Po več mesecev trajajoči politični krizi je tajska vojska prevzela nadzor v državi. Vodja tajske vojske Prajut Čan-O-Ča je v televizijskem nagovoru državljanom dejal, da bo vojska znova vzpostavila red in mir v državi. "Državljani ostanite mirni, vladni uslužbenci pa nadaljujte s svojim delom," je dejal v nagovoru. Prav tako je dejal, da bo vojska izvedla politične reforme, ki jih država potrebuje. V spremstvu načelnikov letalskih in mornariških sil, je Prajut dejal, da je vojaški udar nujen za preprečitev dodatnega nasilja, smrti in škode v državi zaradi političnih razprtij.

Vojaški udar se je zgodil dva dni po tem, ko je vojska razglasila vojno stanje v državi. Ker so se pogajanja političnih strank, ki so iskale rešitev za izhod iz politične krize, končala brez dogovora, je v poslopje, kjer so potekala pogajanja, danes vdrla vojska in odpeljala sprte politične voditelje. Ali so pridržani, ni znano.
Razglasili policijsko uro, prepovedali javna zborovanja
Vojska je danes prav tako po državi razglasila policijsko uro, ki bo veljala med 22. uro zvečer in 5. uro zjutraj. V tem času po celotni državi ne sme nihče zapustiti svojega domovanja, je sporočila vojska. Vojska je poleg tega vsem radijskim in televizijskim postajam zaukazala, da prekinejo oddajanje rednega programa in da v luči udara predvajajo samo vojaška obvestila. Predstavniki vojske so sporočili, da želijo s to potezo zagotoviti, da bodo "ljudje dobili resnične novice".
V Bangkoku že več dni potekajo protesti protivladnih in provladnih demonstrantov. Kot poroča Reuters, je vojska na območju, kjer protestirajo provladni protestniki (t.i. rdečesrajčniki) v zrak izstrelila več opozorilnih strelov, nekaj protestnikov pa so aretirali.

Po četrtkovem krvavem napadu na protestnike v Bangkoku je Prajut opozoril, da bi lahko vojska posredovala za umiritev političnega nasilja v državi. Takrat je tudi dejal, da bo morda morala vojska uporabiti silo.
Na Tajskem nasprotniki režima od novembra lani skušajo strmoglaviti oblast, ki ji očitajo korupcijo in ropanje države. Protivladni protestniki, pri katerih gre predvsem za mestno prebivalstvo, ves čas trdijo, da vlado v resnici vodi odstavljeni premier Taksin Šinavatra. Ta na na drugi strani uživa podporo revnih ruralnih območij.
Mednarodna skupnost je zaskrbljena
Mednarodna skupnost z zaskrbljenostjo spremlja aktualne razmere na Tajskem.
"Potek dogodkov na Tajskem spremljamo z veliko zaskrbljenostjo. Izredno pomembno je, da se Tajska vrne k legitimnim demokratičnim procesom," so sporočili iz urada visoke zunanjepolitične predstavnice EU Catherine Ashton.
Ameriški državni sekretar John Kerry pa je zatrdil, da na Tajskem ni bilo utemeljenih razlogov za izvedbo vojaškega udara. "Razočaran sem nad odločitvijo tajske vojske, da prevzame nadzor nad vlado po dolgem obdobju političnih nemirov," je povedal Kerry ter pozval k svobodi medijev in "predčasnim volitvam, ki bodo odražale voljo ljudstva".
Tudi generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Moon je zaskrbljen zaradi vojaškega udara, zahteval pa je vrnitev demokratične civilne vlade na oblast.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.