16-letna okoljska aktivistka Greta Thunberg, ki je po 15 dneh plovbe preko Atlantskega oceana prispela v New York, kjer se bo udeležila zasedanja Združenih narodov na temo podnebnih sprememb, pa tudi dveh protestov, je po pristanku povedala, da je "celo sredi Atlantika slišala o požarih v amazonskem deževnem gozdu. Pretresljivo je, grozno". Po njenih besedah gre za jasen znak, da moramo prenehati z uničevanjem narave: "Naša vojna proti naravi se mora končati."
Nekaj besed je namenila tudi ameriškemu predsedniku Donaldu Trumpu, ki velja za skeptika na področju klimatskih sprememb, in ga pozvala, naj "posluša znanost". "A očitno tega ne počne. Če ga nihče do zdaj ni mogel prepričati o pomembnosti podnebne krize, zakaj bi ga lahko jaz?" Upanja, da bo spremenila Trumpovo mnenje, tako nima prav veliko, pred tem je že dejala, da bi bilo srečanje z njim "izguba časa".
'Glas planeta', kot so 16-letno aktivistko poimenovali zaradi njenega boja proti podnebnim spremembah, ki ravno v teh dneh praznuje leto dni, prinesel pa ji je tudi nominacijo za Nobelovo nagrado za mir, je v ZDA pričakala množica podpornikov. "Moramo stopiti skupaj in ukrepati, preden bo prepozno," je dejala. Pri tem se je zahvalila vsem, ki se borijo na področju podnebnih sprememb, saj gre "za boj, ki presega meje, presega celine". "Noro je, da mora 16-letnica prečkati Atlantski ocean, da se zavzame za nekaj. Gre za globalno krizo in največjo krizo, s katero se je človeštvo kadarkoli soočilo," pa njene besede povzema Enex.
Aktivistko je v ZDA pozdravilo tudi 17 jadrnic, v bližini Kipa svobode, vsaka pa je predstavljala enega od 17 ciljev trajnostnega razvoja, ki so jih poslali Združeni narodi.
Thunbergova se je na pot proti Združenim državam Amerike z 18-metrsko jadrnico, ki jo poganja sončna energija, iz Plymoutha v Veliki Britaniji odpravila 14. avgusta. Gre sicer za športno in luksuzno jadrnico Malizia II, ki deluje s pomočjo podvodnih turbin, na njej pa naj ne bi bilo ne prhe ne stranišča. Takšen način 'prevoza' je izbrala, ker po njenem "pošilja signal, da je podnebna kriza resnična".
Pričakovati je sicer bilo, da bo Greta na cilj prispela nekoliko prej, a je potovanje podaljšalo razburkano morje. Celotno, 4800 kilometrov dolgo pot je medtem ves čas dokumentirala na družbenih omrežjih. Decembra jo čaka pot v Čile, ni pa še znano, kako se bo vrnila domov iz Združenih držav Amerike.
KOMENTARJI (169)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.