Napravi sta že prispeli v London, kjer ju bodo najprej pregledali britanski strokovnjaki in skušali ugotoviti, ali je na podlagi shranjenih zapisov mogoče ugotoviti, kaj se je dogajalo v minutah pred tragedijo nesrečnega letala.
Na Nizozemsko, od koder je bilo največ potnikov nesrečnega letala, sta danes prispeli dve vojaški letali z novimi posmrtnimi ostanki žrtev. Letali sta v Eindhoven dostavili 74 krst. Že v sredo je sicer na Nizozemsko prispelo 40 trupel žrtev tragedije.
Nizozemski premier Mark Rutte je napovedal, da bo njegova država na kraj strmoglavljenja poleg 23 preiskovalcev napotila še 40 neoboroženih žandarjev, ki bodo imeli nalogo "stabilizirati območje". "Vlada preučuje več možnosti, kako pomagati, da se oblikuje bolj stabilno okolje, da bi lahko v domovino prepeljali posmrtne ostanke žrtev, ki so še na območju," je dejal Rutte.
"Nimamo buka!"
Vodja proruskih upornikov Aleksander Borodaj, tudi premier samooklicana ljudske republike Doneck, je medtem v pogovoru za BBC dejal, da so dokazi, ki se kopičijo proti upornikom, ki naj bi bili krivi za sestrelitev, lažni.
"Na območju ni in ni bilo nobenega buka," je zatrdil in dejal, da so fotografije, ki bi naj prikazovale upornike, kako buk peljejo v smeri ruske meje, kjer bi ga naj skrili, prav tako lažne.
Na očitke, da so uporniki nehumano ravnali s trupli ponesrečenih in s posegi na kraj nesreče uničevali dokaze, pa je dejal, da je Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OSCE) tista, ki je kriva za ravnanje s trupli. "Rekli so nam, da jih moramo pustiti, da jih bodo pobrali strokovnjaki. Torej smo čakali. Dan, dva, tri ... Da bi jih še dlje pustili na 30 stopinjah pa je bilo absurdno in nehumano. Bilo je kot scena iz grozljivke!"
Predstavnik OSCE je medtem zanikal, da bi upornikom prepovedali zbrati trupla. "To bi bilo v neskladju z našo misijo. Mi ne dajemo ukazov, ampak opazujemo in poročamo," je dejal.
Svojci žrtev besni na upornike
Nič dobrega pa si o proruskih upornikih ne mislijo niti svojci žrtev. "Ti ljudje nimajo nobenega spoštovanja, izkoriščajo celo premoženje mrtvih," je za CNN dejal brat enega od potnikov sestreljenega letala Shane Hattingh.
Kot je povedal, so dan po nesreči zaznali dvige z bratovega bančnega računa, ki naj bi jih opravili uporniki, ki so prebrskali stvari potnikov.
Nizozemski časopis De Telegraaf pa je poročal, da so se svojci potnikov pritožili, da jih s s prenosnih telefonov pokojnih kličejo "moški z vzhodnim naglasom". Svojci so se zato obrnili na ponudnike storitev mobilne telefonije, ki so se strinjali, da nemudoma prekličejo naročnine mrtvih potnikov.
Zmotili so se ...
Zahod sicer ostaja pri prepričanju, da so se ukrajinski uporniki zmotili in potniško letalo sestrelili po pomoti. Za podporo tej teoriji so doslej prestavili že tudi nekaj dokazov, med drugim satelitske posnetke tovarne na območju, ki bi jo naj uporabljali za urjenje upornikov, posnetke buka z območja, kjer je bilo sestreljeno letalo, zvočno analizo posnetka, na katerem naj bi se uporniki pogovarjali o tem, da so sestrelili potniško letalo in fotografije, ki so jih na družbenih omrežjih objavili sami uporniki, kazale pa bi naj na njihovo vpletenost.
KOMENTARJI (261)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.