Tujina

Voditelji EU brez dogovora o Junckerjevem nasledniku

Bruselj / Ljubljana, 21. 06. 2019 06.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
M.V. / STA / Ti.Š.
Komentarji
9

Voditelji članic EU niso uspeli doseči dogovora o svežnju imenovanj na vodilne položaje. Vnovič bodo poskusili na izrednem zasedanju 30. junija, je po koncu prvega dne zasedanja povedal predsednik Evropskega sveta Donald Tusk. Cilj je, da takrat dosežejo kompromis o uravnoteženem svežnju, poudarjajo voditelji. Tusk medtem začenja posvetovanja o razširitvi nabora imen.

Vrh EU brez dogovora o vodilnih položajih, nov poskus 30. junija.
Vrh EU brez dogovora o vodilnih položajih, nov poskus 30. junija. FOTO: AP

Nobeden od kandidatov treh glavnih evropskih političnih družin za predsedniški položaj v Evropski komisiji, ki je ključen del kadrovske sestavljanke, nima potrebne večine, je po razpravi pojasnil Donald Tusk, ki vodi posvetovanja o vodilnih položajih.

Kandidat desnosredinske Evropske ljudske stranke (EPP), relativne zmagovalke volitev, je Nemec Manfred Weber, kandidat drugouvrščenih socialistov je Nizozemec Frans Timmermans, kandidatka tretjeuvrščenih liberalcev pa Danka Margrethe Vestager.

Kandidata za predsednika komisije predlagajo voditelji članic unije s kvalificirano večino, potrdi pa ga Evropski parlament z absolutno večino.

Na vrhu niso uspeli doseči dogovora o imenovanju predsednika komisije.
Na vrhu niso uspeli doseči dogovora o imenovanju predsednika komisije. FOTO: AP

Nemška kanclerka Angela Merkel je izrazila zaskrbljenost zaradi pomanjkanja jasne večine tako v parlamentu kot med voditelji za Webra. "Ta ugotovitev je izziv. To je očitno," je dejala in izpostavila, da nikakor ne želijo krize s parlamentom.

Izredni vrh 30. junija naj bi se začel ob 18. uri. Sprva se je kot verjetnejši datum omenjal 1. julij, ker bodo nekateri voditelji pred tem na poti z vrha skupine G20 v japonski Osaki, a na koncu so se odločili za dan prej.

Francoski predsednik Emmanuel Macron pa na vprašanje, ali je sistem spitzenkandidatov mrtev, odgovarja, da "sistem v naši pogodbi itak ne obstaja". Izpostavil je pomen spolne in geografske uravnoteženosti ter sposobnosti kandidatov.

Macron je tudi znova izpostavil, da Francija ne nasprotuje Webru zaradi njegove nacionalnosti. Če bi bila kanclerka kandidatka za predsednico komisije, bi jo podprl, ker ima kompetence za to in bi bila dobra predsednica, je ponovil že znano stališče.

Izbiri kandidata Manfreda Webra nasprotuje francoski predsednik Emmanuel Macron.
Izbiri kandidata Manfreda Webra nasprotuje francoski predsednik Emmanuel Macron. FOTO: AP

Zdaj sledijo posvetovanja znotraj posameznih političnih družin, Tusk bo nadaljeval pogovore tako z voditelji članic kot z Evropskim parlamentom. Pravi, da jih bo nadaljeval že danes, in sicer se bo zdaj posvetoval o novi konstalaciji imen.

Neuradno je slišati, da je bila razprava o vodilnih položajih precej kaotična in da ni nikakršnih premikov. Slišati je tudi kritike, da Tusk ni najbolje odigral svoje vloge glavnega koordinatorja pogajanj.

A o novih imenih nihče ni želel govoriti. "Potrebujemo več časa za pogovore o celotni pokrajini. Danes je prezgodaj za imena," je dejal Tusk.

