Pakistansko notranje ministrstvo je ob številnih vprašanjih glede uradnega poročila o smrti opozicijske voditeljice Benazir Buto, ki ga njeni privrženci zavračajo, danes zagotovilo, da je vlada povedala resnico oziroma da je njeno poročilo točno. Obenem je sporočilo, da ne potrebujejo mednarodne pomoči pri preiskavi o atentatu na Butovo.
K mednarodni, neodvisni preiskavi smrti Butove je danes pozvala ameriška predsedniška kandidatka Hillary Clinton. Po pojasnilih ministrstva pa mednarodna skupnost ne razume razmer v tej 160-milijonski muslimanski državi.
Al kaida zanika vpletenost
Predstavnik pakistanskega vojaškega vodje Al Kaide Baitulaha Mehsude je zanikal vpletenost Al Kaide v umor nekdanje premierke in opozocijske voditeljice . "Ostro zavračam atentat. Plemenske skupnosti imajo svoje običaje. Mi ne napadamo žensk,“ je poudaril predstavnik Mehsuda.
S to izjavo so zanikali namigovanje pakistanske vlade, ki je za smrt Butove okrivila voditelja Al Kaide. Pakistanske oblasti so že v petek dejale, da so obveščevalne službe prestregle informacije, ki naj bi pokazale, da je umor na Butovo izvedla teroristična skupina Al Kaida, je poudaril pakistanski predstavnik notranjega ministrstva.
V četrtek so tako truplo ubite pakistanske vodje opozicije Benazir Buto prepeljali v njeno rodno mesto Gari Kuda Bakš, kjer so jo tudi pokopali v družinski grobnici poleg njenega očeta. Krsto Butove je na helikopter proti domačemu kraju pospremilo več tisoč njenih podpornikov, ki so kričali njeno ime in se skušali dotakniti krste.
Umrla zaradi udarca?
Buto je samomorilski napadalec ustrelil, ko je odhajala s predvolilnega shoda. Nekdanja premierka, ki je upala na nov mandat po januarskih volitvah, se je še zadnjič dvignila iz svojega avtomobila in pomahala množici v slovo, ko je neznanec nanjo streljal, nato pa se še razstrelil. Pakistanska televizija Geo TV je objavila tudi videoposnetek napada. Na njem je mogoče videti, kako na Butovo, ki iz svojega avtomobila maha privržencem, nekdo strelja.
Notranje ministrstvo je kasneje sporočilo, da je umrla zaradi udarca v strešno okno avtomobila, ko se je poskušala skloniti. Kot trdijo, v njenem telesu niso našli ne krogle ne šrapnela.
Privrženci Butove so to razlago vlade o smrti nekdanje premierke že v petek zavrnili in jo označili za laž. Tiskovna predstavnica Butove Šeri Rehman pa je danes zatrdila, da je nekdanja premierka umrla zaradi strela v glavo. Strelno rano je Rehmanova po lastnih navedbah videla, ko je umivala truplo Butove, preden so jo v petek pokopali.
Izredne razmere
Zaradi informacij vlade glede vzrokov smrti Butove, ki jih opozicija zavrača, v Pakistanu vlada napetost. Vojska je zaradi napetih razmer v provinci Sindh, kjer je večina privržencev Butove, namestila 16.000 vojakov, medtem ko so paravojaške enote v Karačiju dobile pooblastilo, da lahko streljajo. Predsednik države Pervez Mušaraf, ki ga številni krivijo za smrt priljubljene voditeljice, je zagotovil, da bodo izgrednike obravnavali ostro.
Sicer pa se je danes vsakodnevno življenje za več deset milijonov Pakistancev ustavilo. Več mest je drugi dan žalovanja za ubito opozicijsko voditeljico dejansko ostalo zaprtih, saj so bile zaprte vse trgovine, bencinske črpalke, banke in uradi. Ulice Karačija, Islamabada, Ravalpindija, Lahoreja in Pešavarja so bile večinoma prazne, je pa bilo v njih čutiti posledice nasilja, v katerem je od smrti Butove umrlo skoraj 40 ljudi. Protestiki so po državi uničili 172 bank in 18 železniških postaj, požgali so na desetine vagonov in iz zaporov izpustili najmanj sto jetnikov.
Indijska vlada je na meji s Pakistanom poostrila varnostne razmere in prekinila vse avtobusne in železniške povezave s to državo.
Zasedanje o volitvah
Pakistanska volilna komisija je za ponedeljek sklicala izredno srečanje, na katerem bo ocenila vpliv nasilja, ki po četrtkovem atentatu na Butovo pretresa državo, na parlamentarne volitve, načrtovane za 8. januar. V nasilnih protestih, v katerih je umrlo že 38 ljudi, je bilo namreč uničenih tudi devet pisarn volilnih komisij, kar ima negativne posledice za tiskanje glasovnic, usposabljanje volilnih ekip in druge predvolilne dejavnosti, je pakistanska volilna komisija zapisala v izjavi za javnost.
Ameriška vlada, za katere je Pakistan ključni zaveznik v boju proti terorizmu, je mnenja, da je izvedba volitev v skladu z načrti najpomembnejša naloga z vidika stabilnosti in demokracije v tej 160-milijonski muslimanski državi.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.