Okoljevarstveniki so objavili posnetek trpeče ogrožene morske želve, pri kateri so iz nosnice potegnili slamico za pitje. S tem želijo opozoriti javnost na nevarnosti metanja plastike v morje oziroma v okolje.
Skupina morskih biologov je na obali Kostarike odkrila ogroženo želvo oziroma samca želve vrste Olive Ridley. Ugotovili so, da ima nekaj v nosu, sprva so menili, da gre za nekakšnega parazita, a resnica je bila precej drugačna. Odločili so se, da to potegnejo ven, čeprav niso imeli povsem ustreznega orodja, hkrati pa snemajo poseg.
Posnetek je nazoren in vsebuje prizore, ki bi lahko bili za nekatere vznemirjajoči:
Z videoposnetka je razvidno, da samec trpi, iz nosu začne celo krvaveti, zato se je na okoljevarstvenike vsul plaz kritik, da so živali povzročili še več trpljenja, kot pa če bi slamico pustili v nosu. Na drugi strani pa številni menijo, da bi v nasprotnem primeru poginil. Biologinja Christine Figgener, ki je bila prisotna pri posegu, je dejala, da se je krvavitev ustavila praktično takoj, ko so slamico odstranili. ''Očitno ni užival pri postopku, ampak upali smo, da bo lahko potem svobodneje dihal,'' je dodala in poudarila, da si je žival opomogla dovolj, preden so jo spustili v morje. ''Razkužili smo dihalne poti in ga nekaj časa opazovali, preden smo ga izpustili nazaj v divjino.'' Zadnje študije so pokazale, da imajo morske želve zdaj kar 50 odstotkov več možnosti, da pojejo plastiko kot pa pred 30 leti. Po pomoti velikokrat zaužijejo plastične vrečke, ker jih zamenjajo za hrano, kar pa večinoma vodi v smrt.
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.