Vse, ki kakor koli ogrozijo koralne grebene, čakajo na Havajih visoke kazni. 400 tisoč dolarjev so zaračunali agenciji Maui, specializirani za potapljaške izlete. Njena barka je namreč potonila nad grebenom in poškodovala 1200 kolonij koral, ki se bodo obnavljale kar 80 let. Globoko v žep bodo segli tudi njihovi konkurenti, saj so na koralni greben vrgli sidro. Honolulu se pripravlja na tožbo proti ameriški mornarici, saj je njihova vojaška ladja februarja nasedla v bližini Pearl Harborja. Za obnovo več kot 5000 poškodovanih kolonij koral je sicer vojska doslej namenila že sedem milijonov evrov.
"Ljudje bodo morali biti bolj pazljivi. Če bodo še naprej uničevali koralne grebene, bomo ostali brez njih. Ukrepati moramo odločno ali pa bo prepozno," je dejala Laura Thielen, vodja odbora za okolje in naravne vire, ki določa višino kazni.
Havaji imajo kar 84 odstotkov ameriških koralnih grebenov. Ti so odločnega pomena za tamkajšnje krhko naravno ravnovesje, med neurji delujejo kot ščit za obalo, zaslužek pa dajejo tudi najpomembnejši industriji na otočju – turizmu.
Zgledu Havajev zdaj sledi tudi Florida. Julija so uvedli zakon, po katerem lahko tistim, ki poškodujejo ali uničijo korale, takoj predpišejo do 250 tisoč dolarjev globe. Višje kazni pa morajo iztožiti na sodišču.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.