Tujina

Vojaška prisila?

Wsahington/Teheran, 14. 04. 2006 19.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ameriška zunanja ministrica je ZN pozvala, naj razmislijo o sankcijah proti Iranu, tudi o možnosti vojaškega posega.

Ameriška zunanja ministrica zahteva odločnejše ukrepe proti Iranu
Ameriška zunanja ministrica zahteva odločnejše ukrepe proti Iranu FOTO: Reuters

Washington vse glasneje opozarja Teheran, da se bo moral soočiti z resnimi ukrepi mednarodne skupnosti, če se ne odpove svojemu jedrskemu programu. Ameriška zunanja ministrica Condoleezza Rice je tako Varnostni svet Združenih narodov pozvala, naj ugotovi, ali Iran predstavlja grožnjo miru po 7. poglavju ustanovne listine svetovne organizacije. Poleg gospodarske in politične osamitve države je namreč v tem primeru kot skrajni ukrep predvidena tudi vojaška intervencija.

Vendar pa napadu na Iran nasprotujejo vse stalne članice Varnostnega sveta, tudi Velika Britanija, ki velja za največjo zaveznico ZDA. Rusija in Kitajska pa sta tudi proti uvedbi sankcij proti Iranu in bosta po pričakovanju analitikov, take poskuse ustavili z vetom. Obe državi sta z Iranom gospodarsko in energetsko močno povezani.

IAEA: Iran pripravlja odgovore

Iranski predsednik Ahmadinedžad vztraja, da bo njegova država še naprej bogatila uran, z mednarodno skupnostjo pa se namerava pogajati "s pozicije moči"
Iranski predsednik Ahmadinedžad vztraja, da bo njegova država še naprej bogatila uran, z mednarodno skupnostjo pa se namerava pogajati "s pozicije moči" FOTO: Reuters


Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) v treh letih inšpekcij ni odkrila neizpodbitnih dokazov niti za trditev Irana, da je njihov jedrski program miroljuben, niti za ameriško vztrajanje, da razvijajo atomsko bombo.

Pet stalnih članic Varnostnega sveta ZN – Združene države, Velika Britanija, Francija, Rusija in Kitajska – bo naslednji teden v Moskvi razpravljajo o iranskem jedrskem vprašanju. Pridružila se jim bo tudi Nemčija.

Iran, ki je pred dnevi sporočil, da je uspešno izvedel postopek bogatenja urana, se kljub pritiskom jedrskemu programu ne namerava odpovedati. Je pa direktor IAEA Mohamed el Baradej sporočil, da je Teheran pripravljen tesneje sodelovati z mednarodnimi inšpektorji in odgovoriti na še vedno odprta vprašanja glede svojih jedrskih zmogljivosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.