Ne, ne bomo oklestili plače premierja, ministrov ter državnih funkcionarjev. Tako hrvaška vlada na svojem Facebook profilu odgovarja na pobudo, da bi, ko je že ravno treba varčevati zaradi vse bolj prazne državne blagajne, s tem najprej začela pri sebi.
"Ko je vlada Ivice Račana leta 2000 prišla na oblast, je bila ena od njenih prvih potez znižanje poslanskih plač za 40 odstotkov. Če bi se zdaj plače poslancev še znižale, bi se morale znižati tudi drugim državnim funkcionarjev, torej premierju, ministrom, sodnikom, vrhovnemu državnemu tožilcu in njegovim namestnikom ter pomočnikom ministrov in drugih strokovnjakov, ki delajo v državni upravi, to pa bi pripeljalo do tega, da tisti najbolj strokovni odidejo v gospodarstvo, država pa bo ostala brez sposobnih strokovnjakov," so po poročanju 24sata še zapisali na spletnem socialnem omrežju.
Argument o nesposobnih smo poslušali tudi v Sloveniji
Taisti argument, da bi bili ob bornem znesku v politiki nesposobneži, smo sicer večkrat slišali tudi v Sloveniji. Pred zadnjimi volitvami predvsem v zvezi z ukinitvijo poslanskih nadomestil za politike, ki po volitvah ostanejo pred zaprtimi vrati parlamenta ali ministrstva.
Politologi so na primer prepričani, da imamo v politiki že zdaj ne nujno najboljše kadre, brez nadomestil pa bi bili še slabši. Večina ministrov namreč ne more računati na ponovitev mandata, po štirih letih premora pa na svojem področju ti ljudje niso več konkurenčni. Z odhodom v politiko torej tvegajo svojo kariero, na to pa bi bilo brez nadomestila pripravljenih še manj ljudi kot zdaj. Zato si torej zaslužijo dobro plačo in še nadomestilo.
KOMENTARJI (183)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.