Ker ni bilo radijske zveze med avstrijsko kontrolo poletov in letalom boeing 737 je avstrijsko vojaško letalstvo izdalo povelje za vzlet dveh lovcev tipa Drakken. Vojaški letali sta poleteli z letalske baze Linz-Hoersching.
Boeing 737 letalske družbe Air Berlin je po podatkih kontrole poletov Austrocontrol iz Dunaja letel iz grškega otoka Zakynthos v Berlin. Že v zračnem prostoru nad Hrvaško in Slovenijo avstrijska kontrola poletov ni mogla vzpostaviti radijske zveze z letalom. Austrocontrol je o tem takoj obvestil poveljstvo avstrijske vojske.
Alarm za vojaška lovca
Ob 10.16 uri je obvestilo o prekinjeni radijski zvezi prejel Military Control Center. Ob 10.20 uri so sprožili alarm za vzlet vojaških lovcev, pet minut in 40 sekund kasneje sta s polno oborožitvijo in dovoljenjem za prestrezanje boeinga 737 tudi poletela. Ukaz za morebitno sestrelitev potniškega letala bi lahko izdal samo avstrijski obrambni minister Herbert Scheibner, v primeru njegove nedosegljivosti pa generalni inšpektor avstrijske vojske.
Radijska zveza z boeingom 737
Vojaška lovca sta potniško letalo prestregla nad Dunajem. Po trditvah vojaških oblasti v tem trenutku ni bilo neposrednega povoda za posredovanje, saj potniško letalo, kljub prekinjeni radijski zvezi, ni spremenilo smeri poleta. Medtem se je eno od vojaških letal z bočne strani približalo boeingu 737 in ga identificiralo, drugo pa je letelo za njim v razdalji 800 metrov. Okrog 10.36 je potniškemu letalu uspelo vzpostaviti radijsko zvezo s kontrolo poletov, vojaška lovca pa sta ga pospremila do meje s Češko.
Med manevrom vojaških lovcev ni bilo neposredne nevarnosti, to pa je bil uspešen test, če bi v prihodnje prišlo do resnične grožnje, trdijo na avstrijskem obrambnem ministrstvu. “Takšne postopke vedno znova vadimo, za nas je to rutina,” je povedal 31-letni vojaški pilot Dieter Springer. V zadnjih petih letih so morali vojaški lovci poleteti 67-krat, da bi identificirali letala v avstrijskem zračnem prostoru.
Panična reakcija?
“Vse je potekalo tako, kot je predvideno v takšnih primerih,” je povedal avstrijski obrambni minister Scheibner, ki so ga o dogajanju nad avstrijskim zračnim prostorom obvestili takoj, ko je bilo jasno, da z letalom ni mogoče vzpostaviti radijske zveze. Od takrat dalje je bil v neposredni zvezi z vodstvom vojaške operacije.
Vzrok za incident naj bi bila tehnična napaka v kabini potniškega letala. Po mnenju predstavnikov nemške letalske družbe Air Berlin pa so avstrijske oblasti po nepotrebnem reagirale panično, saj naj bi bilo mogoče radijsko zvezo vzpostaviti z uporabo posebne frekvence, rezervirane za izredne primere.