Ruska letala so danes drugi dan obstreljevala cilje v Siriji. Kdo je tarča, ni jasno. Moskva trdi, da napadajo samo položaje skrajne skupine Islamska država (IS). Sirski uporniki in ZDA pa vztrajajo, da so tarče nasprotniki režima sirskega predsednika Bašarja al Asada.
Ruska letala naj bi med drugim zadela strateško mesto Jisr al Shughour, ki je pod nadzorom skrajne islamistične Fronte al Nusra, ki je povezana s teroristično mrežo Al Kaida. Obstreljujejo pa tudi provinci Homs in Hama.
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je že v sredo zvečer ob robu 70. zasedanja Generalne skupščine ZN v New Yorku v pogovoru z ameriškim kolegom Johnom Kerryjem poudaril, da so neutemeljene govorice, da tarča ruskih zračnih napadov niso bili položaji IS. To je ponovil tudi danes. Vztrajal je, da so napadi "kirurško natančni", usmerjeni zgolj proti "terorističnim skupinam" in da niso terjali civilnih žrtev. Kot je še dodal, so Američane že pozvali, naj predložijo dokaze o nasprotnem, če jih imajo.
Podobno so sporočili z ruskega obrambnega ministrstva. Kot so pojasnili, so ruska letala v sredo izvedla 20 napadov in uničila osem ciljev IS, med njimi tudi eno od njihovih poveljstev. Uničili so tudi njihova skladišča streliva, orožja in vojaških materialov.
Sirska vojska pa je medtem sporočila, da se bo skupaj z zavezniki ruskim zračnim napadom v prihodnjih dneh pridružila s kopensko operacijo. V Sirijo je že prispelo več sto oboroženih pripadnikov iranskih sil. Iz Bele hiše pa so sporočili, da bi prisotnost iranskih sil pomenila poglobitev konflikta.
More cities in #Homs province come under intense bombardment. Absolute calm in #ISIS land. https://t.co/EtttQ1xDNv pic.twitter.com/5cY7sqyTGZ
— Julian Röpcke (@JulianRoepcke) September 30, 2015
Po podatkih ministrstva, ki je objavilo tudi zgornji posnetek napadov, na katerem je videti, kako so letala zadela tri kraje, so v napadih uničili tudi skladišča streliva, orožja in vojaških materialov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Sirska državna televizija je pred tem potrdila, da so ruska letala izvedla napade v provincah Hama na severozahodu in Homs v osrednjem delu države, sirska vojska pa je izvedla napade v regiji Latakija.
V ruski operaciji v Siriji sodeluje več kot 50 vojaških letal
Rusija je danes poslala več kot 50 vojaških letal in helikopterjev, pa tudi marince, padalce in pripadnike specialnih enot v Sirijo, je sporočilo rusko obrambno ministrstvo. To je prvič, da je Moskva uradno pojasnila obseg svoje vojaške prisotnosti v Siriji v pristanišču Tartus, kjer ima ruska vojska logistiko, in predvsem na letališču blizu Latakije, kjer si je zgradila vojaško oporišče, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
General Igor Konašenkov, tiskovni predstavnik obrambnega ministrstva, je dodal, da omenjenih več kot 50 letal in helikopterjev izvaja napade na položaje Islamske države.
Ni pojasnil, za katere tipe letal gre. Ameriški viri so za francosko tiskovno agencijo AFP povedali, da gre za štiri bombnike Su-34, 12 bombnikov Su-25, 12 bombnikov SU-24, štiri lovce Su-30 in okoli 20 helikopterjev.
Marinci, padalci in specialci so namenjeni za zaščito ruskih vojaških objektov. Kot je še povedal Konašenkov, so za zavarovanje Tartusa in letalskega oporišča blizu Latakije poslali taktični pehotni bataljon marincev.
Kot navaja AFP imajo ruski bataljoni praviloma najmanj 500 vojakov. Ruski mediji sicer navajajo, da naj bi bilo v Siriji najmanj 1700 ruskih vojakov.
Predvidene so tudi rotacije s specialnimi enotami črnomorske flote in padalci, je še sporočilo obrambno ministrstvo.
Visoki uradnik obrambnega ministrstva Ilja Rogašev je medtem za rusko tiskovno agencijo Ria Novosti danes dejal, da je Rusija pripravljena razmisliti o razširitvi letalskih napadov tudi v Irak, če bo za to zaprosil Bagdad oziroma če bo to določala resolucija VS ZN na podlagi volje iraške vlade. Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je danes to že zanikal. "Ne načrtujemo razširitve letalskih napadov v Irak," je dejal na novinarski konferenci na sedežu ZN v New Yorku. Poudaril je, da jih Bagdad k temu ni povabil, da pa imajo skupaj s Sirijo veliko informacij o IS in njegovih operacijah, kar je lahko koristno za Irak.
