V Istanbulu hitijo z gradnjo novega letališča, ki bo, ko bo povsem zgrajeno leta 2030, največje letališče na svetu. Gradnja prve faze naj bi se zaključila konec oktobra, saj so slavnostno otvoritev napovedali za 29. oktobra, ko v Turčiji praznujejo dan republike. Letališče pa naj bi začelo vsakodnevno obratovati od 1. novembra.
Pritiski na delavce, da končajo v roku, so zato iz dneva v dan večji, razmere na gradbiščih pa se slabšajo. V petek je zato izbruhnila stavka, na tisoče delavcev je protestiralo zaradi izjemno slabih pogojev dela. Povod za množične proteste delavcev je bila prometna nesreča dveh delavskih avtobusov, v kateri je bilo poškodovanih 17 delavcev. Delavci so med protestom letališče označili za "pokopališče".
Od začetka gradnje letališča leta 2015 je namreč umrlo že 27 delavcev. Takšna je uradna številka, ki jo je sporočilo ministrstvo za delo. V javnosti pa krožijo drugi podatki – na gradbišču in na poti do oziroma z gradbišča naj bi umrlo tudi do 400 delavcev. Poleg smrti pa delavci opozarjajo tudi na številne delovne poškodbe, ki od vsega začetka spremljajo gradnjo. Nekatere družine naj bi ob smrti delavcev prejele denarne odškodnine v zameno za molk, je poročal turški levo-sredinski časopis Cumhuriyet.
Policija je protestnike pregnala, pri tem pa je uporabila tudi solzivec. Še isto noč so po poročanju delavskih sindikatov policisti vdrli v prostore, kjer so nastanjeni delavci, pri tem so razbijali vrata in odpeljali več sto delavcev. Skupaj naj bi jih v minulih dneh prijeli okoli 500. Večino so nato izpustili, za več deset delavcev pa je turško sodišče odredilo pripor. Protestnike so označili za izgrednike, ki so "uničevali javno lastnino", "kršili zakone o zbiranju in protestih", "se upirajo policiji" in "kršijo svobodo do dela".
Nastanjeni v bivalnih zabojnikih, postelje polne stenic
Po policijskem poskusu, da zatrejo protestnike, so delavci podali tudi seznam zahtev. Med drugim zahtevajo boljše varnostne ukrepe, več delavskih avtobusov in boljše življenjske pogoje za delavce. Delavci namreč živijo v bivalnih zabojnikih, postelje naj bi bile polne stenic, v majhnih sobah pa je nastanjenih tudi po pet delavcev. Poleg tega zahtevajo tudi poplačilo vseh plač za nazaj in bolj življenjski delovnik. Nekateri delavci naj bi namreč delali tudi po 16 ur na dan.
Sindikati sicer na nevzdržne razmere na gradbišču in slabe življenjske pogoje za delavce opozarjajo že dalj časa, vendar pa so bili zaradi izrednih razmer, ki jih je turški predsednik Recep Tayyip Erdogan uvedel po spodletelem vojaškem puču, protesti in množična zborovanja prepovedani.
Upravitelj letališča IGA (Istanbul New Airport) je sporočil, da se je direktor družbe Kadri Samsunlu že sestal s predstavniki sindikata in prisluhnil njihovim težavam. Ozgur Karabulut, generalni predsednik sindikata Dev Yapi-Is, pa pravi, da so delavci dobili le ustna zagotovila, zahtevajo pa, da se podjetje tudi pisno zaveže, da bodo izboljšali razmere za delavce.

Delavci zdaj delajo pod nadzorom policistov
Na gradbišču je vse od protestov prisotna policija, ki je postavila blokade. S tem želijo preprečiti, da bi kdorkoli razen delavcev lahko prišel na gradbišče. Delavce so namreč želeli obiskati novinarji in nekateri opozicijski politiki in se prepričati o delovnih razmerah, vendar jim dostopa do njih niso dovolili. Delavci pravijo, da se je letališče spremenilo v "suženjsko taborišče" in da so prisiljeni delati pod budnim očesom policistov. Če se večja skupina delavcev zbere, pa čeprav le zato, da poklepetajo, pa jih takoj aretirajo, pišejo nekateri turški mediji.
Erdoganovi privrženci pa so začeli kampanjo proti delavcem. Trdijo, da so nekateri delavci plačani za to, da "ščuvajo" druge delavce. Gredo celo tako daleč, da te delavce povezujejo s terorističnimi organizacijami.
V Ankari in Istanbulu so se v podporo delavcem zbrali protestniki, a je tudi njih pregnala policija. Proteste spremlja geslo "Nismo sužnji" (turško #KoleDegiliz).

Megalomanski projekt
Vstaja na letališču je prvi večji delavski upor v Turčiji odkar je Erdogan postal predsednik republike in si tako še utrdil položaj v državi.
Novo letališče je eno od njegovih številnih megalomanskih gradbenih projektov. Letališče naj bi povezali tudi s podzemno železnico, mostovi in pristanišči. Številne projekte so sicer začasno ustavili zaradi krčenja turškega gospodarstva in padca lire.
To bo že trejte letališče v Istanbulu. Po odprtju novega letališča bodo sicer letališče Atatürk zaprli. Ko bo povsem dokončano (leta 2030), bo novo letališče imelo šest letalskih pist, pričakujejo pa, da bo sprejelo okoli 150 milijonov potnikov na leto. Za primerjavo: Atatürk je lani naštel več kot 63 milijonov potnikov. Gradnja projekta je ocenjena na okoli sedem milijard evrov, celotna investicija pa naj bi stala približno 32 milijard evrov.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.