Privrženci iranskega predsednika Mahmuda Ahmadinedžada so se danes v Teheranu zbrali na množičnem zborovanju v podporo predsedniku, ki ga je iranska televizija označila za "shod poenotenja". Po navedbah očividcev so se v mestu zbrali tudi privrženci poraženega kandidata na volitvah Mira Hoseina Musavija. Koliko ljudi se je zbralo, ni znano.
Musavijevi podporniki naj bi se odpravili proti poslopju državne televizijske mreže IRIB, kjer naj bi jih Musavi, kot je sprva napovedal na spletni strani, nagovoril ter opozoril na nepravilnosti na volitvah. Vendar pa je kasneje 67-letni opozicijski voditelj privržence pozval, naj brez uradnih dovoljenj ne pripravljajo protestnih demonstracij, da bi se izognili nasilju, ki je že v noči na torek terjalo sedem žrtev.
Protesti potekajo tudi po evropskih prestolnicah.
Ponovno štetje spornih glasovnic
Predstavnik posebnega Visokega sveta, ki naj bi pregledal domnevne poneverbe volilnih rezultatov, je danes sporočil, da ne bodo preklicali veljavnosti predsedniških volitev.
Zaradi obtožb o volilnih poneverbah je tudi iranski vrhovni vodja ajatola Ali Hamenej vplivnemu svetu varuhov v ponedeljek odredil, naj preuči te trditve. V tem svetu, ki med drugim v skladu z iransko ustavo nadzoruje izvedbo volitev in lahko prepreči sprejetje nove zakonodaje, so danes nakazali, da so pripravljeni izvesti ponovno štetje nekaterih glasovnic.
Prepovedali komuniciranje po medmrežju
Podporniki poraženega predsedniškega kandidata Mousavija so danes na strani Twitterja pozvali k vnovičnim protestnim zborovanjem. Iranska vlada je v času volitev tudi blokirala pošiljanje SMS-sporočil. Družbena mreža Facebook, ki v Iranu šteje več kot 150 tisoč članov, je dobila sporočila, da nekateri člani tudi danes nimajo dostopa do Facebooka.
V Iranu, ki šteje 70 milijonov prebivalcev, ima več kot 23 milijonov Irancev dostop do interneta, od tega pa kar 60 odstotkov mladih. Facebook so v državi prepovedali že 23. maja, zaradi mednarodnih pritiskov pa so 26. maja prepoved umaknili. Mousavi ima tako na Facebooku 48.000 tisoč podpornikov, medtem ko jih ima Ahmadinedžad zgolj 2615.
Rusija pozdravila izid volitev
Rusija je pozdravila izid volitev v Iranu in poudarila, da se že veseli srečanja z Ahmadinedžadom na ruskih tleh. Poleg tega so poudarili, da so volitve notranjepolitična zadeva Irana.
Ahmadinedžad pa se medtem mudi v Jekaterinburgu v Rusiji, kjer se udeležuje vrha šanghajske organizacije za sodelovanje. V svojem govoru je dejal, da je prišel "konec ere imperija". Irak je še naprej okupiran, položaj v Afganistanu se slabša, palestinski problem ostaja nerešen, ZDA pa so sredi krize, brez upanja na rešitev, je dejal. "Niti zavezniki ZDA se niso zmožni boriti s temi krizami," je še dejal in menil, da mednarodni politični in gospodarski dogodki, pa tudi neredi dokazujejo, da se mednarodni politični in gospodarski ustroj "predaja".
Obama kritičen do Irana
Ameriški predsednik Barack Obama je zadržano komentiral dogajanje v Iranu, vendar pa je protestnikom sporočil, da svet opazuje, kaj se dogaja, obenem pa napovedal nadaljevanje pogajanj z Iranom ne glede na zmagovalca volitev.
"Želim jasno povedati, da se morajo Iranci odločiti, kdo bodo voditelji Irancev, da spoštujemo iransko suverenost in se želimo izogniti temu, da bi bile ZDA notranje vprašanje Irana, ker so ZDA lahko včasih priročna žoga. Kljub temu pa me globoko skrbi nasilje, ki ga vidim na televiziji. Mislim, da je treba spoštovati demokratičen proces, svobodo govora, mirno nasprotovanje in vse te univerzalne vrednote," je dejal Obama.
Ameriški predsednik je še povedal, da ne ve, kaj se je dogajalo na volitvah, saj ZDA tam nimajo opazovalcev. "Kar pa lahko povem, je, da se del ljudi, ki je bil poln upanja in zavezan demokraciji, sedaj počuti izdane," je dejal Obama in pozval k ureditvi nesoglasij brez prelivanja krvi.
Diplomati na zagovor
Iranske oblasti so danes na zagovor poklicale češkega odpravnika poslov in mu izrazile protest zaradi odziva Evropske unije na povolilno dogajanje v Teheranu, zaznamovano z nasiljem. "Ne Evropska unija ne katera druga država nimata pravice do grobih in nevljudnih opazk o Iranu, predvsem glede naših veličastnih volitev," je navedlo iransko zunanje ministrstvo.
Evropska komisija je danes sicer izrazila zaskrbljenost nad nasiljem v Iranu po petkovih predsedniških volitvah. "Obžalujemo in zdi se nam grozno, da je nasilje terjalo smrtne žrtve," je povedal tiskovni predstavnik Evropske komisije Altafaj Tardio.
V Teheranu so na zagovor poklicali tudi britanskega veleposlanika, ki mu je iransko zunanje ministrstvo izrazilo protest zaradi "nekonvencionalnih in nevljudnih opazk", ki sta jih izrekla britanski premier Gordon Brown in zunanji minister David Milliband.
Dansko zunanje ministrstvo pa je medtem poklicalo na zagovor iranskega diplomata. Izrazilo mu je protest zaradi povolilnega nasilja in pozvalo k takojšnji izpustitvi zapornikov.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.