Da je o imenih prezgodaj govoriti, je izpostavil tudi hrvaški premier Andrej Plenković, eden od koordinatorjev EPP v pogajanjih o vodilnih položajih, ki se sicer neuradno v medijih tudi omenja v množici morebitnih kandidatov za visoke stolčke. Plenković je pojasnil, da ima razprava pet ravni. V prvi vrsti gre za konceptualne razlike, ker nekateri podpirajo koncept spitzenkandidatov, drugi – liberalci in francoski predsednik Macron – pa ne, ker ni nadnacionalnih list.

Kandidat socialistov je Frans Timmermans.
Kandidat socialistov je Frans Timmermans. FOTO: AP

Druga raven so različni pristopi političnih strank glede tega, katera si zasluži predsedniški položaj v komisiji, tretja je medinstitucionalni odnos med članicami in parlamentom, četrta geografsko ravnotežje, peta pa spolna uravnoteženost.

Juncker se zabava

Sedanji predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker, sploh prvi spitzenkandidat, ki je dejansko postal predsednik, pa je ponoči poudaril, da ga zabava, ko opazuje in ugotavlja, da ni lahko najti njegovega naslednika. Na vprašanje, kaj bo drugače čez deset dni, da se pričakuje, da bo dogovor laže doseči takrat kot danes, pa je Juncker odvrnil, da tega sicer ne pričakuje, a da je to treba storiti.

Tusk je zanikal govorice, da je množici morebitnih kandidatov za predsednika komisije dodano tudi njegovo ime. Juncker je k temu dodal, da je "k sreči" tako.

V odzivu na očitke glede netransparentnosti procesa pa je dejal, da je ta "precej transparenten, morda preveč, da bi bil produktiven". "Včasih se mi zdi, da ve javnost več od mene," je pripomnil.

Napovedal je, da bo posvetovanja nadaljeval že danes, in sicer se bo zdaj posvetoval o novi konstalaciji imen. Vzporeden proces pogajanj z voditelji in parlamentom se mu zdi dober. Pristavil je še, da nima česa dodati glede imen, in to ne zato, ker bi imel rad skrivnosti.

Juncker, sploh prvi spitzenkandidat, ki je dejansko tudi postal šef komisije, je k temu pripomnil, da je bil pred petimi leti proces preglednejši.

Liberalci stavijo na Margrethe Vestager.
Liberalci stavijo na Margrethe Vestager. FOTO: AP

Kljub zavračanju očitkov o netransparentnosti se po neuradnih informacijah napoveduje tajno preverjanje novih imen v ozkem krogu. Ker omenjeni trije nimajo večine, da je treba nabor razširiti. Neuradno se pričakuje, da naj bi se ključni igralci na vrhu skupine G20 v japonski Osaki dogovorili, nato pa naj bi vrh potrdil kompromis.

Viri pri EU tudi že napovedujejo, da bodo voditelji 1. julija morali še na zajtrk, če večerja ne bo prinesla dogovora. Cilj je, da je kadrovski rebus rešen pred ustanovno sejo Evropskega parlamenta 2. julija.

Šarec glede vodilnih položajev ne izključuje ničesar, kritičen do načina pogajanj

Premier Marjan Šarec pa je danes v Bruslju po spodletelem poskusu dogovora povedal, da ne izključuje ničesar. Na vprašanje, ali so kandidati konservativcev, socialistov in liberalcev za položaj predsednika Evropske komisije - Manfred Weber, Frans Timmermans in Margrethe Vestager - še v igri ali ne, je odgovoril, da bi glede na pestro dogajanje to težko rekel.

Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk, ki vodi pogajanja med voditelji in z Evropskim parlamentom ter je tudi sam tarča kritik, je danes v odzivu na očitke glede netransparentnosti procesa dejal, da je ta "precej transparenten, morda preveč, da bi bil produktiven".

"Ničesar ne bi izključil, glede na to, da ni nič dorečenega, bomo videli, kako se bo odvijal proces v prihodnjih dneh," je dejal.

Korak h kompromisu morajo sedaj po njegovem mnenju narediti vsi, ki igrajo ključne vloge, tako da se bo počasi začelo dogovarjati, katera skupina bo prevzela kateri položaj in potem o imenih.

Za zdaj nihče noče govoriti o imenih, saj lahko to za tistega, ki je omenjen, pomeni, da ni več v igri, je pojasnil.

