Četrti dan po strmoglavljenju malezijskega potniškega letala na vzhodu Ukrajine je očitno le prišlo do napredka. Tuje tiskovne agencije poročajo, da je vlak s hladilnimi vagoni, v katerih so trupla žrtev, le nadaljeval svojo pot z železniške postaje v mestu Torez v bližini Donecka. Kam je vlak namenjen, separatisti izrecno niso sporočili. So pa nizozemski strokovnjaki za sodno medicino, ki so na vzhodu Ukrajine začeli pregledovati trupla, pred tem napovedali, da naj bi jih še danes prepeljali v kakih 300 kilometrov oddaljeni Harkov. Nizozemski strokovnjaki so v Harkovu odprli mednarodni center za identifikacijo žrtev. Na letališču v tem mestu je v pripravljenosti tudi nizozemsko vojaško letalo hercules, saj si nizozemske oblasti želijo, da bi posmrtne ostanke čim prej prepeljali na Nizozemsko, kjer bi hitreje opravili identifikacijo žrtev.
Namestnik ukrajinskega premierja Vladimir Grojsman je medtem sporočil, da je reševalna akcija na območju tragičnega strmoglavljenja po štirih dneh uradno končana, saj so našli trupla vseh 298 ljudi, ki so bili na krovu letala. Na 50 kvadratnih kilometrih velikem območju so namreč našli 282 celih trupel ter 87 delov teles, ki pripadajo preostalim žrtvam.
V zvezi s strmoglavljenjem se je danes znova oglasil tudi malezijski premier Najib Razak. Kot je napovedal na malezijski televiziji, naj bi proruski separatisti črni skrinjici s ponesrečenega letala kmalu izročili malezijskim preiskovalcem. Tako naj bi obljubil premier samooklicane ljudske republike Doneck Aleksander Borodaj. Danes se je o izročitvi črnih skrinjic s separatisti ves dan pogajala delegacija 12 malezijskih strokovnjakov, ki je prišla na vzhod Ukrajine.
Najib je še potrdil, da je vlak s trupli žrtev strmoglavljenja na poti proti Harkovu. Spremlja ga šest malezijskih članov reševalnih ekip, je dejal. Glede posmrtnih ostankov je povedal, da jih bodo v skladu z dogovorom, ki so ga Malezijci uspeli izpogajati s separatisti, izročili Nizozemski. Iz Harkova naj bi jih tako po njegovih besedah prepeljali v Amsterdam na krovu letala hercules.
Separatisti so po besedah Najiba poleg tega pristali, da bodo neodvisnim mednarodnim preiskovalcem zagotovili varen dostop do prizorišča tragedije.
'Kot da bi kraj zločina varovali kriminalci'
Sicer pa so države, katerih državljani so med mrtvimi, ogorčene – v prvi vrsti zaradi sestrelitve letala, pa tudi nad postopki proruskih separatistov na kraju zrušitve letala. Ne samo, da onemogočajo dostop preiskovalcem, televizijski posnetki kažejo, da prizorišče popolnoma nadzorujejo uporniki, trupla pa so ves čas ležala vse naokoli. Prav tako naj bi uporniki kradli osebne stvari potnikov, kot so denarnice in nakit.
Začetni šok se je spremenil v jezo. "Glede na okoliščine, kako je letalo strmoglavilo, in na odgovornost proruskih separatistov za nesrečo, je to, kot da bi kraj zločina varovali kriminalci. Še hudičevo veliko časa bo preteklo, preden bomo zadovoljni z načinom, kako postopajo na mestu nesreče. Videti je bolj kot čiščenje vrta kot pa forenzična preiskava. To je povsem nesprejemljivo!" je povedal avstralski premier Tony Abbot, ki je zaradi smrti 28 Avstralcev razglasil dvotedensko žalovanje v državi.
VS ZN soglasno obsodil sestrelitev malezijskega letala
Prav zato je danes varnostni svet ZN s soglasjem sprejel resolucijo, v kateri obsoja četrtkovo domnevno sestrelitev letala. Obenem resolucija zahteva, da se strokovnjakom zagotovi "varen in nemoten" dostop do prizorišča strmoglavljenja ter odkrivanje odgovornih zanj. Resolucija zahteva polno sodelovanje v mednarodni, temeljiti in neodvisni preiskavi zahteva "od vseh držav in protagonistov v regiji" – torej tudi od Rusije, sicer stalne članice VS ZN. Med drugim izpostavlja, da se morajo v neposredni bližini prizorišča strmoglavljenja nemudoma končati vse sovražnosti in vse aktivnosti, ki bi lahko ogrozile oz. ovirale preiskavo.
Sam napad na letalo resolucija "najmočneje obsoja" in izpostavlja, da morajo biti odgovorni zanj kaznovani. Od generalnega sekretarja ZN Ban Ki Muna zahteva, da ugotovi, kako lahko ZN v preiskavi kar najbolje pomagajo.
Osnutek resolucije, ki je bila sprejeta, je predložila Avstralija, nato pa so jo na željo Moskve malce spremenili. Rusija je sprva predstavila svoj osnutek resolucije, a se je nato pridružila avstralskemu.
Rusija pod velikim pritiskom, Putin zagotavlja, da bodo naredili vse za končanje ukrajinske krize
Zaradi vsega tega je Rusija pod velikim pritiskom. Vse več je tudi pozivov, da se zoper Rusijo uvedejo sankcije. Konec tedna so svetovni voditelji neprestano klicali ruskega predsednika Vladimirja Putina. Ta je danes dejal, da bo Rusija naredila vse, kar je v njeni moči, da se konflikt na vzhodu Ukrajine premakne iz vojaške faze v fazo pogajanj z mirnimi in diplomatskimi sredstvi.
