Tujina

'Vojaško posredovanje legitimno'

Beograd/Priština, 20. 02. 2008 07.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
436

Huliganske pohode po Beogradu je srbski minister Ilić ocenil za obliko demokracije.

Administrativni nadzorni točki Jarinje in Brnjak na severu Kosova, ki so jih včeraj napadli jezni Srbi, so po 24 urah spet odprli. Kot je znano so protestniki, potem ko so izvedeli, da delo na točkah izvajajo albanski cariniki, pod policijske objekte podtaknili eksploziv. Izbruhnil je požar, ki je povsem uničil objekte. Uničili so več kot 10 avtomobilov. Zdaj bodo nadzor nad omenjenima točkama spet prevzeli pripadniki mednarodne policije in vojske, pripadniki UNMIK-a in KFOR-ja. Srbski minister za ekonomijo in regionalni razvoj, Mlađan Dinkić, pa je izjavil, da so Srbi ki živijo na Kosovu in v Metohiji državljani Srbije, zato bi morali carinske točke ukiniti.

Huliganstvo je demokracija

Velimir Ilić, predsednik stranke Nova Srbija in srbski minister za infrastrukturo, je huliganske pohode mladeničev v Beogradu in drugih mestih v Srbiji označil za izražanje demokracije. Kot je znano so protetsniki zaradi nezadovoljstva po razglasitvi neodvisnosti Kosova napadli več veleposlaništev in trgovin.

Ilić je ob tem dejal: "sploh ni čudno, da je srbska mladina odšla na ulice. Če so pri tem razbili nekaj oken na veleposlaništvu ZDA in na predstavništvih nekaterih drugih držav, je to zame prav tako demokracija. Oni so nam razbili državo, mi pa njim nekaj oken. To bi lahko pričakovali in čas je da že enkrat spoznajo, kaj je demokarcija." Ilić je še dodal: "obnašanje mladine ni osramotilo Srbije. Nekaterih so jih označili za huligane in da se ne bi smeli tako obnašati. Ampak prišli so izraziti svoje nasprotovanje. Verjetno so imeli dobre namene", je še mnenja Ilić.

Kosovo je Drogovo
Nemčija, Avstrija in Norveška priznale neodvisnost Kosova
Nemčija, Avstrija in Norveška priznale neodvisnost Kosova FOTO: Reuters

Dušan Čaplovič, slovaški podpredsednik vlade, zadolžen za evropska vprašanja, pa je Kosovo preimenoval v "Drogovo" oz. državo drog. Dejal je, da je to njegovo osebno mnenje in da ne bo nikoli glasoval za neodvisnost. "Vsi vedo, kaj se tam dogaja (na Kosovu). Zelo dobro poznam poti tihotapcev z drogo, trgovino z ljudmi in orožjem, ki vodijo v Evropo", je še v oddaji slovaške televizije povedal Čaplovič.

Brat nekdanjega predsednika Jugoslavije Slobodana Miloševića, Borislav, ki živi v Moskvi in je bil do leta 2000 srbski veleposlanik v Rusiji, je v intervjuju za AP zanikal, da je odcepitev Kosova posledica vladanja njegovega brata. Milošević je povedal, da je njegov brat državo branil pred razpadom in narod pred terorizmom. Obregnil se je še ob aktualne srbske oblasti: "srbske oblasti so napovedale, da ob razglasitvi neodvisnosti Kosova ne bodo uporabile vojaške sile, ampak osebno mislim, da je vojaško posredovanje povsem legitimno".

Pri tem je omenil, da če so lahko razglasili neodvisnost Kosova, potem bi morali enako ponuditi oz. dati možnost odločitve tudi srbskemu prebivalstvu, ki živi na severu te pokrajine. Milošević je še opozoril, da bo razglasitev neodvisnosti Kosova poslabšala odnose med Srbijo in zahodnimi državami. V pogovoru je še zaključil: "Edino kar se bo zgodilo je, da bo Evropa odslej bolj seznanjena s heroinom", je bil še piker Borislav Milošević.

Spet grožnje z bombami

Tudi danes so na severu Kosovo, kjer živijo pretežno Srbi, prejeli štiri lažna sporočila o podtaknjenih bombah. Grožnje so neznanci naslovili na dve fakulteti v Kosovski Mitrovici in v Leposaviću in na Center za kulturo ''Sava Dečanac''. Vse zaposlene, študente in obiskovalce so evakuirali. Preiskava je pokazala, da bomb ni bilo.


