Srbska vlada je sprejela odločitev o "razveljavitvi protipravnih aktov začasnih organov Kosova o razglasitvi neodvisnosti", ker kršijo suverenost in ozemeljsko celovitost Srbije. Ti akti pomenijo "nasilno in enostransko odcepitev dela ozemlja Srbije in so zato neveljavni in nični", nimajo pa niti nobenega pravnega učinka v Srbiji niti v mednarodni pravni ureditvi, piše v dokumentu, ki ga je v celoti objavila srbska tiskovna agencija Tanjug. Vlada je odločitev, ki bo začela veljati, ko bo Kosovo razglasilo samostojnost, poslala še v sprejem parlamentu, ki naj bi se sestal v ponedeljek ali torek.
Za nično je Beograd razglasil tudi napotitev misije EU na Kosovo, saj EU ne more priti v pokrajino "brez ustrezne odločitve Varnostnega sveta ZN". "Kot protipravne te odločitve za Srbijo nimajo nobenega pravnega učinka in ne pomenijo nikakršne obveze Srbije do EU," piše v odločitvi srbske vlade.
Koštunica hvali in grozi
Srbski premier Vojislav Koštunica je odločitev vlade označil za zgodovinsko in kot podlago srbskega nacionalnega programa v pokrajini. Razume je tudi kot poziv vsem Srbom na Kosovu, naj ostanejo tam, ter kot zagotovilo, da bo Beograd storil vse, da bodo živeli v normalnih pogojih. "Vlada bo storila vse, da se bo njena navzočnost na Kosovu povečala in okrepila," je dejal Koštunica in napovedal, da se bo v soboto sešel s predstavniki kosovskih Srbov.
Za načrtovana misijo EU na Kosovu je dejal, da je v nasprotju z mednarodnim pravom. Dodal je, da bo Srbija še naprej sodelovala s silami Kfor na Kosovu, da pa bo ostalo odprto vprašanje odgovornosti teh sil, ker niso preprečevale zločinov kosovskih Albancev nad Srbi.
Koštunica je tudi ponovil, da bo Srbija s "konkretnimi ukrepi" nastopila proti državam, ki bodo priznale neodvisnost Kosova. Proti tem državam "bomo uvedli ustrezne ukrepe, ki bodo konkretni in odvisni od primera ter okoliščin", je dejal. Dodal je, da bo Srbija v okvirih svojih pristojnosti, vendar odločno, uresničevala načela mednarodnega prava in svoje ustave na ozemlju Kosova.
Sklic seje VS ZN
Srbska vlada tudi zahteva sklic nujne seje VS ZN, na kateri bi razveljavili akte o razglasitvi neodvisnosti Kosova. Od vseh članic ZN pa "zahteva", da spoštujejo njeno suverenost in ozemeljsko celovitost v skladu z mednarodnim pravom, Ustanovno listino ZN in resolucijo VS ZN 1244 o Kosovu.
Samostojnost ob zvokih Ode radosti
Kosovski premier Hashim Thaqi je povedal, da v Prištini razmišljajo o tem, da bi neodvisnost pokrajine proslavili ob zvokih Beethovnove devete simfonije, Ode radosti, himne Evropske unije. Kot nesprejemljivo pa je označil možnost, da bi slavili z orožjem. "Petarde, uporaba orožja ali eksploziva ne bodo dovoljeni, ker bi lahko resno izzvali nealbanske skupnosti," je dejal. Ne da bi povedal, kdaj bo Priština razglasila neodvisnost, je Thaqi zagotovil, da so sprejeli vse potrebne ukrepe, še posebej v območjih, kjer so Srbi manjšina, za zagotovitev "mirnega poteka" razglasitve neodvisnosti, proslave pa naj bi potekale samo do polnoči.
Putin: Priznanje Kosova nemoralno in nezakonito
Ruski predsednik Vladimir Putin je dejal, da bi bilo priznanje neodvisnosti Kosova "nemoralno in nezakonito" ter da bi se morale evropske države, ki podpirajo prizadevanja Kosova za neodvisnost, sramovati zaradi dvojnih meril.
"Znova bom poudaril, da enostransko podporo neodvisnosti Kosova razumemo kot nemoralno in nezakonito," je dejal Putin na letni novinarski konferenci v Kremlju, svoji zadnji kot ruski predsednik pred predsedniškimi volitvami 2. marca.
"Nikogar ne želim užaliti, vendar pa je severni Ciper skoraj 40 let praktično neodvisen. Zakaj tega niste priznali? Ali vas, Evropejce, ni sram zaradi teh dvojnih meril," je dejal. "Imamo Abhazijo, Južno Osetijo, Pridnestrje, in oni trdijo, da je Kosovo poseben primer," je še dejal Putin in poudaril, da Kosovo ni poseben primer ter Evropo pozval, naj ne podpira separatizma.
Makedonija bo ravnala kot EU
Predsednik makedonskega parlamenta Ljubiša Georgievski se je v okviru večdnevnega obiska v Sloveniji v Ljubljani sestal s slovenskim kolegom Francetom Cukjatijem. Po pogovorih je povedal, da bo Makedonija v primeru napovedane razglasitve neodvisnosti Kosova ravnala "konvergentno, tako kot Evropska unija."
Kot je pojasnil Georgievski, je stališče makedonske vlade, "da ni boljše rešitve, kot je rešitev, ki jo je predlagal posebni odposlanec ZN za Kosovo Martti Athisaari." Dejstvo je, da Makedonija nikoli ni ne retorično ne dejansko spreminjala tega stališča, je dejal.
Hrvaška bo sledila EU, BiH pa bo Kosovo priznala med zadnjimi
Hrvaška bo glede priznanja neodvisnosti Kosova sledila politiki EU, Bosna in Hercegovina pa o priznanju ne razmišlja, sta po pogovorih v Sarajevu povedala zunanja ministra Hrvaške in BiH, Gordan Jandroković in Sven Alkalaj.
Jandroković je poudaril, da Hrvaška pozorno spremlja razvoj razmer v regiji in da je zainteresirana za stabilnost in mir v jugovzhodni Evropi. Hrvaška je tudi kandidatka za članstvo v EU in bo glede vprašanja priznanja Kosova sledila politiki EU, je dejal Jandroković.
BiH na drugi strani niti ne razmišlja o priznanju neodvisnega Kosova, je dejal Alkalaj. Kot je pojasnil, je temelj politike BiH do Kosova podpora vsakega dogovora, ki bi ga dosegla Beograd in Priština.
"BiH se glede tega ne bo opredeljevala in moram dodati, da nobena država na svetu od BiH ni zahtevala priznanja Kosova," je dejal Alkalaj in pristavil, da bo "glede na kompleksne razmere v BiH Sarajevo med zadnjimi, če sploh kdaj, priznalo neodvisnost Kosova."
Visoki predstavnik mednarodne skupnosti v BiH Miroslav Lajčak je medtem pozval politike in državljane BiH k odgovornemu ravnanju v primeru razglasitve neodvisnosti Kosova. Nekateri srbski politiki v BiH so namigovali napovedali, da bi Republika srbska lahko sledila primeru Kosova in razglasila neodvisnost. Lajčak je ob tem še izrazil prepričanje, da kosovsko vprašanje ne bo destabiliziralo razmer v BiH.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.