Dodal je, da je nujno, da strokovnjaki z mandatom Mednarodne organizacije za civilno letalstvo dobijo dostop do kraja strmoglavljenja. "Absolutno vse je treba narediti za njihovo popolno varnost in zagotovitev humanitarnih koridorjev, potrebnih za njihovo delo," je dodal.
Znova je zatrdil, da do strmoglavljenja letala ne bi prišlo, če Kijev ne bi znova sprožil vojaške operacije proti proruskim separatistom na vzhodu Ukrajine. "Z gotovostjo lahko rečemo, da se ta tragedija verjetno ne bi zgodila, če se 28. junija ne bi znova začele vojaške akcije na vzhodu Ukrajine." Kot je dodal, "nihče nima pravice izkoriščati te tragedije za svoje ozke sebične politične cilje".
Ukrajinski predsednik Petro Porošenko pa je ukrajinskim silam ukazal takojšnjo ustavitev vojaških aktivnosti v okolici kraja strmoglavljenja letala. "Ukazal sem, da ukrajinska vojska v krogu 40 kilometrov od kraja tragedije ne sme izvajati nikakršnih operacij in streljati," je dejal. Zavzel se je tudi za udeležbo ruskih strokovnjakov pri preiskavi incidenta.
Obama: Kaj skušajo prikriti?
Ameriški predsednik Barack Obama je danes zahteval takojšen in neoviran dostop za mednarodne preiskovalce do prizorišča sestrelitve. Odgovornost za pritisk na separatiste pa je položil v naročje Putinu. "Odkriti moramo resnico, vendar pa separatisti s podporo Rusije še naprej blokirajo preiskavo in preprečujejo dostop mednarodnim preiskovalcem. Ko se ti približajo, separatisti streljajo v zrak, odstranjujejo dokaze in zato se moramo vprašati, kaj skušajo prikriti," je dejal Obama.
"Takšno obnašanje nima prostora v družini držav in Rusija mora pritisniti na separatiste za neoviran dostop," je dejal Obama. "Čas je, da Putin odstopi od dosedanje strategije v Ukrajini. Če bo Rusija še naprej kršila suverenost Ukrajine, bo še bolj osamljena, gospodarski stroški pa bodo rasli še naprej," je dejal Obama.
Rusija: Blizu malezijskega letala letel ukrajinski lovec
Ruski podatki kažejo, da je blizu malezijskega potniškega letala, preden je strmoglavilo, letel ukrajinski lovec Su-25, je danes izjavil visoki predstavnik ruske vojske. "Pridobivanje višine je bilo zabeleženo za letalo ukrajinskih oboroženih sil. Njegova oddaljenost od malezijskega boeinga je bila tri do pet kilometrov," je na posebej sklicanem brifingu zatrdil generalporočnik Andrej Kartopolov.
Po njegovih navedbah je malezijsko letalo zavilo severno z načrtovane poti, najbolj se je oddaljilo za 14 kilometrov, ukrajinski lovec, ki je običajno opremljen z raketami zrak-zrak, pa je bil opažen v njegovi bližini. Dodal je, da je Su-25 zmožen doseči višino 10.000 metrov v zelo kratkem času.
"S kakšnim ciljem je vojaško letalo letelo takorekoč istočasno in na isti višini kot potniško letalo?" se je vprašal Kartopolov. "Želimo dobiti odgovor na to vprašanje."
Dodal je, da je rusko obrambno ministrstvo na dan tragedije zaznalo nenavadne dejavnosti na ukrajinskih radarskih postajah, ki se jih uporablja za upravljanje raketnih sistemov. Kot je navedel, je na območju tragedije v torek delovalo sedem radarskih postaj, v sredo osem in v četrtek, na dan strmoglavljenja, devet. V petek so delovale le štiri radarske postaje, v soboto pa samo dve, je zatrdil.
Porošenko: To ni res!
Na njegove izjave so se medtem že odzvali v Kijevu, kjer je ukrajinski predsednik Porošenko zanikal, da bi njihovo lovsko letalo letelo v bližini malezijskega. Kot je zatrdil, so bila v času strmoglavljenja vsa ukrajinska letala na tleh. "To ni res!" je v izjavi za ameriško televizijo CNN ogorčeno poudaril Porošenko.
Rusi s satelitskimi posnetki
Sicer pa je Rusija danes kot prva država objavila satelitske posnetke vzhoda Ukrajine, ki so nastali v četrtek, na dan domnevne sestrelitve malezijskega letala. Fotografije in označene zemljevide, ki naj bi ponazarjali pot letala, je na internetu objavilo rusko obrambno ministrstvo.
Obenem so predstavniki generalštaba v Moskvi predstavili prve ugotovitve svoje preiskave četrtkovega strmoglavljenja. Kot so zatrdili, je na satelitskih posnetkih med drugim videti, da so ukrajinske sile na vzhodu Ukrajine, ki je sicer v rokah proruskih separatistov, namestile sisteme Buk. V Moskvi od Kijeva zahtevajo odgovore, zakaj so tam nameščali te sisteme, če pa separatisti sploh naj ne bi imeli letal.
Ukrajinske oblasti po drugi strani zatrjujejo, da imajo dokaze – med drugim satelitske posnetke – o tem, da so malezijski boeing sestrelile rakete iz sistema Buk, ki pa je v rokah proruskih separatistov in ne ukrajinskih sil. To naj bi potrjevali tudi obveščevalni podatki, s katerimi razpolagajo ZDA. Rusija je že pred tem zahtevala, da te dokaze objavijo.
KOMENTARJI (930)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.