Obrambni sekretar Donald Rumsfeld bo zaradi kritik vojne v Iraku in prepričljive zmage demokratov na volitvah odstopil s svojega položaja, ameriški predsednik George Bush pa je mesto ponudil direktorju CIE Robertu Gatesu.
Napoved ameriškega predsednika o odstopu obrambnega ministra Donalda Rumsfelda so pozdravili tako republikanci kot demokrati.
Ameriški predsednik je priznal, da je zmaga demokratov posledica nezadovoljstva Američanov z vojno v Iraku. Bush je razočaran nad izidom volitev, vendar se zaveda, da nosi velik del odgovornosti za slab volilni rezultat republikancev.
Demokrati z večino
Demokratski stranki je po projekcijah ameriških televizij uspelo prevzeti večino v predstavniškem domu zveznega kongresa. Prvič po letu 1994 bodo osvojili tudi večino od 50 guvernerskih sedežev v ZDA, v senatu pa kaže, da bodo republikanci uspeli ohraniti minimalno večino.
Televizija CNN napoveduje, da bo demokratom v predstavniškem domu uspelo odvzeti najmanj 22 republikankih sedežev, kar je sedem več kot jih potrebuje za prevzem večine.
Pred volitvami je bilo od 435 sedežev razmerje moči 230 proti 201 v korist republikancev ob enem neodvisnem položaju in treh praznih sedežih.
Pelosijeva prva predsednica?
Demokrati so že začeli slaviti, dosedanja voditeljica demokratske manjšine Nancy Pelosi pa se že veseli prevzema položaja predsednice predstavniškega doma, ki bo najverjetneje prva ženska na tem položaju. "Danes smo ustvarili zgodovino. Sedaj ustvarimo napredek," je dejala na proslavljanju zmage v Washingtonu. Odzvala se je tudi že na odstop obrambnega sekretarja in dejala, da bo njegov odstop Ameriki dal priložnost za nov začetek.
Bodoči predsednici predstavniškega doma je za zmago demokratov po telefonu čestital tudi George Bush. Ameriški predsednik je Pelosijevo tudi povabil k sodelovanju.
Po zmagi pa so demokrati pozvali Busha, naj spremeni politiko do Iraka. Kot je dejala Pelosijeva, se ameriški volivci "pri nobenem drugem vprašanju niso bolj jasno izrazili, kot pri tem, da potrebujemo novo usmeritev do vojne v Iraku".
Republikanski senator iz Arizone John McCain, ki bo leta 2008 kandidiral za predsednika ZDA, je za televizijo NBC dejal, da je njegova stranka izgubila smer in v zameno za oblast opustila svoja načela.
Dobro kaže tudi v senatu
Demokratom je uspelo v senatu odvzeti republikancem pet od šestih sedežev, ki so potrebni za prevzem večine. Bitka za senat sicer še ni odločena, saj bo odločilna Virginija, kjer demokratski kandidat po začasnih rezultatih za las vodi pred republikanskim tekmecem, zato se tam obeta ponovno štetje glasov.
V novem senatu bosta sedela tudi dva neodvisna senatorja, to sta nekdanji demokrat Joe Lieberman iz Connecticuta in neodvisni kongresnik, socialist Bernard Sanders iz Vermonta. Oba sta pred volitvami zagotovila, da bosta glasovala z demokrati.
Pred volivci je bilo 33 senatnih sedežev, razmerje moči pred njimi pa je bilo 55 republikancev, 44 demokratov in 1 neodvisen senator.
Dodatnih pet guvernerskih položajev
Demokratom je uspelo odvzeti tudi pet republikanskih guvernerskih položajev: v New Yorku, Arkansasu, Ohiu Marylandu in Massachusettsu.
Z zmago Devala Patrika v slednjem, so ZDA dobile drugega temnopoltega guvernerja ameriške države od časa rekonstrukcije po državljanski vojni v 19. stoletju.
Po pričakovanjih je bil za guvernerja Kalifornije znova izvoljen republikanec Arnold Schwarzenegger.
Pred volitvami je bilo razmerje v guvernerskih položajih 28 proti 22 v korist republikancev, kar pomeni, da so morali demokrati republikancem odvzeti vsaj štiri za prevzem večine. Odločalo se je o skupaj 36 guvernerskih položajih.
Svet ne pričakuje sprememb
Ameriške volitve, na katerih so volivci jasno izrazili podporo demokratom, predsedniku Bushu pa zadali zaušnico, pa odmevajo tudi po svetu. Rezultat je v svetu prinesel več veselja kot žalosti, čeprav so mnogi prepričani, da premoč demokratov ne bo prinesla drastičnih sprememb v ameriški zunanji politiki.
Še najmanj se veselijo v arabskem svetu. Čeprav so demokrati svojo volilno kampanjo gradili predvsem na zahtevi po spremembi ameriške politike do Iraka in Bližnjega vzhoda, pa je zgodovinsko gledano demokratska stranka bolj zvesta zaveznica Izraela kot republikanci.
Tudi v Iraku ne pričakujejo preveč. Tamkajšnji voditelji so prepričani, da zmaga demokratov ne bo pripomogla k hitrejši umiritvi razmer v državi.
Zmago demokratov je pozdravil turški premier Recep Tayyip Erdogan. Danski premier Anders Fogh Rasmussen pa je izrazil upanje, da bosta Bush in demokratski kongres našla skupni jezik glede Iraka in Afganistana. Japonski premier Šinzo Abe je že obljubil, da zmaga demokratov ne bo vplivala na japonsko politiko do Iraka, saj pomoč tej državi pri njeni obnovi podpira celotna mednarodna skupnost. K prenovi japonskega pristopa do Iraka je v luči zmage ameriških demokratov pozval vodja glavne japonske opozicijske Demokratske stranke Ičiro Ozava, ki nasprotuje misiji približno 600 japonskih vojakov v Iraku.
Na vprašanje Iraka se je v svojem odzivu na volitve osredotočil tudi italijanski premier Romano Prodi, ki je poraz republikancev pripisal prav njihovemu stališču do Iraka. Ob zmagi demokratov je Prodi napovedal tesnejše sodelovanje ZDA z Evropsko unijo. Prodi je spregovoril tudi odstop Rumsfelda, ki je prepričan, da bo odstop pospešil spremembe ameriške politike v Iraku. Z navdušenjem pa je odstop ameriškega obrambnega sekretarja pozdravil venezuelski predsednik Hugo Chavez, ki je k odstopu pozval tudi predsednika Busha.
Očitno navdušenje nad rezultati ameriških volitev pa so pokazali socialisti v Evropskem parlamentu, ki so pozdravili pričetek konca šestih let svetovne nočne more. Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso pa je novi ameriški kongres pozval, naj se posveti obnovitvi zastalih pogovorov o svetovni trgovini. Vprašanje trgovine skrbi tudi Kitajsko, ki se boji, da bodo demokrati skupaj s trgovinskimi vprašanji izpostavili vprašanja človekovih pravic in pravic delavcev.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.