Napadli so tudi upornike, ki jih uri CIA
Ameriški senator John McCain je danes povedal, da so prvi ruski zračni napadi ciljali na pripadnike Svobodne sirske vojske, uporniške skupine, ki jo podpira ZDA. "Z gotovostjo lahko potrdim, da so napadli pripadnike te uporniške skupine, ki jih je oborožila in izurila CIA, predvsem za boj proti skrajnežem Islamske države." je povedal za CNN. V svobodni sirski vojski so zmerni uporniki, ki se ob IS borijo tudi proti Asadovemu režimu. Po njegovi oceni to dokazuje, da je cilj Moskve podpora Asada, je še povedal za CNN.
Sprememba v poteku vojne
Sirski vojaški viri so povedali, da ruska vojaška podpora prinaša "veliko spremembo" v poteku vojne.
Medijska in politična svetovalka sirskega predsednika Bašarja al Asada Bouthaina Shaaban je za RT povedala, da je prepričana, da bo ruska intervencija pomagala stabilizirati razmere v Siriji.
V imenu svoje države je povedala, da "Sirija upa, da bo ruska pomoč pomagala Damasku v poraziti teroriste in povrniti mir in varnost".
"Ne gre le za boj proti IS … ne vem, zakaj ljudje pozabljajo na al Nusro, kljub temu da Varnostni svet ZN tako al Nusro kot IS šteje med teroristične organizacije," je povedala. "Razen njiju pa v Siriji obstaja še veliko več terorističnih skupin," je nadaljevala.
Shabaanova je povedala, da "Rusija spoštuje državno suverenost," zato čuti, "da bodo Rusi uspešni tam, kjer Zahod ni bil ali ni želel biti uspešen," je sklenila.
Američani dvomijo, da so tarča Rusov teroristi
Zmerni sirski uporniki so Rusijo obtožili, da je napadla njihove cilje in ne cilje IS ali Al Kaide ter da je bilo v njenih napadih ubitih najmanj 36 civilistov. Tudi več zahodnih držav, med njimi ZDA in Francija, je nemudoma izrazilo dvom, da glavna ruska tarča niso teroristi kot taki, ampak nasprotniki Asadovega režima.
Američani se najbolj ukvarjajo z vprašanjem, kaj je namen ruskih napadov, uničenje IS ali podpora sirskemu predsedniku. Zanje sta namreč to precej različni stvari. Rusi pa so že večkrat povedali, da je njihov cilj oboje in sicer podpora sirskim oblastem pri boju proti teroristom.
V New Yorku je francoski zunanji minister Laurent Fabius ocenil, da obstajajo indici, da tarča ruskih napadov ni bila Islamska država.
Pritrdil mu je ameriški obrambni minister Ashton Carter, ki je v sredo zvečer dejal, da "kaže, da so ruska letala izvedla napade na območjih, kjer verjetno ni bilo sil Islamske države".
Američani menijo, da so bili tarča njihovega napada namreč predvsem nasprotniki predsednika al Asada.
Rusko vojaško posredovanje v Siriji je označil za kontraproduktivno in ocenil, da se bo slabo končalo. Upa, da bo Moskva prišla do sklepa, da bo svoje cilje skušala doseči na drugačen način, ki bo bolj smiseln, poroča AFP.
Ocenil je še, da obstaja nevarnost, da bo ruska strategija v Siriji samo še prilila olje na ogenj konflikta. "Naše stališče je jasno, poraza IS in ekstremizma v Siriji ni mogoče doseči brez vzporedne politične tranzicije v državi," je dodal.
Rusija napada vse teroristične skupine, ne le IS
Lavrov je poudaril, da je Rusija že večkrat jasno povedala, da je njen cilj pomoč sirski vladi pri boju proti IS in drugim terorističnim skupinam. Odnos zahodnih držav na njihove napade pa kaže, da bi moralo Rusiji biti dovoljeno le napadanje IS, napadanje drugih terorističnih skupin pa naj bi bilo slabo, je še dodal.
"Ameriški kolegi so nam očitali, da je bilo nekaj naših tarč napačnih. Vztrajali so, da imajo za to dokaze. Zato smo jih prosili, naj nam jih pokažejo, ker namreč prevzemamo popolno odgovornost za svoje tarče," je povedal.
