Tujina

Vladimir Putin

Moskva/Ljubljana, 11. 09. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Beslansko dramo v šoli in ugrabitelje, ki so za svoje talce vzeli otroke, je obsodil ves svet. V teh dneh pa so vse pogostejše kritike na račun ruskih oblasti, predvsem predsednika Putina.

Avtor prispevka: Miha Drozg

Po mnenju številnih analitikov je ruski predsednik Vladimir Putin s krivdo mednarodnih teroristov za krvav in tragičen razplet skušal preusmeriti pozornost z več kot desetletje trajajočih notranjepolitičnih težav v severnem Kavkazu.

Vladimir Putin pravi, da se s teroristi ne bo pogajal (foto: Reuters)
Vladimir Putin pravi, da se s teroristi ne bo pogajal (foto: Reuters) FOTO: Reuters

"Ob soočenju z nevarnostjo smo pokazali nepopolnost in nepopolni ljudje so tepeni," je smrt več kot 330 ljudi v Beslanu kometiral 51-letni ruski predsednik. Nič nenavadnega, se strinjajo poznavalci razmer v Rusiji. Retorika v smeri "s teroristi se ne bomo pogajali in jih bomo lovili kjerkoli že bodo", je tudi v Rusiji že od nekdaj precej dobra formula za uspeh.

Darijan Košir,odgovorni urednik Dela in nekdanji dopisnik iz Moskve
Darijan Košir,odgovorni urednik Dela in nekdanji dopisnik iz Moskve FOTO: POP TV

"Če ves svet, na čelu z ZDA in Veliko Britanijo, govori to isto v primeru Iraka, ni nič čudnega, da Rusija to priložnost izkorišča in jo aplicira na Čečenijo. Mislim, da se ta pristop ne bo omilil, samo zaostril se bo še. Vprašanje je, kakšni bodo naslednji koraki, kje bodo našli tistega krivca v navednicah, na koga bodo pokazali s prstom in seveda tudi s puško in bajoneti," pravi Darijan Košir, odgovorni urednik dela in nekdanji dopisnik iz Moskve.

Vse od prvega soočenja s čečensko krizo leta 1999, ko so ruski vojaki znova vkorakali v to severnokavkaško državo, letošnjih napadov na Tupoljeva, moskovsko postajo podzemne železnice pa vse do krvave drame v Beslanu, Putin v odnosu do terorizma ni popuščal.

Tragičnega dogodka, ki se je zgodil v Severni Osetiji, ljudje ne bodo nikoli pozabili (foto: Reuters)
Tragičnega dogodka, ki se je zgodil v Severni Osetiji, ljudje ne bodo nikoli pozabili (foto: Reuters) FOTO: Reuters

"Soočeni smo z napadom mednarodnega terorizma na Rusijo, s totalno, kruto in zelo obsežno vojno, ki vedno znova terja življenja naših sonarodnjakov," je po beslanski tragediji povedal Vladimir Putin. Politiko trde roke je Vladimir Putin, ki je iz politične anonimnosti vzniknil leta 1999, ko ga je Boris Jelcin imenoval za predsednika vlade, zagovarjal vse od svojega prihoda v Kremelj. Njegovo politično in zasebno življenje pred tem pa je precejšnja neznanka.

"O njegovem življenju pred prihodom na oblast se ve zelo malo razen, da je bil vseskozi v sferah KGBja in FSBja, da je deloval in služboval v tujini, zaradi tega še danes govori odlično nemško, da prihaja in santpeterburškega kroga, kjer smo ga tudi mi srečevali, takrat še kot uradnika nizkega ranga in smo bili kasneje toliko bolj presenečeni, ko je postal predsednik Rusija. To, da se o njem tako malo ve, je seveda tipično za vse ruske obveščevalce. Mogoče bomo čez 50 izvedeli kaj več, ko se bodo arhivi odprli," je še povedal strokovnjak za ruske razmere Darijan Košir.

Putinu se je v neverjetnih štirih letih uspelo povzpati do predsedniškega stolčka (foto: Reuters)
Putinu se je v neverjetnih štirih letih uspelo povzpati do predsedniškega stolčka (foto: Reuters) FOTO: Reuters

Leta 1996 se je Putin - oče dveh hčera, sicer pa dober športnik in ljubitelj živali - preselil v Moskvo. V slabih štirih letih je postal del tako imenovane Jelcinove družine. Zaradi retorike, ki so si jo Rusi že od nekdaj želeli in močnega značaja, ki ga tako zelo ljubijo, je leta 2000 z visoko podporo toda ob popolnem presenečenju zahoda postal ruski predsednik.

"Prvič v vsej zgodovini naše države, prvič v vsej ruski zgodovini, predajamo vrhovno oblast v državi na najbolj demokratičen način in enostaven način po volji naroda, v skladu z zakonom in brez orožja," je ruskemu narodu ob svoji prvi izvolitvi povedal Putin.

Bi moral ruski predsednik ponuditi svoj odstop?
Bi moral ruski predsednik ponuditi svoj odstop? FOTO: Reuters

Kljub visoki zmagi tudi v drugo pa se bo predvsem po 53-urni beslanski drami v Rusiji nekaj moralo spremeniti, so prepričani strokovnjaki. Duma je že ukazala uradno preiskavo, pokrajinsko vlado v Severni Osetiji so razpustili. Pod vedno večjim pritiskom - tako domačim kot tujim - pa je tudi ruski predsednik. Več kot očitno je namreč, da so ruske oblasti v Beslanu naredile ogromno neodpustljivih napak, meni Košir. In ker se je tudi tokrat izkazalo, da so življenja posameznikov žrtve notranjepolitičnih ciljev, Putin za krvavi razplet krivi mednarodne teroriste povezane z Al Kaido. Tako mu namreč ni treba priznati nesposobnosti Kremlja pri končanju 10-letne severnokavkaške morije.

"Tako kot ZDA niso sposobne rešit problema Iraka ali česa podobnega, kjer s vmešani tako tudi Rusija ni sposobna razrešit problema Čečenije in se skriva za to retoriko mednarodnega terorizma, ki je ta hip zelo popularna," meni Košir. "Sivi car", kot so Putina poimenovali mediji, je že napovedal reorganizacijo ruskih varnostnih sil. Toda ne glede na poteze, za katere se bo odločal v prihodnosti, nikakor ne bo mogel opravičiti surove in krvave akcije ruske vojske v Beslanu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20