
V procesu prevzemanja civilnega državnega nadzora nad ozemljem, ki je sedaj še pod nadzorom albanskih upornikov, bodo bistveno pripomogli tudi zahodni posredniki. Po njegovem se albanski gverilci, ki so se sicer vrnili na domove, obdržali pa orožje, nimajo bati povratka države, saj je ta odobrila reforme in amnestijo. Trajkovski pričakuje, da bo parlament jutri glasoval za preložitev predčasnih volitev s 27. januarja, kot je vpisano v mirovnem dogovoru, na mesec april.

Trajkovski je še dejal, da je bil nenadni premik policijskih enot, ki je sprožil spopade v katerih so umrli trije policisti, z namenom zavarovati kraj množičnega grobišča, ne pa kršiti mirovne pogodbe. Po mnenju Trajkovskega so posebne policijske enote prišle v stik s tistimi albanskimi skupinami, ki ne pristajajo na mirovni dogovor. Do akcije naj bi prišlo zaradi strahu nacionalističnih ministrov, še posebej notranjega ministra, da Albanci skušajo prikriti dokaze. Trajkovski je še dejal, da je notranji minister brez potrebe napihnil aretacijo sedmih nekdanjih upornikov, ki so jo prenašale vse televizijske hiše.

Po besedah Trajkovskega se bodo državni organi vrnili na uporniška ozemlja na način, o katerem se bodo dogovorili s pogovori z mednarodnimi organi in lokalno albansko skupnostjo. Po njegovem naj bi proces trajal okoli petdeset dni, do sredine januarja. Predvideva, da se bo stanje normaliziralo najprej v etnično mešanih vaseh, v katera se bo vrnilo makedonsko prebivalstvo. Tako področje je v okolici Gostivarja, ki sedemmesečne krize skoraj ni čutilo. Bolj občutljivo bo področje severozahodno od Tetova, kjer so bili hudi boji, najbolj kritično pa bo severno od Kumanova, kjer so vladne sil popolnoma razrušile več vasi.
Trajkovski je še dejal, da odhod glavne zmerne stranke iz vladne koalicije ne ogroža miru, čeprav so na ta način omogočili večjo besedo nacionalistom. Po njegovem mnenju bo premier Ljupčo Georgijevski znal poiskati pametne ljudi za izpraznjena mesta obrambnega in zunanjega ministra ter namestnika premiera.