Kot je dejala Nulandova, ima verodostojna poročila o kolonah tankov, ki se pripravljajo na vdor v mesto, zato Washington skrbi, da bo prišlo do pobojev.
Poslanka Ihlas Badavi je iz tega obleganega sirskega mesta stopila na stran upornikov in zbežala v Turčijo. "Nekaj časa smo se trudili, da bi ji zagotovili varen izhod iz mesta. Včeraj je prispela v Turčijo, od tam pa bo odšla v Katar," je ob tem pojasnil Samir Našar iz opozicijskega Sirskega nacionalnega sveta.
Sirske oblasti so poslance, ki se nahajajo v Alepu, pozvale, naj zapustijo mesto in se zatečejo v prestolnico Damask, saj naj bi sirska vojska načrtovala obsežen napad na upornike v Alepu.
"Poslancem so ukazali, naj se v Damask odpravijo z letalom, saj avtocesta med mestoma ni dovolj varna. Badavijeva pa je namesto v Damask odšla v Turčijo," je pojasnil Našar, ki se tudi sam nahaja v Turčiji.
Badavijeva, ki je iz Sirije zbežala skupaj s svojimi šestimi otroki, je postala že četrta izmed sirskih poslancev, ki so od marca lani, ko so izbruhnili protesti proti predsedniku Al Asadu, javno obsodili vladajoči režim in prestopili na stran upornikov.
"Prej ali slej bo režim padel"
Nekdanji vodja opazovalne misije ZN v Siriji Robert Mood je danes izjavil, da je padec sirskega predsednika le še vprašanje časa, vendar njegov odhod morda ne pomeni tudi konca konfliktov.
"Prej ali slej bo režim padel," je povedal norveški general Mood, katerega mandat za vodenje 300-članske misije v Siriji se je končal minuli teden.
"Naraščanje nasilja, nezmožnost vladajočega režima, da bi zaščitil civilno prebivalstvo, vse to pomeni, da so režimu dnevi na oblasti šteti. Toda ali bo padel čez teden dni ali čez eno leto? Na to vprašanje si ne upam odgovoriti," je dejal Mood.
Mood je poudaril, da gre pri spopadih med uporniki in sirskimi silami za boj "Davida proti Goljatu", vsak uspeh upornikov pa ne pomeni nujno konca konflikta.
Žrtev je vse več
V Alepu je sicer v tem tednu do četrtka umrlo okoli 130 ljudi. Sirski uporniki pa so danes sporočili, da so med spopadi v Alepu zajeli 100 vojakov in pripadnikov prorežimske milice. Še 50 vojakov, med njimi 14 častnikov, so uporniki po 12 ur trajajočih spopadih zajeli tudi v kraju Maret al Numan v provinci Idlib.
Število mrtvih v 16 mesecih sirske vstaje proti režimu predsednika Bašarja Al Asada se že približuje 20.000. Kljub temu je Nulandova znova zavrnila možnost, da bi ZDA pomagale upornikom z orožjem, ker ne želijo prilivati olja na ogenj. Opoziciji bodo še naprej pomagale z drugimi sredstvi, ker si menda tudi večina prebivalcev Sirije ne želi več orožja v državi oziroma vojaškega posredovanja iz tujine.
Državna sekretarka Hillary Clinton je pred dnevi izrazila prepričanje, da bo uspelo upornikom sčasoma osvojiti dovolj ozemlja, kjer bodo lahko vzpostavili varna območja, kamor bi lahko prispela ameriška pomoč. Vendar jim ZDA ne nameravajo pomagati z orožjem oziroma ne razmišljajo, da bi nad temi območji vzpostavile prepoved poletov za vladna letala in helikopterje.
Uporniki se bodo tako morali boriti sami. A tudi oni krepijo svoje sile. Okoli 2000 bojevnikom znotraj Alepa naj bi se tako že pridružilo prav toliko borcev iz drugih delov Sirije.
Rdeči križ umika sodelavce
Iz Mednarodnega odbora Rdečega križa (ICRC) so medtem sporočili, da se bodo nekateri tuji predstavniki Rdečega križa umaknili iz Damaska v sosednji Libanon.
Predstavnik ICRC v Ženevi Hišam Hasan je pojasnil, da so se za umik zaposlenih odločili iz varnostnih razlogov, v Siriji pa še vedno ostaja skupina 50 sodelavcev Rdečega križa. Hasan je dodal, da je nekatere svoje dejavnosti v Alepu zaradi hudih bojev prekinil tudi sirski Rdeči polmesec.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.