
Nove domnevne primere ptičje gripe so našli v neki vasi, 100 kilometrov od Bukarešte. Strokovnjaki se zato bojijo, da se smrtonosni virus H5N1 širi proti romunski prestolnici.
Od oktobra so primere ptičje gripe odkrili že v devetnajstih vaseh v delti Donave, ki je od prestolnice oddaljena okoli 300 kilometrov, tokrat pa naj bi virus prvič odkrili bližje Bukarešti. Doslej se bolezen v večjih romunskih mestih ni pojavila.
Romunske oblasti pa so še enkrat pozvale svojo južno sosedo Bolgarijo, naj se pripravi na morebiten izbruh bolezni. Ptice selivke, ki veljajo za glavne prenašalke virusa, namreč potujejo proti tej državi.
Smrtonosni virus se širi po Ukrajini

Nevarni virus ptičje gripe H5N1 se je še razširil po polotoku Krim, okuženih je kar 15 vasi, so je sporočilo ukrajinsko ministrstvo za izredne razmere. To so pokazali testi, ki so jih opravili v ruskem referenčnem laboratoriju, še vedno pa čakajo na rezultate analiz iz Velike Britanije.
Ministrstvo je še dodalo, da so od začetka meseca nenaden pogin ptic sicer zabeležili v 27 vaseh na polotoku, da bi širjenje virusa ustavili, pa so pobili že 60 tisoč glav perutnine. Prebivalci sicer trdijo, da so živali obolevale že septembra, a takrat veterinarski inšpektorji niso ukrepali.
Indonezijec podlegel bolezni

39-letni Indonezijec je umrl za ptičjo gripo, so pokazali prvi testi. To je sporočil tamkajšnji minister za zdravje, ki je dodal, da še čakajo na potrditev iz hongkonškega laboratorija.
Moški je živel v južnem delu Džakarte, predstavnica Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), pa je že zatrdila, da gre za izoliran primer in da bolezen ne ogroža večmilijonske indonezijske prestolnice.
Od konca leta 2003 je ptičja gripa v Aziji zahtevala 71 življenj. Strokonjaki se bojijo, da bo virus te bolezni mutiral in se začel hitro širiti med prebivalstvom. V tem primeru bi lahko umrlo več milijonov ljudi, napovedujejo, dodajajo pa, da možnosti, da se bo to res zgodilo, niso velike.