Po poraznem rezultatu Krščansko-socialne unije (CSU) in socialdemokratov (SPD) na deželnih volitvah na Bavarskem se trese vlada v Berlinu. Kar dve tretjini velike koalicije sta utrpeli resni izgubi. Krščansko-socialna unija (CSU) notranjega ministra Horsta Seehoferja je namreč osvojila zgolj 37,2 odstotka glasov, kar je 10 odstotnih točk manj kot na zadnjih volitvah leta 2013. Ravno dejanja notranjega ministra na zvezni ravni številni razumejo kot enega glavnih razlogov za poraz. Nekdanji ministrski predsednik Bavarske je namreč veliko koalicijo kanclerke Angele Merkel že dvakrat potisnil na rob obstoja, najbolj sporna je predvsem njegova migrantska politika.
Med največje zmagovalce bavarskih deželnih volitev tako sodijo Zeleni, ki so praktično podvojili svoj prejšnji izid in prejeli 17,8 odstotka glasov. Velik uspeh je dosegla tudi skrajno desna Alternativa za Nemčijo (AfD), ki se je prvič uvrstila v deželni parlament na Bavarskem, deželi, ki je za stranko nekdaj veljala za neosvojljivo. Prejeli so kar 10,2 odstotka glasov volivcev, od tega ji je glas namenilo ogromno nekdanjih podpornikov CSU.
Katrin Ebner-Steiner iz AfD je ob tem dejala, da "so narejeni iz drugačnega testa kot brezčutne tradicionalne stranke". Njega strankarska kolegica Alice Weidel pa je dejala, da so volitve pokazale, da "ne obstaja več velika koalicija v Berlinu": "Tisti, ki so volili za AfD na Bavarskem, so s tem dejali, da mora Merklova oditi", piše BBC.
Politični potres, popotresne sunke bodo čutili v Berlinu
Številni napovedujejo, da bi najslabši volilni izid v kar šestih desetletjih lahko še dodatno oslabil krhko vladajočo nemško koalicijo. Spet drugi strokovnjaki so volilni izid opisali kot "politični potres", katerega popotresne sunke bodo čutili v Berlinu. Merklova je trenutno vladajočo koalicijo sestavljala več mesecev, pretreslo pa jo je že več škandalov, med drugim so se največja nestrinjanja pokazala na področju migracij. CDU je med drugim obtožila člane CSU, da skušajo zadovoljiti volivce s skrajno desnimi stališči, da teh ne bi izgubili na račun AfD. Javni spopadi pa so oslabili podobo obeh strank. Nemški zunanji minister Heiko Maas (SPD) je kritiziral strategijo CSU tako na deželni kot zvezni ravni, češ da je bila popoln polom. "CSU mora izučiti, da je bila njihova strategija konfrontacije in kopiranje stališč AfD popolni polom," je dejal danes ob robu zasedanja zunanjih ministrov EU v Luxembourgu.
Seehofer ne namerava odstopiti s položaja vodje CSU
Kljub številnim kritikam je Seehofer zavrnil pozive k odstopu s položaja vodje CSU, češ da se ne bo vpletal v razpravo o kadrovskih spremembah. Sicer je priznal, da bodo imeli rezultati volitev vpliv tudi na zvezno koalicijo, kar pa bo po njegovih besedah treba rešiti pametno in potrpežljivo, da se stranke ne bodo še bolj oddaljile od volivcev.
Merklova pa je medtem rezultate na Bavarskem označila kot izgubo zaupanja volivcev v politiko. Ob tem je bila kritična tudi do velike koalicije, od katere se pričakuje, da deluje skupaj, a ji v zadnjih mesecih ni uspelo jasno pokazati svojih dosežkov. Kot kanclerka namerava sedaj prevzeti večjo skrb za oblikovanje in obstoj zaupanja ter da bodo rezultati dela koalicije bolj vidni, piše nemški časnik Welt.
Vodja SPD Andrea Nahles pa je dejala, da bo usoda velike koalicije znana v prihodnjih mesecih. Po njeni oceni sedaj še ni primeren čas, da bi definirali, kaj je tisto, zaradi česar bi lahko razpadla velika koalicija.
Naslednji preizkus za veliko koalicijo bo že čez dva tedna na deželnih volitvah v Hessnu. Tu sedaj vlada CDU skupaj z Zelenimi, a naj bi uniji glede na napovedi podpora padla iz 38 na 28 odstotkov. Vendar tudi SPD ne kaže dobro. Če SPD ne bo uspelo niti v svoji nekdanji trdnjavi, potem bi lahko v stranki eksplodiralo, še navajajo nemški mediji.
Salvini: 'Arrivederci, Merkel'
Da so na Bavarskem volivci izglasovali nezaupnico 'staremu sistemu', pa meni italijanski notranji minister in vodja skrajno desne Lige, Matteo Salvini, ki je na Twitterju zapisal: "Arrivederci, Merkel, Schulz in Juncker" oziroma "Zbogom, Merklova, Schulz in Juncker," in dodal, da so na Bavarskem zmagale spremembe, izgubila pa je Evropska unija.
KOMENTARJI (154)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.