Ta oblika države in oblasti, ki visi na steni v Budimpešti je dokončno nehala obstajati leta 1920. S podpisom trianonske mirovne pogodbe 4. junija 1920 je namreč država "izgubila" dve tretjini ozemlja, kjer so večinoma živeli drugi narodi. Na izgubo ozemlja v svojih govorih velikokrat spomni tudi Orban. Zgodovinska dejstva o samoodločbi narodov, pravicah, ki so si jih določeni želeli izboriti znotraj Avstro-Ogrske oblasti, pa nekaterim politikom danes očitno ni pomembno.
'Odvzeli so nam dve tretjini države'
Pisarna za mednarodno komunikacijo kabineta Viktorja Orbana je na svojem uradnem računu na družbenem omrežju Twitter ob prazniku nacionalne povezanosti, ki ga obeležujejo 4. junija, objavila zemljevid velike Madžarske, zraven njega pa pripisala: "Odvzeto nam je bilo dve tretjini države." Takratna objava je sprožila številne odzive v Sloveniji, premier Marjan Šarec je med drugim dejal, da je to "nož v srce Slovenije."
Trianonsko mirovno pogodbo so po koncu prve svetovne vojne pred skoraj 100 leti podpisali v Versaillesu. Z njo so največ ozemlja po razpadu Avstro-Ogrske pridobile Romunija, Češkoslovaška in Kraljevina Srbov, Hrvatov in Slovencev. Med drugim se je Prekmurje po pogodbi združilo z matično domovino.
KOMENTARJI (330)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.