Izraelski premier Ehud Olmert je izjavil, da bo izraelska vojska še naprej, kjer koli in kadar koli, preganjala voditelje skrajnega libanonskega gibanja Hezbolah. "Ni več države v državi," je nekaj ur po davišnji prekinitvi ognja v Libanonu še poudaril Olmert, pri čemer je imel v mislih šiitsko gibanje Hezbolah, ki je šest let nadzorovalo jug države.
"Država ne more služiti za zatočišče teroristični organizaciji," je na posebnem zasedanju kneseta po davišnji vzpostavitvi prekinitve ognja v ofenzivi, ki jo je Izrael na Hezbolah v Libanonu sprožil 12. julija, dodal Olmert. Pri tem je vztrajal, da je libanonska država "odgovorna" za vse, kar se dogaja na njenem ozemlju.
Izraelski obrambni minister Amir Perec je sicer izjavil, da razen osamljenih spopadov s Hezbolahom na jugu Libanona prekinitev ognja drži.
Perec je v govoru, ki so ga predvajali izraelski mediji, še povedal, da se Izrael usklajuje z Združenimi narodi glede predaje ozemlja, ki ga je zasedel od začetka ofenzive 12. julija.
Premirje naj bi končalo pet tednov bojev med Izraelom in libanonskim skrajnim gibanjem Hizbolah ter predstavlja prvi korak v mirovnem procesu, ki vključuje napotitev 15.000 pripadnikov mirovnih sil Združenih narodov v Libanon.
"Izraelske sile v Libanonu bodo previdne in bodo s silo odgovorile na kakršno koli grožnjo," je še povedal minister. "Ne bomo čakali, da se Hezbolah znova preoblikuje, kot je bilo pred operacijo v južnem Libanonu. Z izjemo lokalnih incidentov prekinitev ognja drži," je dodal.
"Začeli smo usklajevanje s predstavniki misije ZN UNIFIL, da bi začeli predajati ozemlje. Nobenega namena nimamo potopiti se v libanonsko močvirje," je povedal Perec in napovedal, da bo oblikoval posebne enote, ki bodo preiskale nastanek krize in potek vojne od 12. julija. Izraelski obrambni minister je še poudaril, da je rezultat vojne oslabitev islamskih skrajnežev, kar je odprlo možnost pogajanj z Libanonom in obnovitev pogovorov s Palestinci.
Vodja Hezbolaha Hasan Nasralah pa je 12 ur po razglasitvi premirja dejal, da so njegovi privrženci dosegli ''stateško in zgodovinsko zmago'' nad Izraelom. Čas za javne pogovore o razorožitvi Hezbolaha ni pravi, je dodal. Nasralah je še obljubil, da bo Hezbolah v torek pričel s popravili poškodovanih libanonskih domov.
Po navedbah libanonskih virov je točno ob 8. uri po lokalnem času orožje na jugu Libanona utihnilo, napadi Izraela pa so potekali do zadnje minute pred nastopom premirja. Nekaj izraelskih vojakov naj bi se medtem tudi že začelo umikati s področja na jugu države, kjer je še vedno 30.000 pripadnikov izraelske vojske.
Prva kršitev premirja
Kmalu potem, ko je prekinitev ognja stopila v veljavo, pa je na jugozahodu Libanona že do prve kršitve premirja. Po poročanju izraelskih medijev, sta bila na jugu Libanona ubita dva borca Hezbolaha. Prvi je bil ubit, ko je na jugu Libanona streljal na izraelske sile, drugi pa, ko se je le malo od južnega brega strateško pomembne reke Litani začel približevati izraelskim vojakom.
Izraelska vojska je sicer sporočila, da bo spoštovala premirje in ne bo začenjala napadov na Hezbolah, "bo pa še naprej branila svoje vojake in prebivalce Izraela".
Reke beguncev se stekajo proti jugu Libanona
Medtem pa se proti jugu Libanona že stekajo reke beguncev. Nekateri pravijo, da želijo preveriti, kaj se je zgodilo z njihovimi hišami in se nato vrniti na varen sever, drugi pa, da se vračajo za vedno. Več sto avtomobilov je bilo ujetih v prometnih zastojih na cesti, ki vodi iz pristaniškega mesta Sidon proti jugu države, kjer je večina poti in mostov uničenih zaradi izraelskega bombandiranja.
Izraelska vojska je sicer opozorila, da omejitev gibanja po južnem Libanonu oziroma južno od reke Litani še vedno velja. Še vedno velja tudi zračna in pomorska blokada, po navedbah vojaških predstavnikov bo tako do vzpostavitve sistema za nadzor in preprečevanje tihotapljenja orožja v Libanon in v roke Hezbolaha.
Napadi do zadnje minute
Izrael je v zadnji uri pred predvideno prekinitvijo ognja sprožil več zračnih napadov libanonska mesta in vasi po celi državi. Eksplozije je bilo slišati tudi v Bejrutu, z borci Hezbolaha pa se je spopadla tudi kopenska vojska.
V zračnem napadu na vas Brital v bližini libanonsko-sirske meje je bilo po navedbah zdravniških virov ubitih najmanj devet civilistov, približno 33 oseb pa je ranjenih.
V izraelskem zračnem napadu na vozilo, ki je bilo na poti proti starodavnemu mestu Balbek na vzhodu Libanona in je prevažalo libanonske vojake, policiste in civiliste, pa je bilo ubitih pet ljudi.
V spopadih med izraelsko vojsko in Hezbolahom je bilo v zadnjih 24 urah ubitih tudi pet izraelskih vojakov.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.