
Vodja slovaške koalicijske stranke Most-Hid Bela Bugar je danes zaradi groženj zaprosil za okrepljeno policijsko varovanje. V regionalni pisarni vladajoče stranke Smer-SD v mestu Žilina pa je v četrtek izbruhnil požar, ki naj bi bil podtaknjen. Do tega prihaja po umoru preiskovalnega novinarja Jana Kuciaka in vladni krizi, ki mu je sledila.
"To je preveč. Takšne grožnje ali podtikanje požarov v pisarnah strank nimajo nič skupnega z demokracijo," je dejal Bugar. Dodal je, da je takšno ravnanje posledica kritik opozicije. "Prepričan sem, da tega ne želi nihče, niti tisti na ulicah," je povedal Bugar.
Kot je pojasnil, je v minulih dneh po elektronski pošti prejel več groženj s smrtjo, ki so bile namenjene tudi njegovim bližnjim. Zato je danes zaprosil za okrepljeno policijsko varovanje.
V regionalni pisarni stranke nekdanjega premierja Roberta Fica Smer-SD v Žilini pa je bil ponoči podtaknjen požar, ki so ga uspešno pogasili, so sporočili gasilci. Pri tem ni bil poškodovan nihče.
V stranki so odgovornost pripisali skrajnežem, ki skušajo trenutno politično situacijo izkoristiti za destabilizacijo države.
Fico, ki se je po umoru Kuciaka znašel pod pritiskom opozicije, je v četrtek odstopil. Predsednik Andrej Kiska je mandat za oblikovanje nove vlade nato zaupal dosedanjemu podpredsedniku vlade Petru Pellegriniju.
Po umoru novinarja je odstopilo tudi več drugih članov Ficove najožje ekipe – notranji minister Robert Kalinak, minister za kulturo Marek Madarič, svetovalka premierja Maria Troškova in vodja sveta za nacionalno varnost Viliam Jasan.
V Bratislavi več deset tisoč protestnikov za predčasne volitve
V slovaški prestolnici se je danes kljub odstopu zdaj že nekdanjega slovaškega premierja Roberta Fica zbralo več deset tisoč protestnikov, ki so zahtevali predčasne volitve. Ficov odstop po njihovem mnenju ni dovolj. Protesti istočasno potekajo še v več deset mestih na Slovaškem in tujini.
"Želimo volitve", "Pravična Slovaška za naše otroke" in "Fica v zapor", je le nekaj gesel, ki so zapisana na plakatih protestnikov v Bratislavi, kjer se je po ocenah časnika Dennik N zbralo okoli 50.000 ljudi.

Po navedbah organizatorjev gibanja Za pravično Slovaško, ki zahtevajo neodvisno preiskavo umora preiskovalnega novinarja Jana Kuciaka, so se protestniki zbrali še v 34 slovaških mestih in 25 mestih v tujini.
Odstop Fica in imenovanje Petra Pellegrinija, ki prav tako prihaja iz vladajoče stranke Smer-SD, ni oslabilo mobilizacije kritikov slovaške vlade. "Odstop ne zadošča. Zapustiti mora javno življenje," je povedal eden od govorcev na shodu v prestolnici.
"Tu sem bil pretekli teden in tu sem tudi danes. Ficov odstop ni dovolj. Želimo pravično vlado, in ne vlade, ki nam laže," pa je povedal eden od udeležencev.
Pellegrini je danes že začel pogajanja o oblikovanju nove vlade, v kateri bodo dosedanje tri koalicijske stranke. V izjavi za javnost je obljubil, da bo tudi njegova vlada ostala proevropsko usmerjena. "Predvsem pa verjamem, da bo to vlada, ki bo umirila razmere v naši državi," je poudaril.
Fico, ki se je po umoru Kuciaka znašel pod pritiskom opozicije, je odstopil v četrtek. Kuciak je sicer preiskoval povezave med italijansko mafijo in slovaško politiki, med katerimi so bili tudi premierjevi sodelavci. Pred njim jih je že več zapustilo svoje položaje.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.