Libijski uporniki so sporočili, da so voditelja in polkovnika Moamerja Gadafija ter nekatere izmed njegovih sinov obkolili v neki zgradbi v bližini njegove trdnjave v Tripoliju, ki so jo že pred dvema dnevoma zasedli uporniki. "Skupaj se skrivajo v majhni luknji. Danes bo konec. Danes bomo to končali," je dejal uporniški borec Muhamed Goma. Hkrati pa ni znal odgovoriti, zakaj je tako prepričan, da se prav Gadafi skriva v tisti zgradbi.
A nekoliko pozneje se je na svojem televizijskem kanalu al Oruba pojavil Gadafi, ki je vsa plemena pozval, naj se borijo proti tujemu posredovanju. Prebivalce Tripolija je pozval, naj zapstijo svoje domve in "ulico po ulico ter hišo po hišo lovijo in pobijajo podgane". Dodal je, da se je treba proti upornikom boriti in jih uničiti. Prepričan je, da so njegovi privrženci v absolutni večini, hkrati pa je napovedal, da za upornike ne bo več varnega kotička. "Libija je za libijski narod, ne za imperializem, ne za Francijo, ne za Sarkozyija in ne za Italijo," je še zabrusil.
Ameriško agencijo AP pa naj bi poklical Gadafijev tiskovni predstavnik Ibrahim Musa, ki naj bi dejal, da je voditelj v Libiji in da je njegov pogum na zelo visoki ravni. "Resnično vodi bitko za našo svobodo in neodvisnost," je še dodal.
Čas bi lahko bil zaveznik Gadafija
Lovci na Gadafija morajo delovati hitro, da bi ohranili sled za njim, saj bi se v nasprotnem primeru lahko vojna v državi še zavlekla. Iskanje nekoga, ki se skriva v redko poseljeni puščavski državi, ki je trikrat večja kot Francija, je pogumno, tu pa je še nekdanji voditelj države, ki ima dobre zveze in dostop do zlata in orožja. In materialna sredstva niso edini faktor, ki štejejo v prid ubeglemu polkovniku.
Trdoživi borci so še vedno aktivni v več regijah, njegovi kolegi še vedno tvorijo njegov notranji strah vzbujajoč obroč varnostnikov, zanese pa se lahko tudi na prijateljska plemena na jugu države in nomadske skupnosti tihotapcev v Sahelu. Velik del notranjega dela države, še posebej pa jugozahod, so še vedno v rokah njegovih podpornikov. Čas pa pritiska, saj dlje, kot ne bo znano, kje je, močnejša bo lahko aura o njegovi nepremagljivosti.
"Za takšne voditelje je najbolje, da so prijeti takoj po končanem konfliktu," je dejal Paddy Ashdown, nekdanji vodja misije Združenih narodov v BiH. Po njegovih besedah se bo s časom lahko skril kot duh na mesto, kjer ga bo težko odkriti, tako kot je bilo to z Osamo bin Ladnom in Radovanom Karadžićem.
V Tripoliju se boj za prevlado še nadaljuje
Sicer so režimske sile ponekod še naprej z vsemi močmi upirajo upornikom. Gadafijevi vojaki po poročanju arabskih medijev nadzorujejo še dve četrti Tripolija. V eni izmed njih je hotel Rixos, od koder so v sredo izpustili več deset tujih novinarjev. Gadafijeve sile so še zmerom močne na jugu države blizu meje s Čadom in Sudanom, pa tudi drugod po državi so nekatera območja, med drugim Gadafijevo rojstno mesto Sirta, še vedno v rokah režima.
Uporniki so pozno popoldne vstopili tudi v četrt Abu Salim v prestolnici, ki je veljala za eno od zatočišč Gadafiju vdane vojske v Tripoliju. Vstop pa so jim omogočila Natova letala, ki so pred tem bombardirala eno od tamkajšnjih stavb. Uporniki pa so nato v tamkajšnjih stavbah iskali ostrostrelce in zajeli številne ujetnike. Vse skupaj je spremljalo tudi strejanje.
Še pred tem so pregledali rove pod Gadafijevo trdnjavo, da bi se prepričali, ali se morda tam skriva s svojimi sinovi, a so našli le številna trupla Gadafijevih privržencev.
Uporniki pa se skušajo prebiti tudi do Gadafijvega rojstnega mesta Sirte, vendar pa so jih že na obrobju pregnali Gadafijevi vojaki. Mesto leži okoli 450 kilometrov vzhodno od Tripolija.
Televizija, ki je popoldne predvajala posneti Gadafijev govor, pa je zvečer poročala, da so Natova letala bombardirala mesto Sirte. "Agresorji iz Zahoda, Katarja in Združenih Arabskih Emirtov bombardirajo Sirte," se je glasilo njihovo poročilo. Pri tem niso navajali vira informacij, prav tako niso podali nobenih podrobnosti.
Našli usmrčene borce
V bolnišnico v Tripoliju so včeraj pripeljali 17 trupel civilistov, ki so bili pred uporniškim zavzetjem usmrčeni znotraj Gadafijeve utrdbe Bab al Azizija.''Včeraj je pripeljal tovornjak s 17 trupli,'' je dejala Kirsty Campbell iz mednarodne ekipe zdravnikov v bolnišnici. ''Te fante so po mestu pobrali pred desetimi dnevi. Uporniki so njihova trupla našli znotraj Bab al Azizije. Vsi so bili usmrčeni,'' saj po besedah Campbellove njihove rane niso nastale v boju.
1,67 milijona dolarjev za Gadafijevo glavo
''Gadafijeve sile in njihovi pomagači se ne bodo nehali upirati, dokler ne bo Gadafi prijet ali ubit,'' je izjavil Mustafa Abdel Džalil, vodja Nacionalnega prehodnega sveta, ki je ponudil pomilostitev kateremu koli od članov Gadafijevega spremstva oziroma njegovega notranjega kroga, ki ubije dolgoletnega libijskega voditelja, napovedal pa je tudi več kot milijon dolarjev vredno nagrado za njegovo prijetje.
''Vojne bo konec šele takrat, ko bo prijet, mrtev ali živ,'' je dejal Abdel Džalil v Bengaziju. Do takrat, je dejal Džalil, se Gadafi ne bo zlahka predal, še vedno pa je sposoben sprožiti ''katastrofalni dogodek''. Ni jasno, ali je s tem Džalil mislil na izdelavo in uporabo umazane bombe iz radioaktivnega materiala, pred čimer je včeraj svaril nekdanji podpredsednik Mednarodne agencije za atomsko energijo Olli Heinonen.
Alžirija previdna zaradi Al Kaide
Neimenovani visoki vir v alžirski vladi pa je dejal, da uporniških oblasti država ne bo priznala, vse dokler ne bo prepričana, da se bodo borili proti terorizmu in Al Kaidi. Imeli naj bi namreč trdne dokaze, da so v vrstah upornikov tudi skrajneži, ki jih je Alžirija predala Gadafijevemu režimu.
"Enega izmed njih smo celo videli na televiziji, kako govori v imenu Prehodnega nacionalnega sveta", je povedal vir, ki dodaja, da želijo trdne dokaze, da bodo novi oblastniki vključeni v boj proti Al Kaidi v regiji. Sicer pa je Alžirija že zahtevala uradno opravičilo predstavnikov libijskih upornikov, ki so sosednjo državo obsodili, da v državljanski vojni podpira Gadafija.
Načrti za obnovo potekajo
V Turčiji so se sestali predstavniki svetovnih sil, ki so Gadafija pozvali, da se preda in se tako izogne nadalnjemu prelivanju krvi. Varnostni svet ZN so tudi pozvali naj sprejme resolucijo, s katero bi pospešeno sprostili zamrznjena libijska sredstva.
Nacionalni prehodni svet bo po sedanjih ocenah za začetek obnove potreboval okoli pet milijard dolarjev zamrznjenih libijskih sredstev. Uporniki načrtujejo tudi povratek delavcev na naftna polja, ki naj bi začela čim prej ponovno obratovati in se počasi bližati predvojnim zmogljivostim.
