V spopadih v južnoosetijski prestolnici Chinvali, ki jo je najprej zavzela gruzijska vojska, nato pa so tja vdrli še Rusi, naj bi bilo po poročanju tamkajšnjih oblasti že okrog 1400 mrtvih, število žrtev pa zaradi izjemno silovitih bojev vztrajno narašča. V sosednjo rusko Severno Osetijo je že prispelo okrog 140 avtobusov z begunci, pričakujejo pa jih še veliko več, poročajo agencije.
Gruzijski predsednik Mihail Sakašvili je ob tem izjavil, da Rusija "bojuje vojno z Gruzijo na njenem lastnem ozemlju“, južnoosetijski predsednik Edvard Kokojti pa je dejal, da je to "že tretji genocid nad osetijskim ljudstvom, ki ga je zagrešila Gruzija". Glavni zločinec v tej vojni je gruzijski predsednik, je še prepričan Kokojti, ki je tudi ponovno zahteval mednarodno priznanje neodvisnosti Južne Osetije.
Lavrov: Dobivamo poročila o etničnem čiščenju
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je sporočil, da iz regije dobivajo poročila o etničnem čiščenju. „V vaseh Južne Osetije naj bi potekalo etnično čiščenje, število beguncev narašča, panika je vse večja, ljudje si skušajo rešiti življenje,“ je povedal v govoru, ki ga je prenašala ruska televizija.
Rusija bo prekinila letalske povezave z Gruzijo
Ruski premier Vladimir Putin je takoj obsodil "agresivna dejanja" gruzijskih sil v Južni Osetiji. "Dejansko so začeli sovražnosti z uporabo tankov in topništva." Ruski predsednik Dmitrij Medvedjev je dodal, da Rusija ne bo dopustila, da njihovi rojaki v Južni Osetiji umirajo. "Odgovorni bodo kaznovani,“ je dejal Medvedjev.
Ruske oblasti so ob tem sporočile, da bodo opolnoči prekinile vse letalske povezave z Gruzijo.
Gruzija sestrelila dve ruski letali
Sakašvili je obtožil Rusijo, da je sprožila obsežno vojaško akcijo zoper Gruzijo. Zato je ukazal mobilizacijo rezervistov. "Pozivam vas, da ostanete mirni in naj vas ne bo strah napadov. Mobilizirali smo na tisoče rezervistov," je svoje državljane miril gruzijski predsednik. Sakašvili je povedal, da je 150 ruskih tankov in oklepnikov vdrlo v Južno Osetijo. "Vdrli so na naše ozemlje," je dodal in presenetil z novico, da so sestrelili dva ruska bombnika. Letali naj bi preletavali mesto na zelo nizki višini in iskali kraj, kjer bi bilo veliko civilistov, je povedal Sakašvili. Eno naj bi celo napadalo bolnico, v kateri so bili civilisti.
'Rusija se je na vojno pripravljala leta'
Prozahodno usmerjeni Sakašvili je prepričan, da se je Rusija na to vojno pripravljala leta, saj naj bi že dlje časa pošiljala svoje vojake na mejo z Gruzijo. "To ni bila nobena skrivnost. Nezadovoljni so bili zaradi našega tesnega sodelovanja z Združenimi državami, Natom in Zahodom na sploh.“
Predsednik je še povedal, da kljub izzivanju ni hotel napasti, dokler ruski tanki ne bi vstopili v regijo. "Izzivati Rusijo bi bilo samomorilsko dejanje.“
In bi zelo verjetno bilo res. Rusija namreč premore okrog 395 tisoč vojakov, pa še 419 tisoč pripadnikov paravojaških enot, Gruzija pa zgolj 32 tisoč. Tudi v opremljenosti obeh držav je precejšnja razlika - gruzijskih 128 tankov se v primerjavi s 23 tisoči ruskih tankov zdi zanemarljivo malo. Vojaških letal ima Gruzija tako na primer osem, Rusija pa 1809.
Če bi Rusija mobilizirala vse svoje za vojsko sposobne državljanke in državljane, stare med 16 in 49 let, bi bilo teh več kot 73 milijonov, v Gruziji pa bi se jih zbralo le dobra dva milijona.
Gruzijaje je že vpoklicala tisoč vojakov, ki so trenutno na misiji v Iraku.
Humanitarna katastrofa
Gruzija je za tri ure razglasila prekinitev ognja v pokrajini, da bi omogočila umik civilistov, je sporočil župan Tbilisija Gigi Ugulava, ki je separatistom ponudil pomilostitev.
Odprtje humanitarnega koridorja za evakuacijo ranjencev je zahteval tudi Mednarodni odbor Rdečega križa. "Zelo smo zaskrbljeni nad humanitarnimi posledicami. Reševalna vozila se ne morejo premikati, bolnišnice so menda preplavljene, operacije potekajo na hodnikih," je v Ženevi sporočila tiskovna predstavnica ICRC. Dodala je, da se so si ljudje poiskali zavetje v kleteh brez elektrike in dostopa do komunikacij.
