Lani novembra so na kmetijah na zahodu Evrope med živalmi zabeležili izbruh nove bolezni. Gre za virus Schmallenberg, poimenovan po nemškem mestu, kjer so ga prvič zabeležili. Znanstveniki zdaj opozarjajo, da bi se virus lahko s prihodom poletja in insekti začel širiti.
Po podatkih Veterinarske uprave RS (Vurs) se je virus do sredine januarja razširil že na precejšnje območje severozahodne Evrope. O kliničnih znakih bolezni pri prežvekovalcih (govedo, ovce, koze) so poročali iz Nemčije, Belgije in Francije, virus pa je bil potrjen pri govedu v Nemčiji ter drobnici na Nizozemskem, Belgiji in Nemčiji. Na Vursu dodajajo, da so nekatere države članice že uvedle obvezno prijavo bolezni.
Za kakšen virus gre?
Kot razlagajo na Vursu, se virus Schmallenberg kaže predvsem v rojstvu deformiranih telet in jagnjet. Povzroča tudi hude driske, mrzlico in upad mlečnosti pri govedu.
Nov virus pripada družini Orthobunyaviridae in je soroden z Akabane virusom. Akabane virus je razširjen predvsem pri prežvekovalcih na Japonskem, Avstraliji in v Afriki, razlagajo na Vursu. Ana Afonso iz Evropske agencije za varno hrano pravi, da je dobra stvar virusa Akabane, da živali, ki za virusom zbolijo, nanj postanejo imune. "Torej, ko enkrat virus imaš, si zaščiten," razlaga Afonsova. Podobno naj bi deloval tudi virus Schmallenberg.
Virus velika neznanka
Na Vursu pa opozarjajo, da je Schmallenberg virus velika neznanka, čeprav je bolezen, ki jo povzroča, zelo podobna tistim, ki jih povzročajo drugi sorodni Orthobunyvirusi. "Postavljajo se vprašanja o značilnostih virusa, njegovem vnosu v Evropo in nadaljnjem širjenju. Raziskave otežuje tudi dejstvo, da so klinični znaki bolezni, ki se kažejo sedaj, najverjetneje posledica okužbe izpred več mesecev," razlagajo na Vursu.

Čeprav je pozitivno to, da je enkrat okuženo območje nato varno pred virusom, pa problem nastane na obrobju okuženega območja, saj se virus lahko širi. "Zaenkrat še ne moramo narediti veliko, da bi preprečili širjenje virusa," pravi Alberto Laddomada, ki vodi enoto za zdravje živali v evropski komisiji.
Države, ki mejijo na že okužena območja, so Avstrija, Švica, Poljska in Češka, a znanstveniki pravijo, da je prezgodaj, da bi lahko rekli, kako daleč se bo Schmallenberg širil. "Ni možno zagotoviti, da se drugje ne širi, a uradno smo ga zabeležili le v Evropi," je dejal direktor Svetovne organizacije za zdravje živali (OIE) Bernard Vallat.
Kaj virus pomeni za ljudi?
Na Vursu pa dodajajo, da je Evropski center za preprečevanje in nadzor bolezni (ECDC) preučil tudi tveganje, ki ga Schmallenberg virus predstavlja za zdravje ljudi. "Glede na razpoložljive informacije so strokovnjaki zaključili, da prenosa Schmallenberg virusa na ljudi ne morejo izključiti, je pa zelo malo verjetno," pravijo na Vursu.
Ob tem dodajajo, da problematika s pojavom Schmallenberg virusa še enkrat dokazuje, da moramo biti pozorni na vnos oziroma pojav novih bolezni, ki jih do sedaj na območju EU še ni bilo.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.