Predsedniki vlad Poljske, Češke, Madžarske in Slovaške so obenem napovedali, da bodo skušali prepričati druge države, da ne bi prišlo do drobljenja schengenskega območja na "mini schengne" in da bi hkrati zagotovili učinkovit nadzor in zaščito zunanje meje, je po srečanju povedal češki premier Bohuslav Sobotka.
Kot je po poročanju slovaške tiskovne agencije Tasr danes v Pragi izpostavil madžarski premier Viktor Orban, je schengen treba ohraniti skupaj, ne le zaradi prostega gibanja oseb v njem, ampak tudi prostega pretoka blaga in storitev.
V EU so v zadnjem času vse glasnejša ugibanja, da se obetajo schengnu spričo pritiska beguncev določene spremembe – od tega, da naj bi manjša skupina držav oblikovala t. i. mini schengen, pa do tega, da naj bi iz schengna začasno izključili Grčijo, ker ni sposobna bolje zaščititi svoje meje s Turčijo kot zunanje schengenske meje.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.