Kosovo priznalo še 5 držav

Protesti v Beogradu
Protesti v Beogradu FOTO: Reuters
Nemška vlada je na današnji seji sprejela sklep o priznanju neodvisnosti Kosova. Nemčija je tako po Franciji in Veliki Britaniji tretja članica Evropske unije, ki je priznala Kosovo. Uradno bo Nemčija priznanje sporočila v pismu nemškega predsednika Horsta Köhlerja kosovskemu kolegu Fatmiru Sejdiuju. Pismo naj bi v Prištino poslali nemudoma.

Avstrijska vlada je na današni seji potrdila neodvisnost Kosova, ki pa naj bi jo javno potrdila v ponedeljek.

Norveška je prav tako priznala neodvisnost Kosova. Norveški zunanji minister Jonas Gahr Støre je dejal, da nadaljni pogovori tudi sicer ne bi prinesli napredka glede rešavnja vprašanja Kosova.

Pozno popoldne sta Kosovo priznali še Latvija in Senegal.

Države so se tako pridružile Združenim državam, Franciji, Veliki Britaniji, Avstraliji, Turčiji, Albaniji, Afganistanu in Tajvanu, ki so priznale Kosovo.

Veliki Britanija že imenovala veleposlanika

Velika Britanija je danes že imenovala svojega veleposlanika na Kosovu. Uradni London je tako le 3 dni po razglasitvi vzpostavil diplomatske odnose s Prištino. Na mesto veleposlanika so imenovala Davida Blunta, ki je sicer od leta 2006 opravljal delo šefa britanskega urada v Prištini.

Razprava tudi v Evropskem parlamentu
Tadić je omenil, da je naloga srbske vlade, da zagotovi javni red in mir.
Tadić je omenil, da je naloga srbske vlade, da zagotovi javni red in mir. FOTO: Reuters

O Kosovu bosta danes razpravljala Evropski parlament in Svet Evrope. Evropski poročevalec za Srbijo, Jelko Kacin, bo v govoru pred poslanci podal svoje mnenje o trenutnih razmerah v Srbiji in na Kosovo. Po Kacinovem mnenju so razmere dokaj mirne in na nek način celo zgledne in obetavne. Kacin še meni, da je bila razglasitev samostojnosti Kosova dostojanstvena, spoštljiva do vseh narodov, ki tam živijo in v duhu, ki naj prevlada v bodoče. Prebivalci na Kosovu si zaslužijo zaupanje, verjeti moramo vanje, saj odločajo o svoji prihodnosti.

Protest ni strankarsko vprašanje

Predsednik republike Srbije Boris Tadić je danes dejal, da se ne strinja z izjavami, da srbska vlada s političnimi strankami oragnizira proteste zaradi enostranske razglasitve neodvisnosti. Poudaril je še, da to ni strankarsko vprašanje. "Kosovo ni strankarsko vprašanje, ampak je državno in nacionalno. Kosova se ne sme uporabljati v strankarske namene in promocijo“, je dejal. Omenil je, da je naloga srbske vlade, da zagotovi javni red in mir.

Prizor iz Kosovske Mitrovice med nemiri marca 2004
Prizor iz Kosovske Mitrovice med nemiri marca 2004 FOTO: Reuters

Tadić je danes tudi pozval k prekinitvi nasilnih protestov in uničevanju lastništva v srbskih mestih. "Samo mir in razumne poteze nam lahko omogočijo, da z argumenti branimo Kosovo. Vsako nasilje prinaša izključno škodo nam samim,“ je dejal.

Tadič je v ponedeljek Kosovske Albance obtožil ustvarjanja srbskih getov v 21. stoletju z bodečo žico in topovi, v osmih letih mednarodne uprave pa naj ne bi bilo storjeno nič za zagotovitev dostojanstvenega življenja Srbov. "Priznanje Kosova legalizira silo kot sredstvo ustvarjanja novih držav," je dejal Tadič in osamosvojitev Kosova označil za zgodovinsko krivico.

Protest v Nišu: "ostalo bo naše"

Pod sloganom ''Ostalo bo naše'', se je v Nišu na mirnih demonstracijah zbralo več tisoč študentov, ki nasprotujejo enostranski razglasitvi neodvisnosti Kosova. Študentom so se na protestih pridružili tudi študenti iz Vranja in Leskovca ter rektorji in profesorji Univerze v Nišu.

