Tujina

Vodstvo EU prevzela Italija

Bruselj/Rim, 01. 07. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Polletno predsedovanje EU je danes od Grčije prevzela Italija. Vodenje bo potekalo pod taktirko premiera Silvia Berlusconija, medijskega magnata in najbogatejšega Italijana, ki si je dvomljiv sloves pridobil tudi zaradi obtožb o podkupovanju. Zato je bilo zaslediti precej kritik, da ni primeren za predsedujočega petnajsterici.

K Berlusconijevemu ugledu še zdaleč ni pripomogla vrsta obtožb na račun podkupovanja, ki je sicer v Italiji precej razširjeno, vendar pa je Berlusconi vendarle prvi aktualni premier, ki je bil poklican na sodišče in se je sojenja zaradi korupcije obranil le s spremembo zakona v svoj prid. Že v preteklosti pa si Berlusconi prijateljev med voditelji v Evropi ni pridobival z izjavami o drugorazrednosti islama, zavzemanjem za vstop Rusije in Izraela v EU, osebnimi pripombami in obnašanjem, kot je kazanje rogov kolegom na skupinskih fotografijah.

Tudi predsedovanje se začenja s spornimi izjavami (Foto: Reuters)
Tudi predsedovanje se začenja s spornimi izjavami (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Berlusconi: Politično tekmovanje z ZDA "ni mogoče"

"Kot predsednik najbolj evropske države (Italije) si lahko velik Evropejec in hkrati velik prijatelj največje demokracije na svetu, ZDA", je še menil Berlusconi.

Berlusconi je med drugim včeraj za francoski radio Europe 1 izjavil, da "politično tekmovanje med EU in ZDA ni mogoče". "Zahod je nekaj, kar mora ostati združeno, ni možnosti političnega tekmovanja med nami in Ameriko, razen seveda gospodarskega tekmovanja," nikakor pa ne obstaja politična tekma, je dejal Berlusconi.

Čeprav prehod predsedovanja EU v italijanske roke spremljajo dvomi v primernost Berlusconija kot predsedujočega povezavi in očitki o slabi pripravljenosti na vodenje unije, pa so naloge, ki čakajo novo predsedstvo zahtevne. Prva prioriteta italijanskega predsedstva bo sklic medvladne konference, na kateri bo povezava dorekla temeljito institucionalno reformo in se dogovorila za dokončno podobo prihodnje ustavne pogodbe. Medvladno dogovarjanje se mora končati najkasneje do maja prihodnje leto, italijansko predsedstvo pa ga ambiciozni želi končati do konca letošnjega leta.

Silvio Berlusconi
Silvio Berlusconi FOTO: Reuters
Berlusconi se je zavzel za "močno Evropo s skupno obrambo," saj "Evropa obrambi namenja le odstotek bruto domačega proizvoda, ZDA pa štiri, in če imamo mednarodni mir in stabilnost, gre zahvala za to ameriškim izdatkom".

Medvladna konferenca sicer ne bo edina prioriteta italijanskega predsedstva - vseh skupaj bo namreč pet. Med njimi je tudi izvedba širitve EU, kajti Italija mora poskrbeti za še zadnji pregled pripravljenosti deseterice držav pristopnic, med njimi Slovenije, na prevzem obveznosti članstva, obenem pa zagotoviti za nemoten potek postopkov ratifikacije aprila podpisane pristopne pogodbe.

Med prednostnimi nalogami bo tudi krepitev vloge EU na mednarodnem prizorišču in odnosov s partnericami, kot so ZDA in Rusija, balkanske in sredozemske države. Prav tako se bodo nadaljevala prizadevanja za okrepitev gospodarske moči povezave in za zagotovitev skupnega prostora varnosti, stabilnosti in svobode. V tem okviru bo posebna pozornost posvečena boju proti nezakonitemu priseljevanju, problemom, s katerim se Evropa spopada že več let in ki je prav v Italiji, državi z dolgo obalo, še posebej pereč.

Italija bo predsedovanje EU s 1. januarjem 2004 predala Irski.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta