Iz Sirije prihajajo poročila o tem, da naj bi otroke uporabljali kot žive ščite. Nekateri otroci so povedali, da so prisiljeni sedeti na tankih sirskih sil, da bi tako preprečili napade opozicijskih vojakov, piše v poročilu Združenih narodov (ZN). V poročilu piše tudi, da otroke mučijo in pobijajo. Med zlorabljenimi ali ubitimi so tudi otroci, mlajši od deset let.
Sirska vojska naj bi otroke pobrala z domov in jih na avtobusih, ki so prevažali vojaško osebje, postavila pred okna kot ščite. Otroci sami so opisali, da jih pretepajo, bičajo z električnimi kabli, žgejo s cigaretnimi ogorki, med zaslišanji naj bi otroke trpinčili celo z elektrošoki.
Otroke pa naj bi izkoriščali tudi pripadniki svobodne sirske vojske, sicer predvsem pri delih, povezanih z medicinsko pomočjo, a vseeno so otroci na bojnih linijah, poroča BBC.

Politiki se še pogovarjajo
Nasilje v Siriji sicer traja že več kot eno leto, terjalo pa je že okoli 12.000 življenj. Čeprav je mednarodna javnost nasilje obsodila, resnejših sankcij Sirija predvsem zaradi nasprotovanja Rusije in Kitajske ni bila deležna, vojaškemu posredovanju pa nasprotuje tudi Arabska liga, ki je doslej poleg diplomatskega dela sodelovala tudi tako, da je upornikom bolj ali manj uradno pošiljala orožje.
Posebni odposlanec ZN in Arabske lige Kofi Anan je danes znova pozval vlade, ki imajo vpliv na sirski režim, naj naredijo vse za končanje nasilja v tej arabski državi. Prizadeva si tudi za sklic diplomatskega srečanja, na katerem bi razpravljali o razmerah v Siriji, je sporočil Ananov tiskovni predstavnik Ahmad Favzi.
Še naprej je do Asadovega režima kritična tudi ameriška vlada. Državna sekretarka Hillary Clinton je dejala, da so ZDA izjemno zaskrbljene nad zadnjimi informacijami, ki pravijo, da Asadovemu režimu Rusija dobavlja vojaške helikopterje, ki jih vojska uporablja za napade na civiliste. Zavezništvo med obema državama sicer traja že vrsto let, saj ima Rusija na sirskem ozemlju celo svoje vojaško oporišče.
Danes najmanj 30 mrtvih
Skupina oborožencev je danes v pokrajini Homs ugrabila potnike dveh taksijev. Po navedbah sirske tiskovne agencije Sana so ugrabitelji taksija ustavili pri vasi Salhijeh, potnike izvlekli iz avtomobilov in skupaj z njimi pobegnili proti vasi Džousijeh.
V topniškem obstreljevanju vladnih sil na vzhodu Sirije pa je bilo po navedbah aktivistov ubitih najmanj 30 ljudi. Kot so sporočili iz Sirskega observatorija za človekove pravice, so režimske sile po umiku upornikov vdrle v vas al Ašra v pokrajini Deir Ezor in začele aretacije.
Vladne sile so obstreljevale tudi uporniške položaje v al Hefi v pokrajini Latakija. Po navedbah tiskovnega predstavnika observatorija za človekove pravice Ramija Abdula Rahman se režimske sile pripravljajo na vdor v al Hefo. Ob tem je izrazil bojazen, da se bo v mestu zgodil "nov pokol". Do al Hefe so danes prispeli tudi opazovalci ZN, vendar so jim lokalni prebivalci preprečili vstop v mesto.
Aktivisti so tudi sporočili, da je v kraju Džurat al Šija v šoli ujetih 400 civilistov, med njimi ženske in otroci. Opazovalci ZN, ki nadzorujejo krhko prekinitev ognja v Siriji, so včeraj izrazili zaskrbljenost nad usodo ujetih civilistov na območjih spopadov.
Namestnik generalnega sekretarja ZN, pristojen za mirovne operacije, Herve Ladsous pa je danes izjavil, da v Siriji poteka vsesplošna državljanska vojna. "Sirska vlada je očitno izgubila nekaj velikih kosov ozemlja in več mest in zdaj želi znova prevzeti nadzor," je v New Yorku dejal Ladsous.
KOMENTARJI (155)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.