Iz Predstavništva ZDA v Srbiji naj bi tudi sporočili, da iz države ne bodo odpoklicali veleposlanika. Ambasada naj bi iz varnostnih razlogov ostala zaprta še nekaj dni.

Samardžić: Države kršijo pravo

Minister za Kosovo in metohijo Slobodan Samardžić je dejal, da je odpoklic srbskih ambasadorjev iz držav, ki so priznale neodvisnost južne srbske pokrajine način, da Srbija pokaže svoje nestrinjanje s potezami teh držav. Te države "kršijo pravo“ in s to "gesto pokažemo svojo odločnost, da bomo branilo svoje ozemlje“, je še dejal.

Misija EU na Kosovu protipravna

EU je že sedaj na Kosovu prisotna z vsemi instrumenti pridružitvene politike. Dolgoročno tako Rehn ni izključil niti podpisa sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju z novo državo, vendar pa je dejal, da je kosovska neodvisnost proces. Le s časom se bo namreč videlo, kateri so najprimernejši instrumenti za približevanje Kosova sedemindvajseterici.

Namestitev civilne misije Evropske unije na Kosovu nima nobene pravne osnove in je v posmeh resoluciji Varnostnega sveta št. 1244, je danes poudaril predstavnik za stike z javnostjo ruskega zunanjega ministrstva Mihail Kaminin. Poleg tega je EU obtožil, da s svojim pristopom na Kosovu ogroža stabilnost in podpira separatistične težnje.

"Odločitev o namestitvi misije EU na Kosovu nima nikakršne pravne osnove. Kot je znano, so priprave na njeno namestitev potekale in še vedno potekajo mimo Varnostnega sveta ZN," je dejal Kaminin. "EU, ki nadaljuje z enostranskim pristopom do reševanja kosovskega vprašanja, deluje v škodo stabilnosti na Balkanu ter v Evropi in obenem podpihuje separatistične težnje po svetu," je dodal Kaminin.

Donatorska konferenca za Kosovo

Evropska unija želi organizirati donatorsko konferenco na visoki ravni za Kosovo. Do nje naj bi prišlo pozno spomladi oz. zgodaj poleti, v vsakem primeru pa še pred poletnimi počitnicami, je v torek v Bruslju napovedal evropski komisar za širitev Olli Rehn. EU naj bi v naslednjih letih tako za Kosovo namenila okoli milijarde evrov. Samo stroški civilne misije EU Eulex so v prvih 16 mesecih ocenjeni na 205 milijonov evrov.

Glavni cilj unije ni več obnova infrastrukture, ampak vzpostavitev delujočih institucij. "Kosovu želimo pomagati, da si bo pomagal sam," je poudaril Rehn. Komisar tudi ne pričakuje, da bo nasprotovanje nekaterih članic kosovski neodvisnosti vodilo k blokadi finančne pomoči. "Najprej se mora poleči prah," je zatrdil.

Aktivno vključevanje Slovenije

Državni sekretar na ministrstvu za obrambo Franc Žnidaršič je v uvodu današnje seje odbora DZ za obrambo odgovarjal na vprašanja članov odbora. Vprašanja so se nanašala predvsem na razmere na Kosovu. Po Žnidaršičevih besedah se razmere za slovenske vojake na Kosovu niso bistveno spremenile. Slovenija je lani na Kosovu imela bataljon s 600 pripadniki, pravkar pa v pokrajino pošiljamo še dodatnih 360 pripadnikov. Po njegovih besedah je povečevanje v skladu s pripravljenostjo naše države, da se aktivno vključi v reševanje balkanskega vprašanja.

Na vprašanje Toneta Anderliča (LDS), ali se bo ministrstvu za obrambo vključilo v civilno misijo, ki jo na Kosovu pripravlja Evropska unija, je Žnidaršič odgovoril, da ne. Se pa bosta vanjo vključila ministrstvo za notranje zadeve in ministrstvo za pravosodje. Misija bo namreč namenjena predvsem izgradnji institucij in pravne države, je pojasnil.

Po besedah Žnidaršiča je Nato v skladu s pravili nekoliko dvignil le stopnjo pripravljenosti, drugih sprememb pa ni bilo. Prav tako po njegovih besedah ni prišlo do premikov slovenskega kontingenta. Ta tako še naprej ostaja na istem mestu, kot je bil do zdaj.



UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (436)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

exim@t-2.net
21. 02. 2008 08.59
Milošević iz Rusije o Srbiji v ruskem jeziku!! Če mu je toliko do svoje domovine, bi vsaj uporabil svoj materin jezik. Kar se pa hujskanja tiče: mar je to kaj novega za nas? Mi je pa všeč, da je Turk tako ostro nastopil.
ServerAUTOMATIC
21. 02. 2008 08.54
@adrija-posavec Neumno uprašanje. Tudi Nemčijo so nekoč razdelili v dve državi pa ni bilo zaradi tega nobenega protesta. Srbi se morajo sprijazniti z tem.
andrija_posavec@t-2.net
21. 02. 2008 06.00
Ne vem po kateri konvenciji je demokratično razbijati in ostali neredi kateri se dogajajo po R.Srbiji,pravzaprav je kaznivo dejanje po temeljni resoluciji o človekovih pravicah!
civitasstain@gmail.com
21. 02. 2008 04.24
bikec_1 in pegrhiis41 Vidva sta slika enega velikega nekulturnega, neumnega, bednegain neizobraženega prostaka. Sedaj razumem, zakaj so vojne.......
xzamiel@hotmail.com
20. 02. 2008 23.40
Eldin: Lepo, da si me ignoriral. + Upam, da se hecaš glede naslova in Srbije. Preberi članek pa boš morda razumel. Kanar, in vsi ostali pravzaprav: Se lahko prosim piše v SLO jeziku? Ne moti me jezik, ne moti me narodnost, vse razumem, ampak smo še vedno na SLO strani in bi želel, da se piše v SLO jeziku, če se le da. In še vedno nisem za Kosovo. Aa.
ServerAUTOMATIC
20. 02. 2008 23.36
Srbija zgublja glavo.
ServerAUTOMATIC
20. 02. 2008 23.30
Dokler ne bodo Američani dokončno spametovali Srbe bodo Srbi težili naprej.
trip
20. 02. 2008 23.27
pu.ek zakaj komentiraš neke stvari ko nimaš pojma..
kromos
20. 02. 2008 23.24
18 žrtev na Slovenski strani. zato eldin bodi točen.
ServerAUTOMATIC
20. 02. 2008 23.22
Pa naj razdelijo še Beograd na dva dela, Albansko-Ameriški in Srbski- Ruski. Kot se spodobi po kapitulaciji države, da bo že enkrat mir.
trip
20. 02. 2008 23.15
zato pa je slo tako napredna.. ker so jo tak ful zatirali v jugi.. ves keš je šel dol.. izdelki,. hrana.. vse.. slo je stradala.. nazadovoala.. ni bilo gospodarke rasti... beda od bede.. živelo se je slabo... ni bilo službe... bilo je nevarno.. kriminal je cvetel... pu.ek ne seri, ker si bil v plenicah 3 leta po samostojni sloveniiji PS: vidim da nekateri nakladate o neki vojni SLOvsJUGAaka(srbi) vojne ni bilo.. toliko o tem.. bilo je nekaj napetosti in napihovanja.. nekaj metkov je poletelo... nekaj ljudi je umrlo.. minimalno.. hvala bogu.. če bi bila, ne bi bila danes slo kjer je..
kromos
20. 02. 2008 23.12
Eldin kje pa si prebral, da je bilo 150 žrtev na Slovenski strani. Takrat nas je napadla JLA, tudi preko Hrvaškega ozemlja. Jaz sem se s tistimi ljudmi pomiril. Po spopadih sem ugotovil, da so bili na drugi strani fantje moje starosti. Pri nas niso dobili metka v čelo ampak pijačo, obleke in cigarete.
ServerAUTOMATIC
20. 02. 2008 22.59
Srbi so itak nesposobni voditi neko gospodarstvo. V Jugoslaviji smo jih hranili mi Slovenci. Sami pa ne znajo zase poskrbet.
nemejugat
20. 02. 2008 22.51