Vodja libijskih upornikov Mahmud Abdel Džibril je dejal, da bo največji dejavnik tveganja v Libiji potencialna nezmožnost zagotavljanja osnovnih infrastrukturnih storitev in izplačila plač. Predstavnik Mednarodnega denarnega sklada (IMF) David Hawley pa je sporočil, da bo nove libijske oblasti lahko priznal, ko jih bodo priznale prav vse njegove članice - teh je 187.
Odzval pa se je tudi italijanski premier Silvio Berlusconi, ki pravi, da je Italija že začela postopke za sprostitev libijskih sredstev v vrednosti 350 milijonov evrov, ki so deponirana pri italijanskih bankah. Dejal je tudi, da bo italijanska državna naftna družba Eni z libijskimi uporniki podpisala sporazum, po katerem jim bo v določenem obdobju brezplačno dobavljala nafto in zemeljski plin.
Je zadnji Gadafijev as v rokavu gverilska vojna?
Uporniki, med katerimi ni malo nekdanjih podpornikov Gadafija, so poudarili, da si želijo sodelovanja z nekdanjimi privrženci in uslužbenci Gadafijeve administracije. Prav tako so dejali, da si ne želijo čistke, kakršna je Irak po letu 2003 pahnila v spiralo sektaškega nasilja (delovna mesta so izgubili vsi nekdanji člani stranke Baath).
A napredovanje upornikov ne bo postalo zagotovilo za varnost ali napredek, vse dokler bosta Gadafi in njegov najožji krog na prostosti. Abdel Salam Džalud, nekdanji tesni zaveznik polkovnika Gadafija, ki je na stran upornikov prestopil pretekli teden, pravi, da je bil Gadafijev načrt izginiti in se za krajši čas potuhniti, nato pa sprožiti gverilsko vojno.
''On je bolan od oblasti,'' je dejal Džalud. ''Verjame, da lahko zbere svoje privržence in nato z njimi izvajala napade ... Povsem je izgubil stik z realnostjo. Misli, da se lahko vrne na oblast.''
Nekaj tesnih sodelavcev režima je v zadnjih dneh že obupalo nad sledenjem poti, po kateri jih vodi Gadafi. Drugi človek libijske obveščevalne službe in zdravstveni minister sta med intervjujem za Al Arabiyo izrazila svojo pripadnost upornikom. A tudi oboroženi stražarji v hotelu Rixos, ki so zadrževali več kot 40 tujih novinarjev, so se včeraj zlomili in jih izpustili na prostost.
Tujih kopenskih sil ne bodo potrebovali
Odposlanec libijskih upornikov je v Istanbulu izjavil, da Nacionalna prehodna vlada ne bo zaprosila za posredovanje tujih kopenskih sil, pričakujejo pa pomoč Združenih narodov pri ponovni vzpostavitvi vojske in policije. Z njim se strinja tudi rusko zunanje ministrstvo, ki pravi, da bi ključno vlogo pri obnovi Libije morali igrati Združeni narodi.
Turški zunanji minister Ahmet Davatoglu pa je izrazil prepričanje, da se morajo operacije zveze Nato v Libiji nadaljevati vse do vzpostavitve popolne varnosti v državi. Po njegovih besedah bi morali Združeni narodi takoj sprejeti vse potrebne ukrepe za sprostitev zamrznjenih libijskih sredstev v tujini.
Bojni plini in osiromašen uran na varnem
Ameriško zunanje ministrstvo je sporočilo, da so libijske zaloge osiromašenega urana in bojnih plinov, ki jih je nakopičil Gadafi, za zdaj na varnem. Ameriške službe namreč preko satelitov in s pomočjo drugih vohunskih prijemov spremljajo dogajanje v teh skladiščih. Sicer pa ZDA skrbijo ročne rakete zemlja-zrak, znane tudi kot manpadi, ki jih je mogoče izstreliti z ramena.
KOMENTARJI (208)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.