Kitajske oblasti so aretirale šest ljudi in zaprle več vinskih kleti, potem ko so v vinu odkrili kemične dodatke. Škandal s kemikalijami v vinu je izbruhnil v okrožju Changli v provinci Hebei, ki velja za "kitajski Bordeaux". Gre za zadnjega v vrsti preplahov glede varnosti prehrane na Kitajskem.
Kitajska televizija je tako razkrila, da so v vinskih kleteh vinu dodajali sladko vodo, barvila in umetne arome. Po mnenju strokovnjaka za vinarstvo Huang Weidonga bi lahko dodatki povzročili težave v srčno-žilnem sistemu in glavobole, prav tako pa bi lahko bili karcinogeni, je poročal časnik Global Times.
Oblasti so zaprle skoraj 30 vinskih kleti in zamrznile račune podjetij, na katerih je bilo skoraj pol milijona dolarjev. Zasegle so tudi več kot 5000 zabojev vina. Za zdaj ni jasno, koliko oporečnega vina je bilo na prodajnih policah, so ga pa prodajalci že začeli odstranjevati.
Škandal je izbruhnil prav pred novim letom in pred prihajajočim kitajskim novim letom, ko se prodaja alkohola običajno poveča. Kitajska vlada se sicer v zadnjem času sooča z vedno večjim pritiskom domače javnosti in tujine, naj izboljša standarde prehranske varnosti in varnosti zdravil.
Pritisk se na Peking krepi vse od leta 2008, ko je zaradi mleka v prahu, ki mu je proizvajalec dodajal industrijsko kemikalijo melamin, umrlo šest otrok, okoli 300.000 pa jih je zbolelo.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.