Zaskrbljenost zaradi spopadov, zaradi katerih je domove zapustilo več sto ljudi, je izrazil tudi Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR). "Član osebja UNHCR je davi sporočil, da so bile številne zgradbe in hiše uničene in da se po ulicah giblje le vojaško osebje," so sporočili z UNHCR. Motena naj bi bila tudi oskrba z vodo, večina prometa se je ustavila, v trgovinah pa zmanjkuje hrane.
Streljali na novinarje
Že pred začetkom tako silovitih spopadov so gruzijske in južnoosetijske oblasti dovolile novinarjem obiskati mejni prehod pri mestu Ergneti. Na skupino novinarjev pa je nekdo streljal. Med njimi je bila tudi dopisnica Dela Polona Frelih. Kdo je odgovoren za napad, še ni znano. Novinarji niso bili ranjeni.
'V Južni Osetiji se je začela vojna'
Po poročanju ruskih medijev in južnoosetijskih oblasti so pokrajino bombardirala tudi gruzijska vojaška letala. "Gruzijska letala SU-25 so odvrgla bombe na nedolžne civiliste v republiki Južni Osetiji," so sporočili. Gruzijska vojska pa je v kratkem času prevzela nadzor nad južnoosetijsko prestolnico.
Ruska nacionalna televizija je takrat sporočila, da se je "v Južni Osetiji začela vojna“. Oblasti ruske republike Severne Osetije in gruzijske republike Abhazije so napovedale, da bodo v Južno Osetijo napotile prostovoljce, ki se bodo želeli boriti zoper Gruzijce.
V gruzijskih nočnih napadih je po podatkih ruskega obrambnega ministrstva umrlo več kot deset pripadnikov ruskih mirovnih sil, čez trideset pa je bilo ranjenih. Gruzijske sile so namreč obstreljevale njihovo bazo v Chinvaliju.
'Vzpostavili bomo ustavni red'
Gruzijska vlada se je odločila, da bo znova vzpostavila "ustavni red" v pokrajini, ki se je od Gruzije odcepila v začetku 90. let prejšnjega stoletja.
Obkolitev južnoosetijske prestolnice se je zgodila le nekaj ur po tem, ko je Gruzija razglasila enostransko prekinitev ognja. Gruzijski minister za združitev Temur Jakobašvili je sicer poudaril, da Tbilisi ni nameraval napasti Chinvalija, temveč "nevtralizirati položaje separatistov".
ZDA in EU pozivata k umiritvi razmer
Zaradi spopadov v Južni Osetiji se je na izredni seji na zahtevo Rusije že sestal Varnostni svet ZN, ki razpravlja o ruskem predlogu izjave s pozivom Gruziji in Južni Osetiji, naj ustavita nasilje in se vrneta za pogajalsko mizo.
Evropska unija je zaskrbljena. "Dogodke spremljamo. Smo pa zelo zaskrbljeni, ko vidimo, kako se razpletajo. Vse vpletene pozivamo k takojšnjem prenehanju spopadov,“ je za Reuters dejal predstavnik EU, ki pa ni želel biti imenovan.
Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) je pozvala k zaustavitvi bojev, saj je po njihovih besedah ta regija na robu vojne. Trenutni predsedujoči, finski zunanji minister Alexander Stubb je pri tem obljubil, da bo na krizno žarišče poslal posebni konvoj, namerava pa tudi povečati število opazovalcev takoj, ko bo to mogoče.
Bela hiša je prav tako pozvala k prekinitvi spopadov. "Vpletene strani bi morale takoj prenehati z nasiljem. Spore naj rešijo s pogovori,“ je dejal tiskovni predstavnik Bele hiše Gordon Johndroe.
Bela hiša, pa tudi oba predsedniška kandidata, demokrat Barrack Obama in republikanec John McCain, načeloma podpirajo gruzijsko ozemeljsko celovitost in Rusijo zato pozivajo k prekinitvi ognja.
ZDA, EU in OVSE nameravajo tja napotiti posebne odposlance, ki si bodo prizadevali doseči prekinitev spopadov.
Južna Osetija mednarodno ni priznana, čeprav je po razpadu Sovjetske zveze razglasila neodvisnost in si jo izborila v vojni z Gruzijo. Ne priznava je nobena suverena država, Gruzija pa ji tudi odreka ozemeljsko celovitost. Gruzija Rusiji očita, da vojaško pomaga Južni Osetiji ter s tem ohranja svojo prisotnost na Kavkazu.
Oblasti v Abhaziji so zaradi napetih razmer v sosednji pokrajini razglasile stanje visoke pripravljenosti. Abhazija je druga separatistična pokrajina, ki si jo Gruzija želi ponovno priključiti k svojemu ozemlju.
KOMENTARJI (151)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.