Kot brezpredmetne je zavrnil navedbe, da naj bi napadali infrastrukturo, ki ne pripada teroristom. Poudaril je, da nimajo nobenih podatkov o civilnih žrtvah.
"Zelo smo pazljivi pri tem, da so napadi "kirurško natančni", usmerjeni zgolj proti "terorističnim skupinam" in so usmerjeni izrecno na položaje, infrastrukturo in opremo oboroženih terorističnih skupin," je povedal.
Rusija: fotografije civilnih žrtev so ponarejene
Moskva je poročila o tem, da bi naj ne napadali IS, označila za informacijsko vojno. "Rusija z napadi sploh še ni začela, pa so se že pojavile navedbe, da zaradi ruske operacije umirajo civilisti in da so napadi usmerjeni v demokratične sile," je včeraj povedala predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Maria Zakharova.
Tako predsednik opozicije Sirske nacionalne koalicije Haled Hodža kot sirska opozicijska aktivistična mreža Lokalni usklajevalni odbori so namreč poročali, da je bilo v napadih ubitih 36 civilistov, med njimi pet otrok. V javnosti so se pojavili tudi posnetki in fotografije žrtev, na Twitterju zapisi svojcev žrtev, a jih je Zakharova označila za lažne.
Popolnoma nov nivo uničenja
Sirci, ki živijo na območju Homsa, ki ga obvladujejo sirski uporniki, so v štiriih letih vojne doživeli veliko uničenja, a Reuters poroča, da so sami povedali, da so ruske zračne sile sprožile popolnoma nov nivo razdejanja. Povedali so, da so letala letela višje kot sirska, pri tem so bila manj hrupna, in tako ljudje niso vedeli, da so napadeni. Ubitih naj bi bilo 36 civilistov, med njimi pet otrok. Ruske oblasti so to vztrajno zanikale in še vedno vztrajajo, da so njihove tarče skrbno izbrane in da ne obstreljujejo naseljenih območij.
"V zadnjih letih smo bili izpostavljeni zelo različnim orožjem, a kar se je zgodilo danes, je bilo nekaj najnasilnejšega, kar se je zgodilo na podeželju severnega Homsa," je povedal zdravnik v mestu Rastan, ki je bilo eno zmed tarč napadov.
"Minareti mošej so svarili ljudi, da prihajajo letala in jih opozarjali, naj se razpršijo," je povedal v pogovoru za Reuters. Povedal je, da je bilo v njegovem mestu ubitih 11 ljudi, vključno s tremi otroki in njihovim očetom ter dvema drugima, ki sta bila v času napada na obisku pri tej družini. "Bilo je, kakor da hiša sploh ne bi obstajala," je še povedal zdravnik, ki je zdravil žrtve po napadu.
Območje Homsa je bistveno za Asadov nadzor nad zahodno Sirijo, saj povezuje prestolnico Damask in obalno območje, vključno z Latakijo in Tartousom, kjer ima Rusija pomorsko bazo.
Prebivalci so našteli več skupin, ki se na podeželju Homsa bojujejo pod okriljem Svobodne sirske vojske (FSA). Ti so nasprotniki Asadovega režima, včeraj pa so Rusi poročali, da jih napadajo zato, ker se vedno več pripadnikov FSA pridružuje IS.
"Edina razlaga za to, da nas Rusi bombardirajo, je ta, da nam želijo poslati sporočilo, da želijio nadzor nad celotnim Homsem. Želijo narediti konec vsakršni prisotnosti opozicije v Homsu, da bi zagotovili dostop do obale," je povedal eden izmed upornikov, povezanih s FSA.
"Njihova letala so nova in napredna, ni jim treba leteti nizko, da bi nas zadela, kako naj se torej borimo proti njim," se je spraševal. "Edina rešitev je, da uporniki in civilisti zapustimo mesto. In to je tisto, kar želijo," je prepričan.
Sestanek predstavnikov ruske in ameriške vojske
Nato je sporočil, da se Rusija ni uskladila z mednarodno koalicijo pod vodstvom ZDA, ki se bori proti džihadistom Islamske države. Američani so bili o načrtovanih napadih obveščeni le uro pred začetkom.
Predstavniki ameriške in ruske vojske se bodo sestali v najkrajšem možnem času, po nekaterih podatkih že danes, da bi se pogovarjali o usklajevanju svojih ločenih zračnih napadov v Siriji, da bi se izognili medsebojnemu oviranju. Lavrov je povedal, da je nujno "vzpostaviti komunikacijske kanale, da bi se izognili nenačrtnim incidentom".
KOMENTARJI (1872)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.