Stran Marine Traffic, ki spremlja lokacije in naloge ladij po svetu, je sporočila, da ladja HNoMS Helge Ingstad ni imela vklopljenega sistema AIS – Automatic Identification System (sistem za avtomatsko identifikacijo), katerega glavna naloga je "videti in biti viden" drugim ladjam v svetovnih vodah. Sistem je obvezen za vse ladje, ki so večje od 300 registrskih ton, in omogoča načrtovanje poti, saj so v sistemu zabeleženi tip, velikost in "misija" ladje. Vojaške ladje sistem imajo, a ga skoraj nikoli ne uporabljajo.
Nesreča se je, če pogledamo AIS sistem, zgodila ob 3:59, kar pomeni, da je bila vojaška ladja praktično nevidna tankerju, ki je v spremstvu vlačilca, po prvih podatkih, pravilno zapuščal kanal. Fregata vklopi sistem AIS pet minut po trčenju. Težko je dokončno trditi, kaj je bil razlog trčenja – na to bo treba počakati do konca preiskave dogodka. A kot vidimo v videu, je jasno, da je tanker potoval v ravni črti in je začel spreminjati smer šele po trčenju. Številni, ki so primerjali slike poškodbe na fregati in obliko premca tankerja, domnevajo, da je tanker trčil skoraj pravokotno na fregato in da se je fregata v zadnjem trenutku poskušala izogniti trčenju. Dodatna težava je bila, da je tanker zadel torpedne cevi na fregati, kar je povzročilo dodatno vdiranje vode in večje poškodbe.
Spletni časnik Aldrimer.no je danes poročal, da sta s fregato pred nesrečo v stik stopila tako tanker kot kontrola pomorskega prometa in jo posvarila pred možnostjo trčenja. Kapitan tankerja, ki je bil natovorjen s 625.000 litri surove nafte, je fregato tudi videl, a trčenja zaradi velikosti svoje ladje ni mogel več preprečiti.
Posadka fregate naj bi mu tudi odgovorila, da ima vse pod nadzorom, je še poročal spletni časnik, ki se je skliceval na anonimni vir.

Kot je zapisal Marine Traffic, je normalna praksa , da vojaške ladje tega nimajo vklopljenega, se pa poraja vprašanje, da zakaj v mirnodobnem času, v ozkem fjordu, kjer je polno civilnih ladij, fregata sistema ni "začasno" vklopila.
Fregato HNoMS Helge Ingstad so Norvežani aktivno začeli uporabljati leta 2009, dolga je 134 metrov in izpodriva 5290 ton. Norveško vojsko je stala več kot 450 milijonov evrov. Na krovu so poleg helikopterja tudi torpedi in ene najbolj modernih raket v norveškem arzenalu. Tanker Sola TS je bil narejen leta 2017, dolg je 250 metrov in pluje pod malteško zastavo.

KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.