46-letna Kay Longstaff je v noči s sobote na nedeljo z višine 20 metrov padla v morje, kjer je čudežno preživela kar deset ur, preden jo je rešila posadka hrvaške mornarice. Preiskava dogodka še poteka in čeprav uradni izsledki še niso znani, se neuradno pojavlja veliko teorij, da ni šlo za nesrečen padec, pač pa za poskus samomora.
Kayjeva je policistom sicer povedala, da je padla z ladje. "Rekla je, da je bila pijana in čustvena, da je sedela na robu ladje in padla, ker se je ta zibala, kar pa se ne sklada z ugotovitvami preiskovalcev. Ti so s pomočjo posnetkov in po pogovoru s posadko ter ostalimi potniki zaključili, da je poskušala storiti samomor," je za Jutarnji list dejal neimenovan vir.
Po njegovih besedah je ženska pol ure pred padcem v vodo popila pet "močnih alkoholnih pijač" in se po hudem sporu razšla s svojim partnerjem Craigom Raymentom, ki je prav tistega večera praznoval rojstni dan. Pred skokom je odložila svojo torbico z dokumenti in vozovnico, zaradi česar so potniki sploh posumili, da je pogrešana.

Za 24 ur na psihiatrijo
Čeprav Longstaffova ob rešitvi ni imela vidnih poškodb, so jo odpeljali v puljsko bolnišnico, zatem pa so jo za 24 ur premestili na zaprt oddelek psihiatrije. Ker so jo nenehoma oblegali mediji, je v ponedeljek popoldne skozi zadnji vhod zapustila bolnišnico in odpotovala v Benetke, od tam pa domov.
"Veliko pove že dejstvo, da so jo sprva odpeljali na nujni oddelek puljske bonišnice, ko pa so ugotovili, da je alkoholizirana, in je morda celo skočila sama, so jo premestili na zaprti oddelek psihiatrije na drugi strani mesta," je še pojasnil vir.
Da Kay preživlja težke čase, zaradi česar se je tudi odpravila na križarjenje, je za britanske medije povedal tudi njen oče Ron Longstaff. 76-letni upokojeni policist je pojasnil, da je njegova hči pred kratkim prestala težko operacijo, vse od najstniških let pa poskuša preboleti smrt mame, ki je umrla zaradi raka.
Kdo bo plačal stroške reševanja?
Posadka na čolnu, ki je žensko rešila, je povedala, da jim je pojasnila, da dela kot stevardesa pri zasebnem letalskem prevozniku, in da živi v Malagi. Tri tedne je bila na počitnicah, dan, ko je padla, pa je bil njen zadnji, saj bi se naslednjega dne morala preko Benetk vrniti domov. Kmalu zatem, ko je dodobra prišla k sebi, jo je zgrabila panika in začela jih je spraševati, kdo bo kril stroške reševalne akcije. Poročnik Lovro Orešković ji je odgovoril, naj ne skrbi za to.
A vprašanje je na mestu. Za zdaj je znano le, da bo bolnišnične stroške krila zavarovalnica. Reševanje v primeru pomorskih nesreč se financira iz državnega proračuna, razen, če se izkaže, da je šlo za kaznivo dejanje, torej v primeru, če bi Kay nekdo porinil z ladje. V tem primeru mora stroške plačati obtoženec, če se mu krivda seveda dokaže na sodišču.
In ne samo, da poskus samomora ni kaznivo dejanje, primer je specifičen tudi zato, ker je Britanka padla z ladje na tujem ozemlju. V celoten primer je namreč vključenih kar sedem držav – gre za britansko državljanko, ki živi v Španiji, padla je z ladje v ameriško-bermudskem lastništvu, ki je plula pod zastavo Bahamov, na hrvaškem ozemlju, v vse skupaj pa je bila vključena tudi Italija oz. njen nacionalni center za usklajevanje iskanja in reševanja na morju, Italija pa je bila tudi končna destinacija potovanja.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.