Tujina

Vojaki pobirajo smeti

Palermo, 02. 06. 2009 13.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Palermu, ki se zaradi stavke smetarjev utaplja v odpadkih, je zaradi krize s smetmi danes začela posredovati vojska, ki pomaga pri pobiranju smeti.

V prestolnici Sicilije so poleg vojske minulo noč zaradi požiga smeti na ulicah posredovali gasilci, policija pa je aretirala dva mladoletnika. Na ulicah Palerma je že okoli 6000 ton smeti, ogorčeni meščani pa so doslej zažgali že več kot 200 smetnjakov.

Po navedbah okoljevarstvenikov Italija na prebivalca dnevno pridela 1,3 kilograma smeti, kar je nad povprečjem Evropske unije. Prav tako v tej državi mnogo manj kot v drugih evropskih državah spodbujajo recikliranje.

Smeti se na ulicah Palerma kopičijo že več dni, potem ko so se smetarji minuli teden odločili za stavko. Delavci so od komunalnega podjetja Amia, ki mu grozi bankrot, zahtevali boljšo zaščitno obleko in opremo. Potem ko je podjetje vsaj deloma ugodilo njihovim zahtevam, so končali stavko.

Za rešitev krize s smetmi v Palermu si prizadeva tudi italijanska vlada. Premier Silvio Berlusconi je obljubil, da bo vlada prispevala 95 milijonov evrov za rešitev Amie, skupno pa bi potrebovali 150 milijonov evrov. Amia je nameravala težave rešiti s 35-odstotnim zvišanjem prispevka za odvažanje smeti, a je načrt spodletel zaradi nasprotovanja predstavnikov lokalnih oblasti. Vlada v Rimu je sicer že pred meseci prispevala 80 milijonov evrov za dokapitalizacijo Amie, ki vsak mesec pridela dva milijona evrov izgube.

Smeti v Neaplju
Smeti v Neaplju FOTO: Reuters

S krizo s smetmi se je lani soočal Neapelj, kjer niso imeli primernega smetišča. V tem dvomilijonskem mestu so se smeti na ulicah kopičile več mesecev, nato pa so oblasti v posredovanje poslale vojsko. Pred nekaj meseci so v kraju Acerra postavili sežigalnico smeti, ki je Neapelj v veliki meri rešila težav.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User445644
03. 06. 2009 10.48
naša tajna operacija je zelo tvegana..... kakšna pa je operacija povelnik? pobiranje odpadkov za ostalimi... KOT da so vojaki ee čistilke...sramota
User362910
02. 06. 2009 15.29
Welcome to Silly-Land...
User434082
02. 06. 2009 14.51
A ne bi bilo bolj higiensko, če bi ljudje v glavi pošlihtali svoje smetišče, kot pa da vojsko in smetarje obremenjujete za svoje umazano delo.......Sramota... . Pravite in jamrate kakšna je revščina, da država neč ne postori, .....ljudi božji poglejte.....poglejte kaj vse mečete v smeti