Tujina

Voditelji EU sprejeli sibivsko izjavo

Sibiu, 09. 05. 2019 12.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA / M.S. / V.Š.
Komentarji
5

Voditelji 27 članic EU so v romunskem Sibiuu sprejeli izjavo z desetimi zavezami prihodnjim generacijam, v kateri so potrdili prepričanje, da so članice enotne in močnejše v vse bolj spremenljivem in izzivov polnem svetu. Sprejeli so tudi oris strateške agende za obdobje 2019–2024, ki naj bi jo potrdili junija.

"Prepoznavamo odgovornost, da kot voditelji zagotovimo močnejšo unijo in svetlejšo prihodnost ob prepoznavanju evropske perspektive drugih evropskih držav. Zato danes soglasno sprejemamo deset zavez, ki bodo pomagale uresničiti to odgovornost," piše v osnutku sibivske izjave.

Prva zaveza je, da bodo branili eno Evropo – od vzhoda do zahoda, od severa do juga, saj so se pred tridesetimi leti milijoni borili za svobodo in enotnost ter zrušili železno zaveso, ki je desetletja delila Evropo, zato zdaj ni prostora za razhajanja, ki so v nasprotju skupnim interesom.

V naslednjih treh točkah naj bi se zavezali, da bodo ostali enotni in solidarni v dobrem in slabem ter da bodo govorili z enim glasom, da si bodo vselej prizadevali za skupne rešitve v duhu spoštljivosti in razumevanja ter da bodo še naprej varovali naš način življenja, demokracijo in vladavino prava.

Prav tako naj bi se voditelji zavezali, da bodo zagotovili rezultate, kjer je to najpomembnejše, ter da bo Evropa še naprej "velika pri velikih vprašanjih", da bodo še naprej poslušali skrbi in upanja vseh Evropejcev ter poskušali unijo približati državljanom.

Obljubili naj bi tudi, da bodo vselej podpirali načelo pravičnosti, naj gre za trg dela, socialno varstvo, gospodarstvo ali digitalno preobrazbo, da si bodo še naprej prizadevali za zmanjševanje razlik in pomagali najranljivejšim v Evropi ter da bodo ljudje vselej imeli prednost pred politiko.

S sedmo zavezo naj bi obljubili, da se bodo opremili z orodji, ki bodo zagotovila uresničitev ambicij. Z osmo pa, da bodo zavarovali prihodnost za naslednje generacije Evropejcev, vlagali v mlade in gradili unijo, ki se bo zmožna spopasti z najbolj perečimi izzivi 21. stoletja.

Obljubili naj bi tudi, da bodo varovali državljane z vlaganjem v mehko in trdo moč ter s sodelovanjem z mednarodnimi partnerji. Deseta zaveza pa se glasi, da bo Evropa odgovorna globalna igralka, ki bo še naprej podpirala mednarodno ureditev na temelju skupnih pravil, si prizadevala čim bolj izkoristiti trgovinske priložnosti ter zavarovati okolje in se boriti proti podnebnim spremembam.

Vrha EU v Romuniji se je udeležil tudi slovenski premier Marjan Šarec.
Vrha EU v Romuniji se je udeležil tudi slovenski premier Marjan Šarec. FOTO: AP

'Današnja unija je močnejša od včerajšnje in še naprej želimo krepiti njeno moč za jutri'

Voditelji naj bi zagotovili, da bodo sprejemali odločitve skladno z duhom in črko teh desetih zavez. "Današnja unija je močnejša od včerajšnje in še naprej želimo krepiti njeno moč za jutri. To je naša zaveza prihodnjim generacijam. To je sibivski duh in nove unije 27 članic, ki se je pripravljena skupaj soočiti s prihodnostjo," sklenejo voditelji v osnutku sibivske izjave.

Poleg sibivske izjave naj bi voditelji v stari transilvanski prestolnici sprejeli tudi oris strateške agende za prihodnji petletni politični cikel 2019-2024 s štiri prioritetami: zavarovati državljane in svoboščine, razvijati gospodarske temelje in evropski model za prihodnost, bolj zelena, pravična in vključujoča prihodnost ter spodbujanje evropskih interesov in vrednot v svetu.

Štiri prioritete: varnost, gospodarstvo, ekologija, spodbujanje evropskih interesov

Prva strateška prioriteta – varnost – vključuje zaščito zunanje meje, boj proti terorizmu, kibernetskim grožnjam in dezinformacijam, boj proti nezakonitim migracijam, azilno reformo, zagotovitev dobrega delovanja schengenskega prostora ter zavarovanje temeljnih vrednot in svoboščin, kot je vladavina prava.

Gospodarske ambicije vključujejo poglabljanje in utrjevanje enotnega trga, razvoj industrijske strategije, zagotavljanje pravičnega obdavčevanja, poglabljanje ekonomske in monetarne unije, spodbujanje naložb, zagotavljanje poštene konkurence in razvoj umetne inteligence.

Prizadevanja za bolj zeleno, pravično in vključujočo prihodnost zajemajo zagotavljanje cenovno dostopne energije in energetske neodvisnosti, zmanjševanje neenakosti, zaščito potrošnikov, ohranjanje okolja, boj proti podnebnim spremembam ter boj proti izgubi biotske raznovrstnosti.

Četrta strateška prioriteta, spodbujanje evropskih interesov in vrednot v svetu, pa vključuje krepitev evropskih obrambnih naložb in sodelovanja, ohranjanje mednarodne ureditve na temelju skupnih pravil, ambiciozno in uravnoteženo trgovinsko politiko ter vodilni položaj v boju proti podnebnim spremembam.

Šarec poudaril pomen aktivne vloge EU na Zahodnem Balkanu

Predsednik vlade Marjan Šarec je v razpravi poudaril potrebo po krepitvi zaupanja v institucije EU in odločnejšem delovanju v prihodnost usmerjene Unije. Izpostavil je povezavo med Strateško agendo in večletnim finančnim načrtom 2021-2027, so zapisali v uradu vlade za komuniciranje.

"Za kredibilnost Unije je namreč pomembna koherentnost med zastavljenimi cilji in razpoložljivimi finančnimi sredstvi. V tej luči je pomembno, da bo dogovoru o Strateški agendi hitro sledil tudi dogovor o prihodnjem večletnem finančnem okviru," so še dodali.

Šarec je hkrati poudaril pomen aktivne vloge EU na Zahodnem Balkanu in čim prejšnji začetek pogajanj, zlasti s Severno Makedonijo.

"Osnovni vsebinski okvir Slovenije v razpravah o prihodnosti EU predstavlja Deklaracija o delovanju Slovenije v EU, ki jo je marca letos sprejel Državni zbor RS. Ta kot naše temeljne cilje izpostavlja: varnejšo Evropo in Slovenijo, uspešno gospodarstvo, okrepljeno socialno razsežnost EU ter krepitev vloge Unije v svetu," so še zapisali.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mallonge
10. 05. 2019 09.54
+2
Šarko je tudi rekel, da policija deluje. Ni pa dodal, da politično, nestrokovno in koruptivno.
Manu Cocker
10. 05. 2019 08.47
+2
samo stroski in blebetanje .......
Thinc25
10. 05. 2019 08.21
+6
Sibivska izjava je mrtva črka na papirju. Kaj vse obljubljajo politiki, pa od tega ni nič in kako lažejo!
bracobaldo
09. 05. 2019 19.17
+5
Debatni krožek
Nimasmisla
09. 05. 2019 14.37
+7
ali bo šarec povedal plenkoviču da brez slovenije ne bo shengna ker on se pa dogovarja za našim hrptom z eu