Nevem zakaj toliko panike, ko bodo (bomo) kmalu spet skupaj v EU, kjer je glavna stvar in vodilo ekonomija, torej denar. Kaj ti bo država ki nima ekonomije, gospodarstva, vse vodijo in organizirajo tujci....samo od nekaj zemlje pa par ovac se v Evropi ne da več živeti....to je za center Afrike ali kje res daleč tam v Afganistanu. Srbom bi bilo bolje, da namesto jutrišnjega organiziranja velikega shoda s tihimi demonstracijami, kar bi jaz poimenoval pogrebno povorko (sprovod) raje razmislijo kako bodo lahko gospodarsko pomagali svojim na Kosovu in to državo ekonomsko še bolj navezali na sebe, saj to 2 milj tržišče bo kmalu rabilo blago in tudi Srbija bi lahko pristavila svoj lonček. S zapravljanjem denarja s gratis prevozi in velikimi pompi bodo rajo spravili v samo še večjo bedo, kajti vse žurke se plačajo, tako ali drugače...take zabave je včasih (YU) plačevalo 25, sedaj še okoli 7 miljonov ljudi.
ServerAUTOMATIC
20. 02. 2008 22.46
Ni smisla, da vsi skupaj odkrivamo toplo vodo. Dejstvo je, da je Kosovo samostojna država, kljub nasprotovanju Rusije in Kitajske in besu Srbov. Konec koncev kdo pa rabi tole sveto trojico. Srbov smo se rešili leta 91, kljub njihovemu nasprotovanju in takratnemu jokanju z nekim mitingom resnice, ki jim ni vspel in napadom jugo vojske na slovensko državo. Srbi so itak zganjali genocid po bivši jugi, tako, da mi dejansko za njihovo izgubljeno Kosovo sploh ni žal. Bolano bi bilo sploh podpirati Srbe v tej situaciji pa grivica gor ali dol. V primerjavi z njihovim primitizmom so naredili veliko večje krivice nam,Hrvatom, Muslimanom in Albancem. Tako, da je prav, da tudi oni vidijo in plačajo svoje grehe. Drugim so kradli, sami pa so izgubili. Očitno jih zgodovina ni naučila lekcije, da so vse vojne do sedaj izgubili, pa tudi tole na Balkanu.
friderik1st
20. 02. 2008 22.37
Cas bi ze bil, da Srbi spoznajo , da bo treba pojesti kar so pred leti skuhali. Po njihovo bi se reklo: posle jeb.... nema kajanja.
lorena.kotnik@yahoo.com
20. 02. 2008 22.17
eldin..Srbi ne bi ratovali, ampak jih razmere silijo k temu.. A teb bi blo vseeno, ce bi ti uzeli nekaj kar je tvoje? Lepo te prosim..3x dobro premisli, preden zineš spet kakšno blentavo izjavo! Samo presojate, brez predhodnega premisleka, kako bi vam bilo..
eldin@diino.com
20. 02. 2008 22.08
Tako je kanar! Ja Bosna je itk svoja zgodba, vemo vsi da je cello 30% če ne še več mešanij parov, torej edn od parovSrb in edn Bošnjak itd, torej otroci so in Srbski in Bošnjački, torej to so naši skupni otroci in moramo dati prednost tem otrokom in ne nekim provokatorjem ki so in na eni in na drugi strani, ker tisto kar je bilo v Bosni je itk žalostno za obe strani, toliko mrtvih na obeh straneh da je šokantno, kar je pa še bolj zanimivo je to da je takrat pet let evropa in amerika gledala v luft, ker jim je bilo vseno za Srbe in za Bosance, zdej se pa povsod nekaj repenčijo.... Tako je uvjek čemo imati našu zajedičko Bosnu! Nč grem mal vn na pir, merkajte se vsi politikov ki vidijo samo svoj interes in ne interese ljudstva, to vela za vse države!
bikec_1@email.si
20. 02. 2008 21.46
Romuel pravica je že da je Kosovo samostojno. Vi Srbi pa ga imejte v srcih in lepem spominu ! HA HA
Đorđe Božović Giška
20. 02. 2008 21.40
Edo... seveda diplomacija! A z njimi se ne da pogovarjat! U Bosni se je dalo, z pomočjo drugih a le! A tuki se ne da!!! Najbolj mi je bil smešen en SLO Šiptar, k je reku da so 550 trpeli pod Turki in 100 pod Srbi?!?! Pičku matreinu sprašujem se kje so bili takrat koje bila una vojna na KOSOVU pred 600 leti. na čigavi strani, a so bili plavi šljemovi, krtice, ali so šli mal v Italijo dok ne prođe rat... Ta je bila izjava 1000letja! ;) In Edo ne se ližit na nekatere provokacije. V vsakem grah ima diđaka pa tako i u našome narodu. Izgubili smo Kosovo žao mi je ali neka bar bosna mirna bude! I meni su umrli dole, i sve je bilo to đabe i brezveze... ;))