Madžarski premier Viktor Orban je po skoraj vseh preštetih glasovnicah slavil zmago svoje desničarske koalicije. Zaradi navala na voliščih so morali na včerajšnjih parlamentarnih volitvah na Madžarskem podaljšati delovni čas in ljudem, ki so ob 19. uri še čakali, da pridejo na vrsto, omogočiti, da oddajo svoj glas. Kolone naj bi bile ponekod dolge tudi več kot kilometer.
Trikratni madžarski premier bo v novem mandatu na čelu vlade z dvotretjinsko oziroma tako imenovano supervečino. Po prvih podatkih bo imela njegova Fidesz skupaj s Krščansko demokratsko ljudsko stranko kar 133 od skupno 199 sedežev v parlamentu.
V kratkem nagovoru svojim privržencem je Orban dejal, da je bila zmaga odločna: "Ustvarili smo priložnost, da zaščitimo Madžarsko. Za nami je velika bitka. Odločno smo zmagali," je povedal in dodal, da je visoka volilna udeležba odpravila vse dvome.
Boljše rezultate so si prav zaradi rekordno visoke volilne udeležbe, ta je bila po podatkih nacionalnega volilnega urada skoraj 70-odstotna (69,26), obetale opozicijske stranke. Udeležba je bila namreč kar sedem odstotnih točk višja kot na volitvah leta 2014. A je bil po skoraj vseh preštetih glasovnicah rezultat naslednji: nacionalistična stranka Jobbik je na drugem mestu z 20 odstotki glasov, socialisti pa na tretjem z 12 odstotki, LMP, glavna madžarska glavna zelena stranka, je na četrtem mestu s sedmimi odstotki.
Čestitke ob odličnem rezultatu
Orbanu so ob zmagi že čestitali številni evropski politiki, med njimi predsednik SDS Janez Janša, nizozemski skrajni desničar Geert Wilders, vodja francoske skrajno desne Nacionalne fronte Marine Le Pen in srbski predsednik Aleksandar Vučić.
"Za Madžarsko, Evropo in ves svobodni svet," je Orbanu v čestitki na družbenem omrežju zapisal Janša.
Le Penova je v čestitki Orbanu poudarila, da so volivci znova zavrnili "spremembo vrednot in množično priseljevanje, kar spodbuja Evropska unija".
Wilders je pozdravil "odličen rezultat", srbski predsednik Vučić pa je zapisal: "Madžarski volivci so znova izbrali pravega vodjo, ki je pokazal, da je posvečen delu in odločen, da jim zagotovi mirno in obetavno prihodnost."
Za tretjo zaporedno zmago na volitvah je Orbanu čestital tudi vodja avstrijskih svobodnjakov Heinz-Christian Strache. Ponovna zmaga Orbana je po njegovem tudi dobra za prijateljske odnose med Avstrijo in Madžarsko.
"Madžarski volivci so znova izbrali pravega vodjo, ki je pokazal, da je posvečen delu in odločen, da jim zagotovi mirno in obetavno prihodnost," pa je v svoji čestitki Orbanu izpostavil srbski predsednik Aleksandar Vučić.
Čestitkam se je danes pridružila tudi največja politična skupina v Evropskem parlamentu, Evropska ljudska stranka, v kateri je tudi Fidesz. "Rad bi sodeloval z vami pri iskanju skupnih rešitev za evropske izzive," je v čestitki Orbanu in njegovi stranki na Twitterju še zapisal vodja EPP, Nemec Manfred Weber.
Češki premier Andrej Babiš, ki opravlja tekoče posle, je danes tvitnil, da je Orbanova zmaga prepričljiva. Vodja češke populistične stranke Ano, ki je čestital tudi v madžarščini, je še zapisal, da se veseli nadaljnjega sodelovanja z Orbanom v okviru višegrajske skupine, na dvostranski ravni in v EU.
"Pot do reform ni nikoli lahka," je v čestitki madžarskemu kolegu tvitnil poljski premier Mateusz Morawiecki. Ob tem je dodal, da podpora večine družbe kaže, da se je vredno truditi. "Želim vam uspeh za Madžarsko in Evropo," je še zapisal Morawiecki iz poljske vladajoče stranke Zakon in pravičnost (PiS), tesno povezane z Orbanom.
