Okoli polnoči je v Srbijo naravnost iz haaškega zapora prispel nekdanji vodja hrvaških Srbov Goran Hadžić, ki je obtožen zločinov proti človečnosti in uboja več kot 260 ljudi pri Vukovarju. Haaško sodišče je Hadžića spustilo na prostost zaradi bolezni. Hadžić naj bi imel tumor na možganih. Gre za začasen ukrep, ves čas zdravljenja v Srbiji pa bo v hišnem priporu. V Haag se mora vrniti do konca maja.
Hadžić je na beograjsko letališče Nikola Tesla z letom družbe Air Serbia iz Amsterdama prispel v sredo okrog 23. ure, nato pa so ga s policijskim vozilom prepeljali v Novi Sad, kjer ima hišo, je potrdil njegov odvetnik Zoran Živanović. Na letališču je Hadžića pričakala srbska policija in ga v zastraženem konvoju pospremila do njegove družinske hiše v Novem Sadu.
"Hadžić ne sme zapuščati Novega Sada, enkrat dnevno pa ga bodo obiskovali policaji, ki bodo tudi obveščali haaško sodišče," je pojasnil Živanović. Hadžić je v skladu z odločitvijo med drugim moral srbskim oblastem izročiti potni list, ne sme komunicirati z žrtvami in pričami ter dajati izjav medijem.
Hadžić je bil še zadnji haaški ubežnik, sodišče v Haagu pa je obtožnico proti njemu vložilo leta 2004, a je tedaj tik pred aretacijo pobegnil in bil na begu vse do julija 2011, ko so ga prijeli v Srbiji. Sojenje Hadžića se je začelo 16. oktobra 2012. Aprila lani je tožilstvo zaključilo s predstavitvijo svojih dokazov, zdaj pa je na vrsti obramba.
56-letni Hadžić je bil med vojno na Hrvaškem predsednik vlade srbskih oblasti Slavonije, Baranje in Zahodnega Srema. Februarja 1992 je nasledil Milana Babića na mestu predsednika samooklicane Republike Srbske Krajine, ki je tedaj obsegala tretjino Hrvaške.
Zaradi bolezni v Srbijo prišel tudi Šešelj, ki pa zavrača zdravljenje
Sredi novembra lani se je iz Haaga v Beograd vrnil haaški obtoženec Vojislav Šešelj, prav tako zaradi bolezni in zdravljenja v Srbiji. Za začasno izpustitev se je sodišče odločilo zaradi resnega poslabšanja njegovega zdravja. Tudi Šešelj boleha za rakom.
Šešelj je v haaškem priporu od 24. februarja 2003. Sojenje se je začelo leta 2007 in končalo marca 2012, sodba pa naj bi bila znana do poletja. Šešelj je obtožen vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti nad Hrvati in Bošnjaki na Hrvaškem, v BiH ter Vojvodini med letoma 1991 in 1993. Tožilstvo zanj zahteva 28 let zapora.
Šešelj je bil tretji haaški obtoženec, ki so ga začasno izpustili iz zdravstvenih razlogov. Njegova dva predhodnika sta kmalu po izpustitvi umrla.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.