V Johannesburgu se je množica žensk (med njimi so bili tudi moški) odpravila na ulice in tako želela opozoriti na povečano število posilstev in spolnih napadov, tudi na najstnice. Protestnice pravijo, da v njihovi družbi še naprej prevladuje mnenje, da če ima ženska ali dekle oblečeno kratko krilo, same prosijo za napad.
Kako je možno, da v današnjem času še naprej prevladuje takšno mnenje, se sprašujejo. Kako je možno, da lahko moški hodijo v javnosti zgoraj brez ali pa v kratkih hlačah, pri tem pa jih nihče ne nadleguje in ne ukazuje, da se morajo drugače obleči, medtem pa se vrstijo napadi na ženske. Ena izmed aktivistk je dejala, da človek, ki žensko obravnava kot spolni objekt, jo bo kot tako videl ne glede na to, ali ima oblečeno kratko krilo ali pa hlače.

Za protest so se ženske odločile po napadu na dve najstnici. Napadli so ju taksisti, dogodek pa so celo posnele varnostne kamere na bližnji stavbi. A kljub slikovnemu dokaznemu gradivu policisti niso prijeli niti enega moškega. Ženskam je zato prekipelo. Opozarjajo, da je treba napadalcem soditi, so pa še številne žrtve napadov, ki opozarjajo, da se tudi v njihovih primerih ni nič zgodilo. Napad so prijavile, policisti pa so preprosto zaprli primere, tako da se napadalci še naprej svobodno sprehajajo po ulicah.
Ženske pozivajo tudi moške, naj se jim pridružijo v boju zoper nasilje nad ženskami. Med protestniki je bilo sicer kar nekaj moških, kar je prvi korak k spreminjanju miselnosti o "lahkih ženskah, ki nosijo minice''.
Pridružila se jim je tudi ministrica za vprašanja žensk, otrok in hendikepiranih v državi, ki opozarja, da so s protestom znova zavzele ulice, na katerih so dolgo vladali tisti, ki zlorabljajo in trpinčijo ženske in otroke. Prav tako je opozorila, da nima nihče pravice ukazovati ženskam in najstnicam, kako naj bodo oblečene, prav tako pa jih nimajo pravice zaradi njihovih oblek napadati in spolno zlorabljati. Ženska mora biti svobodna in mora se počutiti varno. Ženske se imajo pravico brez skrbi in strahu sprehajati po ulici, poudarja.
Med protestnicami so bile številne žrtve, ki so pred kamerami spregovorile o napadih in posilstvih, ki so jih doživele. Ogorčene so, da napadalci za svoja dejanja nikoli niso odgovarjali. Čas je, da se to spremeni, so odločne.
Statistike kažejo, da je bilo v letu 2011 vsak dan v Južni Afriki posiljenih oziroma spolno napadenih kar 181 oseb. Število žrtev še narašča, ena izmed tamkajšnjih organizacij pa je na svoji spletni strani zapisala, da "ima ženska, rojena v Južni Afriki, več možnosti, da bo posiljena, kot pa da se bo naučila brati''. Zaskrbljujoče je tudi to, da četrtina osnovnošolskih otrok meni, da je beseda "jackrolling'', ki pomeni "skupinsko posilstvo'', smešna.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.