V Kazahstanu so zabeležili nov primer množičnega pogina sajga antilop, ki spadajo v ogroženo vrsto. Maja je umrlo več kot 85.000 živali, tokrat pa okoli 60.000. Strokovnjaki pravijo, da kaj podobnega še niso zabeležili pri drugih vrstah, tako da jih obseg in hitrost množičnega pogina izredno skrbi. Sajge ogrožajo tudi divji lovci, saj so iskane predvsem zaradi dragocenih rogov.

Sajge živijo v krdelih, in sicer na območju Kazahstana, Rusije in Mongolije. Živali s teh območij se srečujejo v času hudih zim, prav tako v času selitvenih tokov spomladi in jeseni. Ločijo se v času kotitve, ki se odvija pozno spomladi ali zgodaj poleti. Takrat so tudi zaznali prve primere poginov.
Takrat so strokovnjaki zbrali številne vzorce, tako živali kot okolja. Ugotovili so, da so najprej poginile samice, ki so skrbele za mladiče, nato pa še mladiči, ki so bili še premladi, da bi jedli hrano iz okolja. Strokovnjaki zato menijo, da jih je pomorilo nekaj, kar je v njihovo telo prišlo skozi materino mleko.
V tkivu so tako odkrili toksine, ki jih ustvari bakterija Pasteurella in morda tudi Clostridia. Zaradi teh toksinov, so notranji organi teh živali morda začeli krvaveti, poročajo tuji mediji. Strokovnjaki zdaj morajo odgovoriti na vprašanje, zakaj bi Pasteurella tako škodovala sajgam, saj jim škodi le, če je njihov imunski sistem oslabljen.
Podoben pogin se je zgodil tudi leta 1988, ko je umrlo 400.000 sajga antilop. Takrat so veterinarji zabeležili podobne simptome kot letos, smrt pa pripisali omenjeni bakteriji. Podrobnejših analiz niso opravili. Od osemdesetih let so zabeležili še nekaj podobnih poginov.
Krive pa bi lahko bile tudi spremembe v okolju. Pretekla zima je bila nenavadno mrzla in spomlad zelo mokra, kar je vplivalo na vegetacijo in stoječo vodo. Slednje je seveda idealno okolje za razvoj različnih bakterij.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.