujine
Francoski predsednik Francois Hollande je Merklovi čestital po telefonu, voditelja pa sta napovedala, da bosta tudi v prihodnje "tesno sodelovala".
Angeli Merkel je že čestital tudi avstrijski kancler Werner Faymann. Faymann, sicer socialdemokrat, je nemškim strankam tudi zaželel uspešna pogajanja za sestavo vlade.
Vodja avstrijskih konservativcev Michael Spindelegger pa je dejal, da je zmaga krščanskih demokratov v Nemčiji jasen znak, da ljudje zaupajo strankam, ki se zavzemajo za konservativne gospodarske in krščansko socialne vrednote.
Predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy pa je v svoji čestitki izrazil prepričanje, da si bosta Nemčija oziroma njena nova vlada tudi v prihodnje prizadevali za "mirno in gospodarsko uspešno Evropo, ki bo služila vsem državljanom".
Merklovi pa je čestital tudi predsednik SDS Janez Janša. Kot so prek Twitterja sporočili iz SDS, je Janša osebno čestital Merklovi za sijajno zmago.
"Za izjemno zmago" so Merklovi čestitali tudi v NSi. Kot so sporočili prek Twitterja, je "jasna smer za prihodnost EU in tudi Slovenije krščanska demokracija".
KOMENTARJI (303)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.