
V zadnjih mesecih se nasilje v Siriji vse bolj stopnjuje, še posebej po množičnih prestopih vojakov v vrste protestnikov. Ubitih naj bi bilo že več tisoč ljudi, po ocenah Združenih narodov od začetka protestov marca lani najmanj 5000.
Nasilje ni pojenjalo niti po prihodu opazovalcev Arabske lige v državo decembra lani. 165 opazovalcev naj bi sicer ugotovilo, ali režim predsednika Baširja al Asada izpolnjuje zaveze, da bo ustavil nasilje in umaknil tanke iz mest. A kot zatrjuje sirska opozicija, se to niti slučajno ne dogaja. Obenem zahtevajo, da bi v Sirijo prišlo še več opazovalcev, najmanj 200.
Kuvajtska državna televizija je sicer poročala, da so protestniki napadli kuvajtske opazovalce. Med spopadom naj bi bila ranjena dva opazovalca. Iz lige so sporočili, da je bilo med včerajšnjim obiskom Latakie lažje poškodovanih 11 opazovalcev. Po njihovih besedah so vozila, v katerih so se prevažali, napadli protestniki, nobena stran ni streljala. Za napad je odgovorna sirska vlada, ki ni zagotovila primernega varovanja, so dodali. Na sirski vladi so zatrdili, da bodo še naprej zagotavljali varovanje in obsodili napade.
Iz Izraela so medtem sporočili, da so pripravljeni sprejeti morebitne alavitske begunce iz Sirije na Golanski planoti v primeru padca al Asadovega režima. Gre za prvi primer, da je Izrael izrazil pripravljenost sprejeti člane šiitske alavitske manjšine, ki ji pripada tudi družina sirskega predsednika ter vodilni predstavniki vojske in vladajoče stranke Baas.
Predsednik ne namerava odstopiti
Predsednik al Asad je sicer zanikal dajanje navodil za nasilno ukrepanje proti kateremu koli državljanu. "Nihče nima pravice streljati na državljane," je poudaril. Ne misli se vdati in odstopiti s položaja, saj ima še vedno močno podporo med ljudstvom, trdi.
Pozdravil je prizadevanja za oblikovanje vlade "vseh političnih sil" in napovedal, da bo referendum o novi ustavi verjetno marca. Nadomestila naj bi sedanjo, ki med drugim zagotavlja glavno vlogo njegovi stranki Baas. Referendumu naj bi sledile še splošne volitve, ki bi jih lahko izvedli maja. Prepričan je, da je "zmaga blizu", če bo ljudstvo ostalo trdno v svojih stališčih. Po njegovih besedah so tudi naklonjeni prizadevanjem Arabske lige za pomoč pri reševanju 10-mesečne krize, če bodo spoštovali sirsko suverenost.

Hkrati je arabski svet obtožil dvoličnosti. "Arabske države nam svetujejo reforme, čeprav same nimajo pojma o demokraciji," je dejal. Napovedal je še, da so poskusi destabilizacije Sirije propadli, le da si tisti, ki to počnejo – med njimi tudi številni mediji, tega še niso priznali.
Že od vsega začetka ljudske vstaje v državi sicer zatrjuje, da gre za delo tuje zarote in medijskih poročanj, kar opozicija in tudi opazovalci sicer zanikajo. Al Asad je sicer prepovedal delovanje večine tujih medijev v državi in preprečil neodvisno poročanje o dogodkih v državi.
Turški premier Recep Tayyip Erdogan je včeraj opozoril na nevarnost izbruha državljanske vojne v Siriji. "Situacija, ki je tam izbruhnila, vodi k izbruhu verske, sektaške in rasne državljanske vojne. To je treba ustaviti," je poudaril.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.