Poraženci ponudili odstop
Predsednik Jobbika Gabor Vona je zaradi poraza odstopil. "Cilj Jobbika - zmaga na volitvah in spremembe v vladi - ni bil dosežen," je poudaril ob odstopu. V luči slabega rezultata pa je odstop ponudil tudi sopredsedujoči LMP Akos Hadhazy, ki pa, kot je dejal, ne bo vrnil poslanskega mandata.
Odstop je prav tako ponudilo predsedstvo socialdemokratov. Njihov vodja Gyula Molnar je dejal, da je stranka ugotovila, da je to volja volivcev ter da se čuti odgovornega za izid volitev.
Orban je v predvolilni kampanji volivce nagovarjal predvsem z begunsko problematiko in obljubami, da bo "Madžarsko ohranil madžarsko". "Te volitve so pokazale, da je bila begunska problematika as Fidesza. V trenutnih razmerah na Madžarskem migracije prevladajo nad vsemi ostalimi vprašanji, od korupcije do zdravstva," je ocenil politični analitik Andras Biro-Nagy.
Bruselj Orbanu ob zmagi: Obramba skupnih vrednot naloga vseh
Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker bo pisno čestital Orbanu za jasno zmago njegove stranke na nedeljskih volitvah, v torek pa ga bo tudi poklical. V Bruslju se nadejajo sodelovanja z novo madžarsko vlado glede skupnih izzivov in izpostavljajo, da je obramba skupnih vrednot naloga vseh članic, brez izjeme.
Juncker bo Orbana v torek poklical, da se pogovorita o vprašanjih v skupnem interesu; v komisiji se veselijo sodelovanja z novo madžarsko vlado glede številnih skupnih izzivov v prihodnjih mesecih, je povedal glavni govorec komisije Margaritis Schinas.
Odnos med Brusljem in Budimpešto je težaven. Komisija je v minulih letih ukrepala proti Madžarski zaradi spornih potez na različnih področjih, na primer v povezavi z medijsko zakonodajo in neodvisnostjo centralne banke.
Trenutno so v ospredju nesoglasja na področju migracij. Madžarska namreč poleg Poljske in Češke odločno nasprotuje begunskim kvotam, zaradi česar je komisija lani decembra trojico napotila na Sodišče EU.
"EU je unija demokracije in vrednot. Juncker in komisija menita, da je obramba teh vrednot in načel skupna naloga vseh članic, brez izjeme," je še poudaril Schinas v odzivu na medijske komentarje v povezavi z nesoglasji med Orbanom in Brusljem.
V drugi največji politični skupini v Evropskem parlamentu, skupini socialdemokratov (S&D), pa največji EPP očitajo, da je soodgovorna za takšen izid "strahu in sovraštva" na Madžarskem.
Novi vodja S&D Udo Bullman očita EPP, kamor sicer sodita tudi Juncker in nemška kanclerka Angela Merkel, da jim gre zgolj za ohranjanje oblasti in da se ni nikoli resno soočila z Orbanovimi skrajno desnimi odkloni.
V Bolgariji, ki v prvi polovici leta predseduje Svetu EU, pa računajo na podporo in sodelovanje Budimpešte. Evropa bolj kot kdaj koli potrebuje dialog in enotnost, je ob čestitki Orbanu poudaril bolgarski premier Bojko Borisov.
Orbanu je za zmago na volitvah čestital tudi predsednik Evropskega sveta Donald Tusk. V čestitki je izrazil pričakovanje, da bo Orban v novem premierskem mandatu odigral konstruktivno vlogo pri ohranjanju enotnosti znotraj EU.
Zagovornica slovenske manjšine pričakuje pomoč nove vlade pri uresničevanju načrtov
Zagovornica slovenske narodnosti v madžarskem parlamentu Erika Köles Kiss meni, da bo nova madžarska vlada, ki jo bo še naprej vodil Orban, manjšini v pomoč pri uresničevanju njenih načrtov. Kot je še ocenila, je Orbanova vlada v zadnjih osmih letih marsikaj naredila za manjšine oz. narodnosti na Madžarskem.