Na vprašanje, kdo so ključni igralci, ki v pogajanjih držijo niti v rokah, je premier odgovoril le, da jih je kar nekaj in da ne bi govoril o imenih.

Marjan Šarec in Jean-Claude Juncker

Premier je sicer kritičen do načina pogajanj, želi si več organiziranosti in pogajanj "po enem kanalu, ne po več kanalih". Pogajanja šesterice premierjev, koordinatorjev treh glavnih političnih družin, niso bila najbolj uspešna, je ocenil ter poudaril, da bo potrebnega več dialoga in usklajenosti. Poudarja tudi, da je po naravi realističen in da bo vesel vsakega napredka.

Šarec je izpostavil, da niti ni bilo pričakovano, da bo kar vse dorečeno že v prvem poskusu, zato ni želel preostro soditi o izidu.

Upa, da bo dogovor mogoče doseči 30. junija, ko bodo voditelji znova poskusili najti kompromis. "Hčerka bo jezna name, ker praznuje 12 let, pa me spet ne bo doma," je še povedal Šarec.

Na vprašanje, ali se poskuša prepričati nemško kanclerko Merklovo, da bi prevzela predsedniški položaj v komisiji, je premier odgovoril, da je ona povedala, da te želje nima, da pa so mnoga imena še lahko v igri. "Dokler ni vse odločeno, ni še nič odločeno," je sklenil.

O ozračju v sinočnji razpravi je Šarec dejal, da je "ob dveh zjutraj vzdušje pač primerno uri". Dodal je še, da se je gledalo že naprej in da v bistvu vzdušje niti ni bilo tako slabo, a tistim z velikimi pričakovanji pač ni bilo všeč.

Tudi o brexitu in Iranu

Voditelji 27 članic - brez Velike Britanije - so danes razpravljali tudi o reformi območja evra in brexitu, odmevale pa so tudi napetosti med ZDA in Iranom, pri čemer v uniji znova pozivajo k zadržanosti.

Glede brexita so v pričakovanju novega britanskega premierja ponovili, da novih pogajanj o ločitvenem sporazumu ne bo. V igri sta ostala le še Boris Johnson in Jeremy Hunt, oba omenjata odpiranje sporazuma, sicer pa sta pripravljena na brexit brez dogovora.

Pozvali so k nadaljevanju prizadevanj za dogovor o vseh elementih reforme območja evra. Do konca leta pričakujejo dokončen dogovor o prenovi evropskega reševalnega sklada ESM. Glede evrskega proračuna in tretjega stebra bančne unije pa niso postavili rokov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Transformerji
21. 06. 2019 12.57
Glede na dosedanje stanje, bi bil kakšen Dolenjec ali Štajerec zelo dobrodošel!
Transformerji
21. 06. 2019 13.33
+1
Pozabil sem napisati, da mora biti pijanec, ki ne ve, kaj dela.
JApajaDAja
21. 06. 2019 10.22
-4
macron podpira kitarovićko,nekaj njih plenkovića....Urvacki politiki iščejo zatočišče v tujini ?
tron3
21. 06. 2019 09.16
+1
Pogoj na razpisu za novga predsednika komisije, IQ na ledišču, občasno pijančevanje, skregan z realnostjo, poljubljanje moških in šlatanje njihovih riti, slinjenje pa potrebi še kakšna neozdravljiva bolezen, da se bo pred Evropsko javnostjo izgovarjal, da pač ni vedel, kaj počne ker pač je bil bolan.
Razumnež
21. 06. 2019 09.11
+1
Kdorkoli že bo, bo bolje.
gor300
21. 06. 2019 09.00
+1
Kahl Ehjavec.
Balki30
21. 06. 2019 08.46
+2
Obvezn zdravstveni za kandidate...da nau isias udaru.....pa to
andisej1
21. 06. 2019 08.05
+2
prihajajo težki časi za Evropo. Skorumpirani politiki se zgledujejo , kdo bo imel več dobička od trhle politike Evrope
Klotilda H
21. 06. 2019 07.31
+7
EU JE POVSEM NA PSU, saj se za vodilne kandidate omenjata celo plenković in kolinda...