Erika Köles Kiss, ki je bila za zagovornico v madžarskem parlamentu na nedeljskih volitvah izvoljena kot nosilka liste slovenske narodne skupnosti, je še menila, da lahko slovenska manjšina na Madžarskem ob nadaljevanju dosedanjega odnosa Orbanove vlade do manjšine nadaljuje prizadevanja za gospodarsko okrepitev.
Napovedala je še, da si bo ko zagovornica manjšine prizadevala zagotoviti možnosti za mlade, da bodo ostali doma v slovenskem Porabju in bodo sodelovali tudi na narodnostnem področju. "To lahko uspe, če bodo imeli podporo vlade," je prepričana.
Na položaju, na katerega je bila prvič izvoljena leta 2014, se bo po napovedih v sedanjem mandatu trudila doseči tudi druge cilje, kot je razvoj cestne infrastrukture, ki je zdaj v slabem stanju, in čiščenje odpadnih voda v Porabju.
Prizadevala si bo tudi za ohranitev vsega, kar je manjšina dosegla doslej, torej zagotovljenega delovanja dvojezičnih šol ter vzdrževanje vseh ustanov manjšine. Želela bi še večjo pomoč za civilno družbo ter medije, razširila različne kulturne dejavnosti in prispevala k temu, da bi bilo slovensko Porabje bolj zanimivo za turiste, je dejala.
Kot je izpostavila Erika Köles Kiss, so Slovenci najmanjša od 13 priznanih narodnosti na Madžarskem, zato potrebujejo tudi pomoč države. Za zdaj v Budimpešti imajo posluh za slovensko manjšino, med drugim ima ta narodnost svojo zagovornico v parlamentu, dobiva tudi finančno podporo.
Poudarila je tudi, da so na političnem področju pomembni dobri odnosi med Slovenijo in Madžarsko. Če sta državi v dobrih političnih in gospodarskih odnosih, to koristi tako slovenski manjšini na Madžarskem kot madžarski v Sloveniji, je prepričana.
Sama je sicer pričakovala zmago Fidesza, ni pa pričakovala, da bo ta stranka osvojila dvotretjinsko večino v parlamentu. Tudi ni pričakovala tako visoke volilne udeležbe. "To je bilo zame pozitivno presenečenje," je dejala.
Glede politike madžarske vlade pa pričakuje, da se bodo nadaljevali začeti procesi. Ob tem je povedala, da so na Madžarskem mnenja glede zmage z dvotretjinsko večino deljena, saj če ni opozicijskih sil, lahko pride do nekaterih sprememb.
Opazovalci Ovseja kritični do enakopravnosti na volitvah na Madžarskem
Stranka Fidesz je spodkopala demokratične mehanizme, da bi si pridobila prednost na parlamentarnih volitvah, je ocenila mednarodna opazovalna misija Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse). Stranke niso nastopale na enakih osnovah, so opozorili.
"Vztrajno prepletanje med državnimi sredstvi in financami stranke je spodkopalo možnosti za druge stranke, da bi na volitvah nastopale na enakopravni ravni," so dan po parlamentarnih volitvah na Madžarskem, na katerih si je Orban zagotovil tretji zaporedni mandat, ocenili v Ovsejevem Uradu za demokratične institucije in človekove pravice (ODIHR).
Neenakopravnost je krepilo tudi "prekomerno oglaševanje sporočil vladajoče koalicije, ki ga je financirala vlada", so še ocenili mednarodni opazovalci.
Čeprav so dali volivcem vtis, da imajo na volitvah širok nabor politične izbire, so "ustrahovalna in ksenofobična retorika, medijska pristranskost in netransparentno financiranje kampanje skrčili prostor prave politične razprave" in preprečili "dobro informirano izbiro", so ocenili.
Čeprav je bila medijska obravnava ekstenzivna, so bili mediji "močno polarizirani, z malo kritične analize". Mediji v lasti države so bili jasno na strani vladajoče koalicije, medtem ko so se tudi posamezni komercialni mediji jasno postavili bodisi na stran vladajoče koalicije bodisi opozicije.
Izjema so bili morda internetni mediji, ki so ponujali platformo za "pluralistično razpravo, usmerjeno k vsebinskim vprašanjem," so še ocenili opazovalci ODIHR.
KOMENTARJI (627)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.